George Lucas postawi muzeum za 1,5 mld dolarów

Reżyser „Gwiezdnych wojen” George Lucas i jego żona Mellody Hobson wybudują w Los Angeles Muzeum Sztuki Narracyjnej. Wśród eksponatów znajdą się rekwizyty z takich filmów jak „Casablanca”, „Czarnoksiężnik z krainy Oz” czy wspomnianych „Gwiezdnych wojen”. Realizacja projektu to koszt 1,5 mld dolarów, który Lucas pokryje z własnej kieszeni.

Wizualizacja Muzeum Sztuki Narracyjnej
Wizualizacja Muzeum Sztuki Narracyjnej (fot. Lucas Museum of Narrative Art via ZUMA Wire / FORUM)

Muzeum ma stanąć w południowej części Los Angeles w Exposition Park, w okolicach Uniwersytetu Południowej Kalifornii, gdzie studiował Lucas. Początkowo zbiór miał zostać zlokalizowany w Chicago, reżyser napotkał jednak problemy w postaci utrudnień w tamtejszym prawie. Ostateczna rywalizacja rozegrała się między San Francisco a Los Angeles. Po tym, jak Lucas nie doszedł do porozumienia z władzami pierwszego miasta, na lokalizację wybrano Miasto Aniołów.

Z zamiarem otwarcia muzeum reżyser nosił się już od 2012 r., kiedy przeszedł na emeryturę. W zbiorach ma znaleźć się 40 tysięcy eksponatów pochodzących z prywatnej kolekcji Lucasa, a wśród nich rekwizyty z planów „Gwiezdnych wojen”, m.in. maska Dartha Vadera. Muzeum Sztuki Narracyjnej będzie jednak miejscem nie tylko dla fanów sagi o odległej galaktyce. Jego zbiory wzbogacą też prace Normana Rockwella, Edgara Degasa, Winslowa Homera czy Pierre-Auguste’a Renoira.

Jak donosi BBC, wartość inwestycji to 1,5 mld dolarów. Jej realizację w całości pokryje reżyser. W 2012 r. Disney kupił od niego za 4 mld dolarów wytwórnię LucasFilm, odpowiedzialną m.in. za produkcję „Gwiezdnych wojen” i serii o przygodach Indiany Jonesa. Dzięki tej transakcji George Lucas jest, według wyliczeń „Forbesa”, najbogatszym celebrytą w Stanach Zjednoczonych. Magazyn wycenił jego majątek na 4,6 mld dolarów.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 2 ~syfkiłaimogiła

super a u nas Glinski właśnie zamyka muzeum techniki w Warszawie działające od 1875. To się nazywa dobra zmiana żenada na każdym polu

! Odpowiedz
0 6 ~Anatol

"postawi muzeum za ..."? Dziwne to sformułowanie. Może zbuduje, wybuduje, ufunduje, ale postawi ... może 2 piwa postawi?

! Odpowiedz
2 1 ~PL

To jest świat :)

! Odpowiedz
2 6 ~plebs

tak sie rozwiazuje problem nierownosci spolecznej i glodu na swiecie

! Odpowiedz
0 4 ~zakurzony

Nowe piramidy......

! Odpowiedz
0 6 ~LOLek

A gdzie tam. Piramidy przetrwały tysiące lat i przetrwają kolejne tysiące. A po muzeum GL nie będzie śladu za 200 lat. Amerykanie głupieją w takim tempie, że za 50 lat wejdą na powrót drzewa. Nas to niestety też czeka ale 100 lat później.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil