REKLAMA

Francuzi pogrążają się w ubóstwie. Mają problemy z opłaceniem rachunków, a nawet z zakupami żywności

2023-09-09 18:00
publikacja
2023-09-09 18:00

We Francji prawie jedna trzecia społeczeństwa (32 proc.) ma problemy z zakupem wystarczającej ilości jedzenia, aby spożyć trzy posiłki dziennie – wynika z sondażu ubóstwa i niepewności przeprowadzonego przez Ipsos dla stowarzyszenia Secour populaire francais (SPF), które pomaga ludziom w potrzebie.

Francuzi pogrążają się w ubóstwie. Mają problemy z opłaceniem rachunków, a nawet z zakupami żywności
Francuzi pogrążają się w ubóstwie. Mają problemy z opłaceniem rachunków, a nawet z zakupami żywności
fot. Jules D. / / Unsplash

„Sytuacja jest bardziej niepokojąca niż kiedykolwiek ze względu na intensywność ubóstwa i wielkość dotkniętej nim populacji” – podkreśla SPF. „Sytuację gospodarstw domowych pogarszają rosnące w 2023 roku ceny, a rekordowe ceny żywności we Francji narażają ludność na cały szereg wstrząsów” – zaznacza organizacja.

Jak wynika z badania, 32 proc. Francuzów ma trudności z zakupem wystarczającej ilości żywności, aby zjeść trzy posiłki dziennie, 43 proc. ankietowanych nie mogło sobie pozwolić na codzienne jedzenie świeżych owoców czy warzyw, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a 72 proc. nie stać na regularne kupowanie mięsa.

Ponad jedna trzecia ankietowanych (36 proc.) pozbawia się jedzenia, aby ich dzieci nie chodziły głodne, a 46 proc. wskazało na problemy z zaspokojeniem ich pozostałych potrzeb (przybory szkolne, ubrania etc.).

Ponadto prawie połowa (45 proc.) ma problem z opłaceniem niektórych zabiegów medycznych. Tyle samo wskazało na trudności z opłacaniem rachunków za energię i ogrzewanie, co w porównaniu z 2020 rokiem stanowi wzrost o 20 punktów procentowych.

Ponad połowa Francuzów (53 proc.) twierdzi, że nie jest w stanie odkładać pieniędzy, a prawie jeden na pięciu (18 proc.) jest zadłużony, co w porównaniu z poprzednim rokiem stanowi wzrost o 3 punkty procentowe.

Prawie jeden na dwóch Francuzów (46 proc.) uważa, że trudno jest pozwolić sobie na wyjazd na wakacje przynajmniej raz w roku – wynika z badania.

„W obliczu rosnących cen od 2021 roku Francuzi coraz wyżej stawiają subiektywną granicę ubóstwa. W tym roku ustalili na poziomie 1377 euro netto miesięcznie dochód, poniżej którego osoba może zostać uznana za ubogą” – pisze SPF. Kwota ta wzrosła o 114 euro w ciągu ostatniego roku.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 17-18 czerwca 2023 roku na reprezentatywnej próbie 996 osób powyżej 16. roku życia metodą wywiadów telefonicznych.

mrf/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (35)

dodaj komentarz
carlito1
Pewnie wszędzie źle tylko w naszej banowej republice dobrze..
malgorzatazofia
Aż się uśmiałam ,niech spróbują żyć samotnie za naszą minimalną emeryturę ,to dopiero wyczyn ekstremalny.
trolley
Propaganda przybiera na prędkości XD. Jeszcze zdążymy usłyszeć że w takiej Francji to gorzej niż w Polsce hehe
panguzik
Mam troche pracy w magazynie .... zatrudnię kilku Francuzów i dam im takie pensje że na trzy posiłki , mięso i owoce im wystarczy ! Tylko czy te ch...je nie zaczną zaraz strajkować ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
enthe
W Twoich mokrych snach.
"Stopa inflacji cen konsumpcyjnych w strefie euro spadła w czerwcu 2023 r. do 5,5%, z 6,1% w poprzednim miesiącu. Inflacja we Francji spadła w czerwcu do 4,5% r/r. Oczekiwania inflacyjne konsumentów w strefie euro spadły do najniższego poziomu od 7 lat."
jqa82
Pier...e przedwyborcze, jak to u innych jest źle a w Polsce dobrze... Propaganda na całego.
samsza
Te "badania" to w ramach kampanii promującej eutanazję, trzeba obywatelom uświadomić, że jest im źle, że całe życie czekali na eutanazję, a dobrzy politycy przygotowali, zupełnie nie intencjonalnie :) konieczne rozwiązania prawne.
samsza
https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/9293387,francuski-rzad-szykuje-projekt-legalizujacy-eutanazje-ale-z-ogloszeni.html
dolar36
"43 proc. ankietowanych nie mogło sobie pozwolić na codzienne jedzenie świeżych owoców czy warzyw, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu" buhaha 40% społeczeństwa nie wie co to są warzywa i owoce..

Powiązane: Francja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki