REKLAMA

GPW laureatem nagrody im. Lesława A. Pagi

2016-06-06 21:41
publikacja
2016-06-06 21:41
GPW laureatem nagrody im. Lesława A. Pagi
GPW laureatem nagrody im. Lesława A. Pagi
fot. Krystian Maj / / FORUM

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, w 25-lecie swojego istnienia, została laureatem nagrody im. Lesława A. Pagi. Przewodniczący kapituły nagrody Jacek Socha powiedział, że po raz pierwszy od kilkunastu lat nagrodę tę otrzymała instytucja, a nie osoba.

"Przez lata pilnujemy dokładnie, aby osoby, wszyscy laureaci byli związani z tym, co dla Leszka było najważniejsze; czyli konkretne działania i posiadanie wizji tego, co się chce osiągnąć" - mówił współtwórca Komisji Papierów Wartościowych i polskiego rynku kapitałowego, były minister skarbu państwa.

Socha podkreślił, że GPW nie jest instytucją, która tylko komputerowo łączy zlecenia kupna i sprzedaży, ale ludzie działający w różnych miejscach. Wyjaśnił, że kapituła przyznała nagrodę GPW za to, że przez 25 lat funkcjonowania nie straciła ani na chwilę ideałów, które przyświecają funkcjonowaniu rynku kapitałowego. Wskazał, że główne założenia giełdy to: jej regulacja i nadzór, centralny rynek, informacja i dematerializacja papierów wartościowych.

"Ta nagroda jest dla giełdy, dla wszystkich osób, które były z nią związane (...). Doceniliśmy 25 lat ciężkiej pracy i dochowania pewnych ideałów związanych z rynkiem finansowym. Na giełdzie przewinęło się mnóstwo osób, mnóstwo spółek i myślę, że zdecydowana większość osób w Polsce, które działają na rynku finansowym, o GPW wypowiada się pozytywnie" - mówił Socha.

Zauważył, że moment jest szczególny, GPW przeżywa bowiem od kilku lat kryzys. Tłumaczył, że z jednej strony jest to związane z tym, że zakończył się pewien etap transformacji i GPW przestała być potrzebna politykom. Z drugiej strony jest obecnie dotknięta niepewnością związaną np. z niejasną przyszłością OFE czy dyskusjami o rozwiązaniach dla frankowiczów.

Zdaniem Sochy jest wiele polskich firm, które mają potencjał do rozwoju poprzez polski rynek kapitałowy, ale z powodu niepewności tego nie robią. Wskazał, że wyzwań jest sporo, ale zapewnił, że ludzie rynku kapitałowego trzymają kciuki za jej przyszłość i są gotowi do pracy na jego rzecz.

Prezes GPW Małgorzata Zaleska dziękowała nie tylko współtwórcom giełdy i ludziom z nią związanym, ale także spółkom na niej notowanym, inwestorom i uczestnikom rynku, bez których tego sukcesu by nie było. Jej zdaniem warszawski parkiet ma dobra przyszłość. "Giełda jest niezbędnym elementem gospodarki, niezmiennym i potrzebnym elementem jej dalszego rozwoju. Bez warszawskiej giełdy dalszy rozwój polskiej gospodarki nie będzie możliwy" - mówiła.

Podkreśliła, że GW to nie tylko doskonałe miejsce dla pozyskania źródeł finansowania, ale także doskonałe miejsce do inwestowania, przede wszystkim w horyzoncie długoterminowym. "Bez długoterminowego oszczędzania w Polsce będą określone wyzwania, zarówno z punktu widzenia rozwoju kraju, stabilności finansowej, ale (...) każdego obywatela Polski, który powinien mieć oszczędności na tzw. czarną godzinę, na wyedukowanie dzieci i godziwe życie po przejściu na emeryturę" - mówiła.

Jak informuje fundacja, nagroda jest honorowym wyróżnieniem przyznawanym raz w roku: przedsiębiorcom, działaczom gospodarczym i publicznym lub instytucjom - dynamicznym, skutecznym w działaniu, rzetelnym, reprezentującym najwyższe standardy etyczne i zawodowe. Jej ideą jest pokazanie roli, jaką odgrywają w polskiej gospodarce wizjonerzy biznesu - ludzie dynamiczni, niekonwencjonalni i skuteczni w swej pracy.

"Jednocześnie zależy nam na promowaniu wśród polskich przedsiębiorców kultury organizacyjnej i stylu zarządzania opartego na najlepszych praktykach, wysokich standardach etycznych i profesjonalnych" - wskazano.

W latach poprzednich laureatami nagrody byli: Krzysztof Lis, Leszek Czarnecki, Leszek Balcerowicz, Igor Chalupec, Józef Wancer, Janusz Lewandowski, prof. Grzegorz Domański, Zygmunt Solorz-Żak, prof. Marek Belka i Jacek Siwicki.

Nagrodę wręczono podczas uroczystości pt. "Mistrz i Uczeń", w ramach obchodów 25-lecia rynku kapitałowego w Polsce.

22 marca 1991 r. Sejm uchwalił prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszy powierniczych. Na mocy tej ustawy powołano Komisję Papierów Wartościowych (KPW), a inauguracyjna sesja giełdowa odbyła się 16 kwietnia 1991 r., cztery dni po podpisaniu aktu założycielskiego GPW. Lesław Paga odegrał w tym przedsięwzięciu znaczącą rolę. Był współtwórcą GPW, w 1989 r. został doradcą ministra finansów, a następnie dyrektorem departamentu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, pierwszym przewodniczącym KPW (zm. w 2003 r.). (PAP)

mmu/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Mimi
Nagroda dla gieldy nieboszczki. Przeciez gieldy juz prawie nie ma. To pewnie na pozegnanie ??

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki