Gdynia pierwszym miastem w Polsce z siecią 5G

W Gdyni zostanie wdrożona technologia 5G. Memorandum w tej sprawie władze miasta podpisały we wtorek ze spółką Play. Gdynia będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym na tak szeroką skalę wprowadzona zostanie sieć najnowszej generacji.

(FORUM)

Podpisy pod memorandum w obecności podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Wandy Buk złożyli prezes Play Jean Marc Harion oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

"Gdynia jest pierwszym polskim miastem, w którym na tak szeroką skalę wprowadzono sieć najnowszej generacji. Jest to możliwe dzięki konsekwentnemu wdrażaniu przez Play rozwiązań technologicznych wykorzystujących istniejące zasoby częstotliwości w paśmie 2100 MHz w modelu współdzielenia częstotliwości. To także ważny moment dla całej branży telekomunikacyjnej w Polsce, gdyż jeszcze nigdy sieć 5G nie została udostępniona w tak dużym zasięgu" - poinformowało biuro prasowe Play.

Na początku stycznia Polkomtel, operator sieci Plus z grupy Cyfrowy Polsat, poinformował, że rozpoczyna budowę pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. Dodano, że w I kw. 2020 r. klienci z co najmniej 7 miast w całej Polsce będą mogli korzystać z nowej technologii. Budowa sieci 5G Grupy Cyfrowy Polsat na początku ma być realizowana w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Na jej potrzeby zostały przeznaczone zasoby w paśmie 2600 MHz, które mają pozwolić na uzyskanie prędkości przesyłu danych na poziomie powyżej 500 Mb/s.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji), czyli nowy, intensywnie rozwijany standard telekomunikacyjny ma umożliwić nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Taka technologia ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (Internet of Things - IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Pod koniec października 2019 r. Ministerstwo Cyfryzacji, Polski Fundusz Rozwoju oraz operatorzy telekomunikacyjni podpisali porozumienie w sprawie rozpoczęcia prac nad powołaniem spółki Polskie 5G do budowy wspólnej infrastruktury usług w technologii 5G. Operatorzy telekomunikacyjni, którzy weszli do porozumienia to Exatel, Orange Polska, T-Mobile Polska i Polkomtel, "przy udziale" operatora sieci Play.

Do 2020 r. Komisja Europejska chce objąć siecią 5G przynajmniej po jednym mieście każdego kraju członkowskiego, a do 2025 r. powinny zostać wyposażone w nią wszystkie duże miasta w UE oraz główne szlaki transportowe. Główne parametry sieci 5G to 1 Gb/s transferu, a także opóźnienie mniejsze niż 5 milisekund oraz obsługa ponad 100 urządzeń na metr kwadratowy powierzchni.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ skr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 migosent

Podobno w kolejnych miastach ma się szybko pojawiać. To dobra wiadomość.

! Odpowiedz
0 1 1as

Jeżeli to ma być z udziałem Play'a, to proponuję załadować swoje zabytkowe Nokie 3210 i lecieć na GPRS-ie. Będzie szybciej.

! Odpowiedz
1 3 barr

Czyli wielkie zapowiedzi Playa skończyły się na puszczeniu bąka. Jedno niewielkie miasto a tyle bajeczek było w reklamach. Jakoś to w ich przypadku nawet nie dziwi

! Odpowiedz
8 5 jerzolus1976

No to zaczyna się smażenie mieszkańców w Gdyni.

! Odpowiedz
0 1 wtymmomencie

Te komentarze nie są już nawet śmieszne, ludzie się cieszą że razem ze wszystkimi krajami rozwiniętymi wkraczamy w erę 5G. Tam gdzie sieć już działa ludzie są z niej zadowoleni, co potwierdza fakt sprzedanych smartfonów w wersjach 5G.

! Odpowiedz
0 1 migosent

Podobno smaży tylko tych co nie uważali na fizyce :D No ale czapeczka z folii podobno ratuje temat.

! Odpowiedz
4 5 jerzolus1976

No to zaczyna się starzenie mieszkańców Gdyni

! Odpowiedz
12 4 pomorzaninm

Gdynia pierwsza ... czekam w Gdansku na ten cud techniki ...1 Gbit transferu i 5ms powiadacie .. zobaczymy hmmm

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.