REKLAMA

Francja wprowadza godzinę policyjną od 18:00 w całym kraju

2021-01-14 18:38, akt.2021-01-14 20:16
publikacja
2021-01-14 18:38
aktualizacja
2021-01-14 20:16
fot. ERIC GAILLARD /

Rząd Francji wydłużył w czwartek z powodu pandemii Covid-19 godzinę policyjną, która od soboty na terenie całego kraju obowiązywać będzie od 18:00 do 6:00 rano. Premier Jean Castex na konferencji prasowej poinformował, że taki stan będzie utrzymany przez co najmniej dwa tygodnie.

Obecnie godzina policyjna w większości francuskich departamentów rozpoczyna się o godzinie 20:00, ale od soboty w całym kraju już po 18:00 nie będzie można opuszczać domu poza wyjątkowymi sytuacjami, do których należeć będą powroty z pracy lub szkoły, zakupy pierwszej potrzeby czy wizyty lekarskie.

"Z wyjątkami związanymi z misjami służby publicznej, wszystkie miejsca, biznesy czy usługi przeznczone dla publiczności będą zamknięte o godzinie 18:00" - powiedział Castex.

Zdaniem premiera w departamentach, w których godzina policyjna już od pewnego czasu obowiązuje od 18:00, dwukrotnie, a nawet trzykrotnie zmniejszyła się szybkość transmisji koronawirusa.

Ze względu na pojawiające się we Francji przypadki zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa władze wprowadziły także kolejne obostrzenia dla podróżnych, przybywających do Francji spoza Unii Europejskiej. Takie osoby będą musiały przedstawić negatywny test na koronawirusa oraz samodzielnie poddać się tygodniowej izolacji, a następnie przejść kolejny test metodą PCR.

Castex zapowiedział też, że od 25 stycznia studenci pierwszego roku studiów będą mogli wznowić zajęcia na swoich uczelniach w małych grupach. Natomiast w ramach strategii powrotu uczniów do nauki po zimowej przerwie w szkołach przeprowadzane będzie miesięcznie co najmniej milion testów na koronawirusa.

"Chcemy uniknąć zamykania placówek oświatowych - powiedział Castex i jednocześnie poinformował o nowych restrykcjach sanitarnych w szkołach. Zawieszone zostają do odwołania wszystkie zajęcia z wychowania fizycznego w pomieszczeniach oraz pozalekcyjne zajęcia fizyczne. "Nie chcemy zamykać szkół, ale jeśli będzie duży przyrost liczby zakażeń, będziemy musieli zorganizować naukę zdalną" - zaznaczył premier.

Szczególną uwagę Castex zwrócił na szkolne stołówki, gdzie trzeba zdejmować maseczki. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi uczniowie tej samej klasy będą musieli jeść razem, możliwe będzie wydłużenie czasu na posiłek, a w ostateczności wprowadzone będzie wydawanie dań na wynos.

Zdaniem Castexa sytuacja epidemiczna we Francji jest "pod kontrolą", ale "krucha", a niepokój wzbudza "pojawienie się nowych, bardziej zaraźliwych szczepów" koronawirusa. Wprawdzie nie przewiduje się trzeciego lockdownu, ale premier podkreślił, że może on zostać wprowadzony "bezzwłocznie" w przypadku "pogorszenia się sytuacji epidemicznej".

"Jeśli w najbliższych dniach zaobserwujemy silne nasilenie epidemii, będziemy musieli bezzwłocznie zdecydować o kolejnych obostrzeniach" - powiedział Castex. "Wirus nadal aktywnie krąży” - mówił premier podkreślając, że liczba dobowych zakażeń utrzymuje się na "wysokim poziomie" i obecnie wynosi około 16 tys. przypadków dziennie.

Castex pokreślił także, iż szczepienia są „najwyższym priorytetem w celu wyjścia” z obecnego kryzysu. Jednocześnie wezwał Francuzów do "zbiorowego wykazania się cierpliwością i odpowiedzialnością". "Najwyższym priorytetem wyjścia z tego kryzysu są szczepienia. Ale razem będziemy musieli wykazać się cierpliwością i odpowiedzialnością, ponieważ szczepienie będzie w stanie nas dostatecznie chronić przez kilka miesięcy" - powiedział.

Premier zapowiedział również przyspieszenie kampanii szczepień poprzez otwarcie w poniedziałek 700 dodatkowych ośrodków, w których zaszczepić się będą mogły osoby w każdym wieku mające choroby wysokiego ryzyka, w szczególności osoby cierpiące na ciężką niewydolność nerek lub będące po przeszczepie tego narządu, osoby leczone na raka i z zespołem Downa. W sumie akcją tą ma być objętych ok. 800 tys. osób.

zm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
kryzysio
Jak tak dalej pójdzie to w Niemczech będą tatuować zaszczepionym kody QR na przedramieniu. Tradycja odpowiednia już jest. A niezaszczepionym opaskę na rękę.
m00zyk
Miło usłyszeć, że nie tylko nasz rząd składa się z szaleńców.
secundus
a u nas rozpoczyna się akcja obywatelskiego nieposłuszeństwa
harrytracz
Wyjście po 18:00 tylko w obroży i to najlepiej z wygrawerowanym numerkiem serii szczepionki
meryt
harrytracz "Wyjście po 18:00 tylko w obroży i to najlepiej z wygrawerowanym numerkiem serii szczepionki"

Troszczysz się o zwierzęta domowe :)
harrytracz
Że ci Francuzi się tak dawają...
ehalley
Jednak najgroźniejszy ze wszystkich jest wirus PRL...
passenger
NWO
Kolejne rządy nie radzą sobie ze społeczeństwem i próbują je stłamsić wprowadzając chów klatkowy pod pretekstem dbania o zdrowie.
Serio po 18:00 wirus się rozchodzi szybciej, niż przed 18-tą? Ktoś w to wierzy??
masekrut555
NWO jest nie do zatrzymania jeśli chodzi o formę fizyczną, dekady prania mózgów, mimo wielkiego przebudzania to wciąż nawet nie jest 1% populacji, a cała reszta zaprogramowanych systemowo i antysystemowo niewolnikówy uwierzy we wszystko. Np. że sterowane agenturalne protesty, jak pójdą stadem i będą błagać swoich NWO jest nie do zatrzymania jeśli chodzi o formę fizyczną, dekady prania mózgów, mimo wielkiego przebudzania to wciąż nawet nie jest 1% populacji, a cała reszta zaprogramowanych systemowo i antysystemowo niewolnikówy uwierzy we wszystko. Np. że sterowane agenturalne protesty, jak pójdą stadem i będą błagać swoich panów na kolanach, to pomogą im odłożyć biczowanie i zniewolenie tak jak wtedy w 2011 o kolejną dekadę. Tymczasem globaliści nie mają już czasu, muszą się uwinąć do 2030 roku - łącznie z wprowadzeniem do mainstreamu żywności genetycznie modyfikowanej. Codziennie bombardują nas po 10 newsów które są zgodne z agendą 2030, agendą 21, nową normalnością, wielkim resetem, zrównoważonym rozwojem, agendą klimatyczną, agendą kosmiczną, agenta Trumpka nawet wypuścili, napisali już nawet dokument w którym wyraźnie pisze że zakończą plandemię w 2025 roku po to tylko żeby wypuścić plandemię SPARS trwającą 3 lata, pod koniec której ma sie rozpocząć 3 WŚ. Ale gdzie tam, lepiej wyzywać od szurów, nazwać zbiegami okoliczności i oglądać pana telewizorka albo netflixa i wierzyć w to że korpokracja nie działa razem i nie jest w stanie zablokować im wszystkich usług po likwidacji gotówki za sprzeciwianie się swoim panom.................

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki