REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Gazociąg Medgaz rusza pełną parą. Algieria doceniła postawę rządu Sancheza

2026-03-26 07:15
publikacja
2026-03-26 07:15
Dodaj Bankier.pl w Google

Algieria zwiększy o 12 proc. dostawy taniego gazu do Hiszpanii w ramach uznania dla stanowiska rządu w Madrycie wobec konfliktów na Bliskim Wschodzie – poinformował w środę hiszpański portal The Objective, powołując się na algierskie i hiszpańskie źródła dyplomatyczne.

Gazociąg Medgaz rusza pełną parą. Algieria doceniła postawę rządu Sancheza
Gazociąg Medgaz rusza pełną parą. Algieria doceniła postawę rządu Sancheza
/ Unia Europejska

Według portalu algierskie władze poinformują o swej decyzji w czwartek szefa hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuela Albaresa, który odwiedzi ten północnoafrykański kraj. To odpowiedź na prośbę rządu w Madrycie, wystosowaną po ataku Stanów Zjednoczonych i Izraela na Iran, co spowodowało wzrost cen energii – dodał The Objective.

Tym samym wolumen surowca przesyłanego podmorskim gazociągiem Medgaz, łączącym Algierię z Hiszpanią, wzrośnie z 28 do 32 mln m sześc. dziennie, czyli niemal maksymalnej możliwej wartości, na jaką pozwala to połączenie.

O tym, że Hiszpania rozważa zwiększenie importu gazu z Algierii, poinformowała w połowie marca agencja Bloomberg.

Według The Objective decyzja rządu w Algierze jest docenieniem krytycznego stanowiska Madrytu najpierw wobec działań wojennych Izraela w Strefie Gazy, a w ostatnich tygodniach również wobec amerykańsko-izraelskiego ataku na Iran. Rząd Pedro Sancheza określa atak na Iran jako „nielegalny”.

Wakacje na giełdzie

Pod koniec ub.r. Algieria stała się głównym dostawcą gazu ziemnego do Hiszpanii, wyprzedzając Stany Zjednoczone, Rosję i Nigerię. W tym roku największym dostawcą są na razie USA, które pokrywają blisko 40 proc. hiszpańskiego importu.

W ostatnich latach stosunki algiersko-hiszpańskie były napięte po poparciu przez Madryt w 2022 r. marokańskiego planu autonomii Sahary Zachodniej oraz wobec napływu nielegalnych imigrantów z Algierii na hiszpańskie Baleary. Odwilż w relacjach nastąpiła pod koniec 2023 r., a w następnym roku znormalizowano stosunki handlowe.

Według doniesień The Objective podczas czwartkowej wizyty Albares ma rozmawiać m.in. o zorganizowaniu spotkania Sancheza z prezydentem Algierii Abd al-Madżidem Tabbunem.

Z Madrytu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ kar/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki