REKLAMA

"Opodatkować bogaczy" - amerykańska kongresmenka wzbudziła kontrowersje swoją kreacją

Alan Bartman2021-09-16 15:20Redaktor
publikacja
2021-09-16 15:20
"Opodatkować bogaczy" - amerykańska kongresmenka wzbudziła kontrowersje swoją kreacją
"Opodatkować bogaczy" - amerykańska kongresmenka wzbudziła kontrowersje swoją kreacją
/ Alexandria Ocasio-Cortez

Podczas charytatywnej gali MET amerykańska polityczka Alexandria Ocasio-Kortez wystąpiła w sukience z napisem „opodatkować bogaczy” (ang. Tax the rich). Wywołała tym poruszenie, szczególnie na Twitterze. Wielu komentatorów zarzuca jej hipokryzje, jednak jak wynika z danych opublikowanych przez portal ProPublica - 25 najbogatszych Amerykanów w latach 2014-18 zapłaciło tylko 3 proc. podatku od dochodów.

Alexandria Ocasio-Kortez, nazywana też przez swoich fanów AOC, jest córką emigrantów z Puerto Rico i piastuje stanowisko kongresmenki z ramienia partii Demokratycznej. Rozpoczynając swoją karierę polityczną w 2018 r., zdobyła sławę, komunikując się ze swoimi fanami za pośrednictwem portali społecznościowych. Teraz, tym samym kanałem, wiele osób komentuje jej kreację, w której wystąpiła na corocznej gali charytatywnej w Metropolitan Museum of Art.

Dokładnie chodzi o białą sukienkę marki Brother Vellies ozdobioną na plecach czerwonym napisem nawołującym do opodatkowania bogaczy. Samo hasło nie kłóci się z poglądami AOC, które często uważane są za lewicowe. Komentatorom ta sytuacja wydała się dla kontrowersyjna z uwagi na wydarzenie, w którym brała udział kongresmenka.

MET, czyli coroczna gala charytatywna, przez niektórych nazywana najekskluzywniejszym wydarzeniem na świecie, zbiera w jednym miejscu większość gwiazd show biznesu. Nad jej organizacją pieczę trzyma redaktorka naczelna amerykańskiego "Vouge'a" – Anna Wintour - to ona rozsyła zaproszenia gościom, a ci, którzy go nie otrzymają, mogą sami kupić bilet. Koszt takiej wejściówki to 30 tys. dolarów.

AOC opublikowała na swoim Instagramie odpowiedź na zarzuty sugerujące, że kupienie sukienki na wydarzenie, na które bilet kosztuje 30 tys. dolarów i nawoływanie do opodatkowania bogaczy, to hipokryzja. Za pośrednictwem mediów społecznościowych polityczka wytłumaczyła, że wejściówkę otrzymała za darmo z uwagi na bycie urzędniczką Nowego Jorku, a sukienka została wypożyczona z małego butiku Brother Vellies.

Głosów krytyki nie oszczędzili AOC m.in.: Donald Trump Junior oraz kontrkandydatka do kongresu w Nowym Jorku z partii republikańskiej – Tina Forte, która napisała, że chce wszczęcia postępowania w sprawie sukienki oraz wejściówki, którą otrzymała Ocasio-Kortez.

Wystąpienie AOC w kontrowersyjnej kreacji to nie pierwsze tego typu wydarzenie w historii MET. W ciągu ostatnich kilku lat stroje gwiazd zamiast błyszczeć - szokują. W 2016 roku Madonna wystąpiła w kreacji odsłaniającej jej piersi oraz pośladki, natomiast w 2019 roku aktor Jerad Leto ubrał czerwoną sukienkę, a pod pachą chodzi ze sztucznym odlewem jego głowy.

„Opodatkowanie bogaczy” to puste hasło?

Jak wynika z danych opublikowanych przez portal ProPublica, 25 najbogatszych amerykanów w latach 2014-2018 płaciło znikome podatki lub też ich unikało. W tym okresie ich majątek wzrósł o 401 mld dolarów, z czego kwota przeznaczona na podatki wyniosła 13 mld dolarów. To 3,4 proc. od całej sumy przy 37 proc. najwyższej składce dochodowego podatku federalnego. Dysproporcja może wynikać m.in. z tego, że za część wzrostu odpowiadają aktywa, np. akcje firm, a to nie podlega podatkowi.

Jak informowaliśmy w marcu – 1 proc. najbogatszych Amerykanów nie zgłasza do 21 proc. swoich dochodów. Z ustaleń "New York Post" wynika, że amerykański Urząd Skarbowy (IRS) nie otrzymuje do 175 mld dolarów rocznie z ukrywanych przez podatników dochodów.

10 najbogatszych ludzi na świecie
Imię i nazwisko Majątek w mld dol. Pochodzenie
Jeff Bezos 201,2 USA
Elon Musk 195,5 USA
Bernard Arnault & family 179,5 Francja
Mark Zuckerberg 133,5 USA
Bill Gates 132,6 USA
Larry Page 123,5 USA
Sergey Brin 119 USA
Larry Elison 115,5 USA
Warren Buffett 101,2 USA
Steve Ballmer 97,5 USA
Źródło:

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy.

Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (20)

dodaj komentarz
nonnn
to jest juz widzoczne jak technologia przejmuje stery nad swiatem, dajac sobie przywileje, ja widze za 30lat takie cos chierarchia: 1. Pan z poziomu Bezos krol swiata 2. jego roboty w liczbie miliarda 3. jego ziomki 4. podludzie zepchnieci do kanalow jako reszta spoleczenstwa z kagancami kredytowymi nie do to jest juz widzoczne jak technologia przejmuje stery nad swiatem, dajac sobie przywileje, ja widze za 30lat takie cos chierarchia: 1. Pan z poziomu Bezos krol swiata 2. jego roboty w liczbie miliarda 3. jego ziomki 4. podludzie zepchnieci do kanalow jako reszta spoleczenstwa z kagancami kredytowymi nie do spllacenia.
bha
Ja bym im obniżył wtedy napewno daliby wszystkim bez wyjątków jeszcze bardziej godnie niż obecnie zarobić. Tragikomedia od lat.
hfjdj
Najlepsze jest to że ludzie nie pojmują tego że nawet jakby bogaczom zabrać wszystkie pieniądze i rozdać to nic to nie da. No dajmy na to że zabraliśmy, rozdaliśmy tak że każdy ma 10x więcej pieniędzy. No to równie dobrze można dopisać do każdego nominało jedno "0". No i czy coś to da?
jas2
Problemem nie jest bogactwo, tylko monopolizacja lub oligarchizacja.
Jeśli kilku bogaczy wykupi cały kraj to gdzie jest ta równość szans?
Nie sprzedadzą nikomu nawet m2 ziemi ani domu. Biedni na zawsze już będą biednymi a bogaci bogatymi. Jaki sens ma wtedy demokracja?
margarethagar odpowiada jas2
Masz rację, a to jest efekt tego, że dla dużych są przewidziane patologiczne ulgi i przywileje, dlatego mogą sobie pozwolić na rozrost w oligarchię. Na rynku z równymi zasadami to trudniejsze.
Przykład: kiedy Amazon poszukiwał miejsca na nową siedzibę poszczególne stany i miasta prześcigały się w tym kto zaoferuje
Masz rację, a to jest efekt tego, że dla dużych są przewidziane patologiczne ulgi i przywileje, dlatego mogą sobie pozwolić na rozrost w oligarchię. Na rynku z równymi zasadami to trudniejsze.
Przykład: kiedy Amazon poszukiwał miejsca na nową siedzibę poszczególne stany i miasta prześcigały się w tym kto zaoferuje korzystniejszą ofertę (niższe podatki, ulgi, wyłączenia itp.).
W Georgie Delta Airlines ma przyznane przywileje podatkowe, o których inni mogą tylko pomarzyć.

Tak samo u nas: specjalne strefy ekonomiczne itp. itd. Jasne, ma to korzyści, ale kij ma zawsze dwa końce.
bha
Obniżyć im podatki to napewno jeszcze bardziej dadzą godnie zarobić wszystkim innym. Tragikomedia od lat
demeryt_69
Puerto Rico niedawno ogłoszono bankructwo kraju - boriquas to w większości raczej patentowsne lenie :)

pstrzezek
Takie akcje zawsze mają społeczny posłuch. No bo co to za sprawiedliwość że ktoś jest bogaty a większość nie jest ;) (w domyśle ty nie jesteś) Niestety ale jednym z powodów dla ktorych oni są bogaci a ty nie jest taki że oni wiedzą jak nie płacić podatków a ty nie - bo nie masz wyjścia. A takie hasełka to tania Takie akcje zawsze mają społeczny posłuch. No bo co to za sprawiedliwość że ktoś jest bogaty a większość nie jest ;) (w domyśle ty nie jesteś) Niestety ale jednym z powodów dla ktorych oni są bogaci a ty nie jest taki że oni wiedzą jak nie płacić podatków a ty nie - bo nie masz wyjścia. A takie hasełka to tania propaganda z instagrama młodej kongresmenki
demeryt_69
3% podatku od dochodów Bezosa czy Tesli to kupa kasy!

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki