REKLAMA

Fuzje i upadki

2009-02-24 16:00
publikacja
2009-02-24 16:00
W tym roku Giełdę Papierów Wartościowych czekają interesujące zmiany. Sektor bankowy ma w planie połączenie Getin Banku i Noble Banku, z giełdy chce zejść Swarzędz, a na zgodę KNF czeka PCGuard z projektem scalenia akcji.

Czy połączenie Getin Banku i Noble Banku jest fuzją, czy przejęciem, skoro i tak odbywa się w ramach jednej grupy kapitałowej Getin Holding? Choć z pozoru rynek niewiele się zmieni, w polskich finansach będzie to zmiana dosyć istotna. Połączone mają być bowiem banki, które skoncentrowane były na zupełnie różnych obszarach rynku.

Bank uniwersalny

GETIN Bank jest ogólnopolskim bankiem detalicznym, oferującym szeroki zakres usług dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm. Powstał, wykorzystując potencjał Górnośląskiego Banku Gospodarczego SA – silnego regionalnego banku, którego akcje Getin Holding zakupił w maju 2004 r. Następnie, w grudniu 2004 r., przejął Bank Przemysłowy w Łodzi, a rok później również Wschodni Bank Cukrownictwa. W efekcie powstał duży, dynamiczny bank z blisko 200 oddziałami i 50 placówkami partnerskimi na terenie całego kraju, prowadzący rachunki osobiste oraz specjalizujący się w sprzedaży pożyczek, kredytów gotówkowych, samochodowych, konsolidacyjnych oraz kredytów hipotecznych i obsługujący również sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

Natomiast działający w Polsce od 2006 r. Noble Bank był nad Wisłą pierwszą instytucją wyspecjalizowaną w bankowości prywatnej, oferując ofertę do szybko rosnącej grupy zamożnych klientów, oczekujących indywidualnych rozwiązań w zakresie finansów osobistych. Tworzy produkty dopasowane do ich potrzeb i wymagań korzystając z doświadczeń własnych oraz innych, ściśle wyselekcjonowanych instytucji finansowych. Do dyspozycji osób korzystających z usług banku byli, oprócz indywidualnych private bankerów, również eksperci w dziedzinie inwestycji, nieruchomości oraz podatków, z czasem oferując również najbogatszym usługi inwestowania w dzieła sztuki.

Technicznie rzecz biorąc, zgodnie z decyzją zarządów obu instytucji połączenie odbędzie się poprzez przeniesienie całego majątku Getin Banku na Noble Bank. Za jedną akcję Getin Banku akcjonariusze Getin Banku otrzymają 2,85 akcji Noble Banku. Noble Bank przyzna akcjonariuszom Getin Banku akcje emisji połączeniowej w zamian za akcje w Getin Banku.

Noble bierze wszystko

Zgodnie z informacją Getin Holding wstępnie termin zakończenia procesów związanych z łączeniem się banków przewiduje na koniec 2009 r. Wcześniej ma dojść do połączenia prawnego obu banków. W tym czasie banki muszą m.in. uzyskać zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na połączenie oraz zezwolenie dla Getin Holding na wykonywanie prawa głosu z ponad 75 proc. akcji Noble Banku. Spółki podały, że w wyniku transakcji powstanie bank w pełni uniwersalny, o bogatej ofercie produktowej zarówno w zakresie finansowania, oszczędzania i inwestowania, dla klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw i dużych korporacji. Połączony Getin Bank i Noble Bank chce wejść w ciągu kilku lat do pierwszej piątki największych banków. Banki szacują korzyści z efektu synergii na około 100 mln zł do 2012 r. Spółki podały, że efekty synergii pochodzić będą głównie z poprawy efektywności działania poprzez osiągnięcie korzyści skali, wprowadzenie uniwersalności banku oraz optymalizacji zasobów. Nowa struktura ma pomóc także w przyszłości przygotować się do ewentualnej akwizycji. W tej strukturze bank będzie mógł nabyć dużo większy podmiot, dużo szybciej i nadal zachować kontrolę. Połączony Getin-Noble będzie miał ponad 380 placówek bankowych, z czego 248 to oddziały własne Getin Banku, 124 to placówki franczyzowe Getin Banku, a 8 to placówki Noble Banku.

Pierwsze wycofanie

Inwestorów na GPW zaskoczyła – choć niezbyt mocno – decyzja Swarzędza o zejściu ze sceny gospodarczej Polski. Zarząd Swarzędz Meble SA poinformował, że po dokonaniu bardzo szczegółowych analiz sytuacji rynkowej oraz sytuacji spółki, a także możliwości dalszych działań, w tym kontynuowania działalności i osiągania pozytywnych efektów w przewidywalnej przyszłości, podjął decyzję o zwołaniu na 10 marca 2009 r. Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w celu podjęcia uchwały o rozwiązaniu spółki po przeprowadzeniu jej likwidacji.

To pierwsze tak duże zejście z GPW i z całą pewnością pierwsze zejście związane z globalną recesją. Problemy z zagranicznymi kontrahentami dotknęły zresztą nie tylko Swarzędz. Część zarządów zastanawia się nad poważnymi ograniczeniami kosztów w związku z koniecznością przetrwania najbliższych dwóch lat.

Giełdę czeka również w tym roku – jeśli zgodzi się na to KNF – scalenie akcji spółki PCGuard, spoczywającej na dnie notowań na tzw. liście alertów z kursem oscylującym między jednym a dwoma groszami.

PAWEŁ PIETKUN

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Qba
Łącząc się w bólu przyjmij moje kondolencje. Policz ile warta jest spółka i 40% odejmij na wierzytelności i zobowiązania, resztę podziel na jedną akcje i to ile zostanie to teoretycznie twoja wartość akcji. Sprawa jest dość trudna ale ja też mam te akcje i wyliczyłem cenę akcji. Mam dwa warianty pesymistyczny i Łącząc się w bólu przyjmij moje kondolencje. Policz ile warta jest spółka i 40% odejmij na wierzytelności i zobowiązania, resztę podziel na jedną akcje i to ile zostanie to teoretycznie twoja wartość akcji. Sprawa jest dość trudna ale ja też mam te akcje i wyliczyłem cenę akcji. Mam dwa warianty pesymistyczny i optymistyczny.

Jak znam życie to okażę się że zarząd ukrywa, dość znaczne zadłużenie spółki co oczywiście wpłynie na cenę końcową...
~ra
jezeli masz duzo kasy to warto powalczyc a jezeli nie to
straciles wszystko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Sara
Co się stanie z akcjami Swarzędza, jeśli spółka zejdzie z giełdy ? Kto mnie oświeci, bo jestem raczkującą akcjonariuszką ? Trzymam te akcje od 0,65 zł i nie sprzedawałam oczekując na lepsze czasy i przyszłą, ewentualną hossę.
Podobnie po kieszeni dostałam od Krauzego. Jedyna moja nadzieja leży w PGNiG- e.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki