REKLAMA

GPW z siłą względną

2016-10-28 08:21
publikacja
2016-10-28 08:21
GPW z siłą względną

Wall Street w czwartek nadal skazana była na przebywanie w nużącym trendzie bocznym. Dopiero po sesji miały się pojawić ważne dane ze spółek, a publikowane przed sesją raporty makro niespecjalnie pomagały w wykrystalizowaniu kierunku indeksów i kursów walut.

Jak zwykle w czwartek, w USA opublikowany został raport z rynku pracy. W ostatnim tygodniu złożono 258 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (oczekiwano 261 tys.). Średnia 4. tygodniowa dla tych danych wzrosła, więc raport był neutralny.

Dane o wrześniowych zamówieniach na dobra trwałego użytku pokazały spadek zamówień o 0,1% m/m (oczekiwano 0,2%). Bardziej istotne zamówienia bez środków transportu wzrosły tak jak oczekiwano o 0,2%. To jak widać też był raczej neutralny raport.

Rynek zlekceważył publikowany przez NAR (stowarzyszenie pośredników) indeks podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym. Odnotujmy, że indeks wzrósł o 1,5% (oczekiwano 1,2%).

Interesujące jest to, że na wielu rynkach (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Polska, USA itd.) całkiem mocno wzrosły rentowności obligacji. Wszędzie widać już sygnały sprzedaży obligacji rządowych. To zdaje się potwierdzać tezę o zakończeniu hossy na tym rynku.

Wall Street zachowywała się w czwartek podobnie jak jej odpowiedniki europejskie. Indeksy po początkowym wzroście przez wiele godzin trzymały się blisko poziomu neutralnego. Bykom pomagał wzrost ceny ropy (w piątek rozpoczynają się rozmowy ekspertów krajów OPEC i producentów spoza kartelu).

Czekano jednak przede wszystkim na ważne wydarzenia miały miejsce po sesji. Wtedy to wyniki Alphabet (Google) i Amazon.com mogły rozgrzać rynek w handlu posesyjnym. W normalnym handlu panowało wyczekiwanie, ale końcówka sesji była słaba. S&P 500 stracił 0,3%.

W Polsce BIEC opublikował w czwartek swój Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury. Wskaźnik spadł w październiku, a BIEC pisze, że „Był to trzeci z rzędu miesiąc obniżania się wskaźnika […]. Ostatnie spadki, choć ciągle niewielkie, wskazują na zagrożenie osłabieniem tempa rozwoju w najbliższych miesiącach.”. Jak zawsze przypominam wskaźnik ma duże właściwości prognostyczne, ale wpływu na zachowanie rynków finansowych nie ma żadnego. Tak było i tym razem.

GPW zachowywał się w czwartek od początku sesji wyraźnie lepiej niż inne giełdy europejskie. WIG20 zyskał ponad pół procent i rynek wszedł w marazm nie reagując na nieduże spadki indeksów na innych giełdach. Szkodził spadek ceny akcji Pekao (w mediach pojawiły się kolejne informacje o planowanym przejęciu banku).

Przed rozpoczęciem sesji w USA zanosiło się na słabe zakończenie sesji, bo WIG20 zyskiwał już tylko pół procent, ale ostatnie pół godziny przyniosły dość nieoczekiwany atak byków (nie było powodu do niego, jeśli widziało się zachowanie innych giełd). Indeks zakończył sesję wzrostem o 0,88% i nadal podtrzymuje sygnał kupna.

Wspomniane wyżej wyniki dwóch spółek rynku dzisiaj raczej nie rozgrzeją. Akcje Amazon.com mocno taniały, a Alphabet (Google) zyskiwały nieco ponad jeden procent. Nic dziwnego, że rano kontrakty na S&P 500 trzymały się blisko poziomu neutralnego. O kierunku zadecydują dzisiaj dane makro publikowane w USA oraz kolejne raporty kwartalne publikowane przed sesją.

WIG20 ma już bardzo niewiele do idącej od marca linii trendu spadkowego. Jej pokonanie utrwaliłoby sygnał kupna, a nawet zamieniłoby go z krótkoterminowego na średnioterminowy. Dopóki na innych rynkach panuje relatywny spokój (nie muszą rosnąć) to dla naszego rynku, bardzo „zbitego”, rynku sytuacja jest korzystna.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki