REKLAMA

GIODO: Nie zostawiaj dowodu na stoku

2015-01-19 04:21
publikacja
2015-01-19 04:21

Zaczynają się ferie, warto pamiętać w tym czasie o zasadach bezpieczeństwa - nie tylko fizycznego, ale także bezpieczeństwa naszych danych.

Wypożyczając sprzęt zimowy nie powinniśmy w zastaw oddawać dokumentów tożsamości: dowodów osobistych czy paszportów. Przestrzega przed tym Andrzej Lewiński pełniący obowiązki Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Jak podkreśla - żądanie dokumentów tożsamości w zastaw to dość powszechna praktyka, na którą skarżą się klienci wypożyczalni. Takich zgłoszeń wpłynęło do biura GIODO kilkadziesiąt.

Powierzenie komuś dokumentu tożsamości może mieć poważne konsekwencje: dowodem ktoś może się posłużyć bez wiedzy właściciela, a ten poniesie za to odpowiedzialność - zaznacza Andrzej Lewiński dodając, że jest to krok do utraty tożsamości. Dowód osobisty może na przykład umożliwić wzięcie kredytu na konto właściciela dowodu, czy popełnienie innego przestępstwa.

Pełniący Obowiązki Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych podkreśla, że jest coraz większa świadomość w tej kwestii, toteż wiele instytucji zmienia swoje zwyczaje i odchodzi od żądania dokumentów tożsamości jako zabezpieczenia zwrotu wypożyczonego sprzętu lub zapłaty za usługę.

Andrzej Lewiński zapowiada, że w kwestii zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych będzie współpracować z Policją i innymi instytucjami. Nic jednak nie zastąpi ostrożności właściciela dokumentów tożsamości - zaznacza GIODO. Andrzej Lewiński dodaje, że przejęcie cudzej tożsamości może nastąpić także poprzez włamania lub wyłudzanie danych przez Internet. Dlatego należy korzystać z programów zabezpieczających sprzęt i być ostrożnym wobec wiadomości z żądaniem udostępnienia danych.


IAR Bożena Falkowska/nyg

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki