REKLAMA

Gdynia chce odroczyć podwyżki opłat za parkowanie

2020-10-14 17:18
publikacja
2020-10-14 17:18
Gdynia chce odroczyć podwyżki opłat za parkowanie
Gdynia chce odroczyć podwyżki opłat za parkowanie
fot. PaulSat / / Shutterstock

W związku z epidemią koronawirusa władze Gdyni chcą odroczyć wprowadzenie nowych zasad dotyczących stref płatnego parkowania. Oznacza to m.in., że nie wejdą w życie planowane na nowy rok podwyżki opłat za postój. Nie będzie też podwyżki czynszów w lokalach komunalnych.

O decyzji prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka magistrat poinformował w środę na swojej stronie internetowej.

"Wziąwszy pod uwagę znaczący wzrost zachorowań, który powoduje wprowadzanie nowych obostrzeń, a co za tym idzie - może mieć bardzo poważne skutki ekonomiczne, prezydent uznał, że obciążanie mieszkańców rosnącymi opłatami za usługi świadczone przez miasto byłoby niewskazane" - czytamy w komunikacie.

Przygotowaniem projektu uchwały, która odsunie w czasie wejście w życie nowych zasad dotyczących stref parkowania w Gdyni - w tym ich rozszerzenia i momentu rozpoczęcia obowiązywania podwyższonych stawek opłaty za parkowanie - zajmie się wiceprezydent ds. rozwoju Marek Łucyk.

Uchwała będzie procedowana na najbliższej sesji rady miasta. Jeśli radni poprą inicjatywę, nowe stawki za parkowanie zostaną przesunięte w czasie.

Ponadto, jak informują urzędnicy, wiceprezydent Michał Guć otrzymał polecenie, by odroczyć planowaną podwyżkę czynszów w lokalach komunalnych.

Magistrat zastrzega jednak, że decyzje te nie oznaczają całkowitej rezygnacji z podwyżek. Zostaną one wdrożone, gdy ustaną nadzwyczajne warunki powstałe w wyniku pandemii koronawirusa.

W połowie maja gdyńscy radni przegłosowali zmiany w uchwale dotyczącej strefy płatnego parkowania. Według założeń, miasto zostanie podzielone na cztery strefy płatnego parkowania: Śródmiejską oraz strefę A - w dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana, strefę B - w dzielnicy Działki Leśne i strefę C - w Orłowie.

Zgodnie z zapisami, opłaty w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania (ŚSPP) będą zaczynały się od 5,5 zł za pierwszą godzinę postoju. Druga kosztować będzie 6,6 zł, trzecia zaś 7,9 zł. Czwarta i kolejne po 5,5 zł. Osoby, które pozostawią samochód na 22 minuty zapłacą 2 zł. Obecnie za pierwsze pół godziny parkowania w Śródmieściu i na Kamiennej Górze zapłacić trzeba 80 groszy. Kolejne 30 minut kosztuje 2 zł. Druga godzina to 2,9 zł, trzecia - 3 zł, a każda następna- 2,8 zł.

Po zmianach cena za pierwszą godzinę postoju w podstrefach wyniesie 3,9 zł. Za drugą i trzecią kierowcy zapłacą kolejno 4,6 zł i 5,5 zł. Od czwartej - 3,9 zł.

Zmiany miały wejść w życie w nowym roku. Od lipca obowiązują już wyższe mandaty za nieopłacenie postoju. W Gdyni za brak ważnego biletu parkingowego kierowcy muszą zapłacić 200 zł. Kara wynosi 150 zł w przypadku uregulowania należności w ciągu 7 dni.(PAP)

Autorka: Anna Machińska

anm/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki