REKLAMA

Gaz ze Shreka popłynie do Polski

2019-10-15 11:45
publikacja
2019-10-15 11:45
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Rośnie zasób paliw PGNiG na szelfie norweskim. Według wstępnych wyliczeń zasoby wydobywalne węglowodorów w nowo odkrytym złożu Shrek mieszczą się w przedziale między ok. 19 a 38 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej) - poinformowała spółka.

– Zgodnie z zapowiedziami prace wiertnicze na prospekcie Shrek trwały półtora miesiąca. Potwierdziliśmy obecność gazu ziemnego i ropy naftowej w piaskowcach jury dolnej i środkowej. W wykonanych otworach pobraliśmy rdzenie, próbki płynów złożowych i wykonaliśmy szczegółowe pomiary geofizyczne, co pozwoliło nam wstępnie określić wielkość i jakość złoża – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA. – To ogromny sukces spółki PGNiG Upstream Norway, która pełni na tej koncesji rolę operatora – dodał.

Wiercenie otworu głównego i odchodzącego od niego otworu bocznego, posadowionego na skłonie struktury, trwało zgodnie z planem 45 dni. Prace wiertnicze prowadzone były na morzu, gdzie głębokość wody wynosi ok. 350 metrów. Strop złoża stwierdzono, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, na głębokości ok. 2 tys. metrów poniżej dna morskiego. Odkryte złoże znajduje się ok. 5 km od pływającej jednostki produkcyjnej i magazynującej Skarv FPSO.

Koncesje PGNiG w Norwegii / PGNiG

– Podłączenie w przyszłości nowego złoża do istniejącej tak blisko infrastruktury wydobywczej wpłynie pozytywnie na rentowność całego projektu Skarv, na którym prowadzimy działalność. Dzięki nowemu odkryciu zwiększymy wydobycie własne na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, gdzie po 2022 roku chcemy produkować 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie – powiedział Prezes PGNiG SA.

PGNiG Upstream Norway posiada 40 proc. udziałów w koncesji PL838, w ramach której znajudje się złoże Shrek. Koncesja zlokalizowana na Morzu Norweskim i sąsiaduje bezpośrednio z koncesjami Skarv i Ærfugl, na których PGNiG prowadzi wydobycie węglowodorów. Jeszcze w czerwcu PGNiG informowało, że wydobycie z pierwszego odwiertu na złożu Ærfugl zostanie uruchomione w połowie 2020 roku. Do końca przyszłego roku do produkcji zostaną włączone jeszcze trzy kolejne otwory.

– Plan zagospodarowania złoża jest intensywny i realizowany zgodnie z harmonogramem. To ważne, bo uruchomienie produkcji z Ærfugl oznaczać będzie dla PGNiG istotne zwiększenie własnego wydobycia gazu w Norwegii, który od IV kwartału 2022 roku chcemy przesyłać do kraju gazociągiem Baltic Pipe – mówił wóczas Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Na Norweskim Szelfie Kontynentalnym spółka PGNiG Upstream Norway posiada obecnie udziały w 24 koncesjach poszukiwawczych i wydobywczych. 

PGNiG/AT

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
wnr
A więc tym się zajmie Shrek po przegranych wyborach :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki