REKLAMA
PIT 2023

Gdzie zapłacić podatek giełdowy?

2014-12-03 08:56
publikacja
2014-12-03 08:56

Nasz czytelnik pracując w Stanach Zjednoczonych założył konto maklerskie. Wrócił do Polski, po czym wyjechał do pracy do Niemiec, gdzie teraz mieszka i płaci podatki. Osiągnął pierwsze zyski z amerykańskiej giełdy. Nie są to zyski z dywidend. W którym kraju powinien rozliczyć podatek giełdowy od zysków z rachunku maklerskiego z USA?

Gdzie zapłacić podatek giełdowy?
Gdzie zapłacić podatek giełdowy?
/ ingimage
Gdzie zapłacić podatek giełdowy? (ingimage)

Biuro księgowe z Ameryki odpowiedziało czytelnikowi, że nie musi składać deklaracji podatkowej w USA, jeżeli nie przebywa na terenie Stanów 183 dni w roku. Wobec tego gdzie powinien zapłacić podatek? W Polsce czy w Niemczech?

Odpowiedź eksperta:

Krajem ostatecznego rozliczenia będzie Polska, nie będą nim Niemcy. Z treści pytania wynika, że Pana miejsce zamieszkania często zmienia się, niemniej nadal pozostaje Pan polskim rezydentem podatkowym – jest to dla Pana ośrodek interesów osobistych nawet, jeśli przebywa Pan w Polsce krócej niż 183 dni w roku. Zakładając zatem, że związki z Rzeczpospolitą pozwalają uznać Pana za polskiego rezydenta podatkowego, w Polsce posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy, a w innych państwach – obowiązek ten ograniczony jest wyłącznie do zarobków tam otrzymywanych.

O związku z Rzecząpospolitą, a w konsekwencji o nieograniczonym obowiązku podatkowym świadczyć mogą m.in. związki rodzinne, osobiste, posiadany majątek, chęć powrotu do kraju itd. Zakładam zatem czasowy jedynie związek z RFN i brak nieograniczonej rezydencji podatkowej w tym kraju. W stosunku do USA, zyski kapitałowe zwolnione są z opodatkowania w tym kraju przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę Rzeczypospolitej - z tytułu zysku ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji walorami kapitałowymi, chyba że:

a) zysk został osiągnięty przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji mieniem nieruchomym położonym na terytorium USA (klauzula związana z nieruchomościami),

b) osoba osiągająca zysk, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w RP posiada zakład w USA i wartość majątkowa przynosząca zysk jest rzeczywiście związana z tym zakładem lub

c) osoba fizyczna osiągająca zysk, mająca miejsce zamieszkania w RP, przebywa w USA przez okres lub okresy, sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni w ciągu roku podatkowego.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 14 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. 1976, nr 31, poz. 178),

Art. 3 ust 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012, poz. 361).

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~tik
Z podanego przykładu nie wynika że Polska jest krajem interesów osobistych. Panie ekspert ! Więcej szacunku do czytelników ! Posiadanie jakiegoś "papierka" to nie patent na mądrość ! Czy nie lepiej odpowiedzieć wprost: "ma płacić bo my tak każemy". Pierwszy lepszy urzędniczyna z sąsiednich Niemiec obali tą wyssaną Z podanego przykładu nie wynika że Polska jest krajem interesów osobistych. Panie ekspert ! Więcej szacunku do czytelników ! Posiadanie jakiegoś "papierka" to nie patent na mądrość ! Czy nie lepiej odpowiedzieć wprost: "ma płacić bo my tak każemy". Pierwszy lepszy urzędniczyna z sąsiednich Niemiec obali tą wyssaną z palca głupotę!
~hłehłe
to zhyba jakiś ex ekspert i bozia go opuścił - ma go z głowy
~cyklotron
hahaha nie mieszka w polsce , długo nie mieszkał , pracuje i mieszka u niemców, rachunek maklerski miał/ma w stanach a podatek i tak ma zapłacic w polsce... hahahahahaha

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2014

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki