REKLAMA

GIODO potępia kamerki w samochodach

2014-08-30 04:50
publikacja
2014-08-30 04:50

Kierowców, którzy nagrywają kamerkami łamanie przepisów przez innych użytkowników dróg, generalny inspektor ochrony danych osobowych ostrzega na łamach "Gazety Wyborczej", że mogą łamać prawo.

 

Polskie prawo wyróżnia dwa przypadki nagrywania ruchu ulicznego. Jeżeli nagrywamy wideo dla potrzeb własnych, a w tym czasie dostrzegamy, że ktoś popełnia wykroczenie i przekazujemy takie nagranie organom ścigania, to nasze zachowanie mieści się w granicach prawa, mówi dr Wojciech Rafał Wiewiórowski.

- Jeżeli natomiast nagrywamy i wrzucamy wideo do internetu, żeby piętnować innych kierowców czy się z nich naśmiewać, wtedy naruszamy dane osobowe innych osób. Sam fakt zamazania tablicy rejestracyjnej przed wrzuceniem takiego filmu do internetu nie oznacza, że ta osoba nie będzie możliwa do - zidentyfikowania, np. po samym samochodzie czy miejscu, w którym jest, mówi Wiewiórowski. Do tego osoba nagrywająca musi liczyć się z odpowiedzialnością cywilną. (PAP)

mp/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (38)

dodaj komentarz
~Foley
"GIODO potępia kamerki w samochodach" - tytuł artykułu zupełnie nie adekwatny do jego treści ... Kierowców, którzy nagrywają kamerkami łamanie przepisów przez innych użytkowników dróg, generalny inspektor ochrony danych osobowych ostrzega że mogą łamać prawo.
~as
Sam kupię taką i będę czubów denuncjować. Psychole w samochodach chowają się za ciemną szybą i wyżywają jako anonimowi. A krzyży przybywa...
~delfinek-dzik
Komentarz napisałem ale cenzura go wycięła gdyż wskazałem palcem złodziei i łobuzów i innych nierobów, którzy by Polakom tylko coś zabierali i karali za to, że jest nędza i bezrobocie.
~Dżejms
Chcesz być anonimowy na ulicy - kominiarka i zasłaniać tablice. Nie wolno? Pozwać tego co tego zabrania. Nielegalne patrzenie i nagrywanie to może być na prywtnym terenie i bez zgody właściciela. Teren publiczny - nie można zakazać nagrywania. To chyba logiczne?Na skrzyżowaniami kamery, przy marketach kamery - k. I co?Chcesz być anonimowy na ulicy - kominiarka i zasłaniać tablice. Nie wolno? Pozwać tego co tego zabrania. Nielegalne patrzenie i nagrywanie to może być na prywtnym terenie i bez zgody właściciela. Teren publiczny - nie można zakazać nagrywania. To chyba logiczne?Na skrzyżowaniami kamery, przy marketach kamery - k. I co? Wolno? W samochodach policji też tych nieoznakowanych - wolno a mi nie wolno? Co ja jestem jakiś śmieć?
~kierowca
W TVN TURBO też zamazują numery rejestracyjne i twarz "przyłapanego" i jakoś nikt z tym nie walczy, P. Wiewiórski też nie. Czy w Polsce prawo jest inne dla TVN i dla zwykłego obywatela? Panie Wiewiórski co Pan na to?
~olśniony
Co do Kuronia to trochę chyba nie tak, on został wywalony z PZPR właśnie za powiedzmy skrajne lewactwo (najwyraźniej był bardziej komuchem niż ówcześni komuniści), chciał też konfrontacji z władzą za czasów solidarności ale Wałęsa powiedział zdecydowanie nie (to chyba jedna z niewielu zasług Wałęsy), jeszcze Co do Kuronia to trochę chyba nie tak, on został wywalony z PZPR właśnie za powiedzmy skrajne lewactwo (najwyraźniej był bardziej komuchem niż ówcześni komuniści), chciał też konfrontacji z władzą za czasów solidarności ale Wałęsa powiedział zdecydowanie nie (to chyba jedna z niewielu zasług Wałęsy), jeszcze jeden przykład co do Kuronia, ponoć podczas kampanii wyborczej miał za rywala AK-owca który to przedstawiał swój życiorys i to co chciałby zrobić, Kuroń raczej swoim życiorysem nie za bardzo mógł zaimponować więc powiedział, że przez takich ludzi jak jego konkurent nie udał się w Polsce socjalizm, i wygrał. Więc z przywoływaniem "działaczy" za wzór byłbym ostrożny. Natomiast co do dr Wiewiórowskiego to nie jest on pierwszym co wpadł na taki pomysł, uprzedził go jakiś sędzia w Niemczech mniej więcej o tydzień sądząc po info w necie (w takim mniej więcej odstępie czasowym się ukazały). Czy to następny po Tusku gościu ślepo biorący za dobrą monetę to co niemiecka władza zdecyduje, "co dobre dla Niemców to i dobre dla nas", czy tylko dostał się na stanowisko kolejny interpretator jedynie słusznej opcji "ja wiem co najlepsze jest dla dobra społeczeństwa". Z takiej "logiki" wynikałoby, że jeśli jakiekolwiek media włącznie z tv pokażą ujęcia z postronnymi osobami w tle to naruszają dobra osobiste tychże osób o ile uczyniły to bez ich zgody. Tu jest pole do popisu dla "szczwanych" urzędników bo mogliby wpaść na pomysł obwieszczania w koło przy jakichkolwiek nagraniach w plenerze: stadiony, ulice, imprezy, marsze, protesty itd., iż każdy kto wlezie w kadr wyraża tym samym zgodę na publikowanie swojego wizerunku co z grubsza załatwiałoby sprawę a pomysłodawcy przyniosłoby sowitą premię za inicjatywę, jak to bywa w tych kręgach,ale robiąc coś takiego zawłaszczyliby(ukradli) mój pomysł co też by chyba było łamaniem prawa, być może niechcący zrobiłem komuś psikusa:).
~Jurinex
Czy donoszenie +, a piętnowanie - :)
~gość1
Wrzuta do internetu , to publikacja . Jeśli ujawniamy przestępstwo lub wykroczenie to w tym wypadku jest jednoznaczne z zawiadomieniem , co nie wyklucza odpowiedzialności cywilnej . Natomiast odpowiedzialności karnej tutaj nie widzę . Warto aby p. ochrony się nad tym zastanowił . Zawiadomienie wynika z ustawy a obrażona może Wrzuta do internetu , to publikacja . Jeśli ujawniamy przestępstwo lub wykroczenie to w tym wypadku jest jednoznaczne z zawiadomieniem , co nie wyklucza odpowiedzialności cywilnej . Natomiast odpowiedzialności karnej tutaj nie widzę . Warto aby p. ochrony się nad tym zastanowił . Zawiadomienie wynika z ustawy a obrażona może być osoba postronna , bo pasażer jest świadkiem .
~marekmarecki
Sratytaty . Uwaga Pirat - program w tv ... jakoś pokazują i nie przejmują się ochroną danych osobowych . Kamerki bolą tych różnych "możnych" którzy nie mogą bezkarnie się bujać i śmiać się i szydzić z wymiaru tzw "sprawiedliwości" . Kiedyś oglądałem program w TVN-ie jak policja zgnoiła Sratytaty . Uwaga Pirat - program w tv ... jakoś pokazują i nie przejmują się ochroną danych osobowych . Kamerki bolą tych różnych "możnych" którzy nie mogą bezkarnie się bujać i śmiać się i szydzić z wymiaru tzw "sprawiedliwości" . Kiedyś oglądałem program w TVN-ie jak policja zgnoiła człowieka za to że nagrał ich ześwinienie . Kuriozum - funkcjonariusza państwowego na służbie można przecież nagrywać . Innym razem policjanci pobili dziennikarza za to że sfilmował jak łamią przepisy drogowe .
~KLIN
POLSKA TO bandycki skorumpowany , policyjno mafijny kraj .CHRONI bandytów a obywatela ma w du.ie.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki