REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Spór Świtalskiego z Forteam Investments. Jest zabezpieczenie roszczenia

2020-03-03 10:32
publikacja
2020-03-03 10:32

Forteam Investments Ltd., spółka inwestycyjna należąca do amerykańskiej firmy private equity Delta Capital, uzyskała sądowe postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia przeciwko Mariuszowi Świtalskiemu oraz kontrolowanym przez niego spółkom należącym do Sowiniec Group - podał Delta Capital w komunikacie prasowym. Roszczenie Forteam Investments wynosi ponad 300 mln zł i dotyczy nabycia spółki Małpka.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Jak podano, zabezpieczenie zostało uzyskane w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie w dalszym postępowaniu cywilnym przeciwko Mariuszowi Świtalskiemu dot. umowy gwarancyjnej zawartej z Forteam w związku z nabyciem przez Forteam spółki Małpka od spółki Czerwona Torebka, kontrolowanej przez Mariusza Świtalskiego.

"W 2015 roku, kiedy Forteam zakupił spółkę Małpka, właściciela sieci sklepów Małpka Express, Mariusz Świtalski i Sowiniec Group zawarły z Forteam umowę gwarancyjną, która gwarantowała Forteam uzyskanie minimalnej ceny sprzedaży w przypadku późniejszej odsprzedaży Małpka Express podmiotowi trzeciemu. Gwarancja taka była konieczna, by Forteam zawarł umowę nabycia. Gdy Forteam próbował sprzedać Małpka Express w 2018 roku, nie był w stanie uzyskać ceny równej lub przewyższającej minimalną cenę sprzedaży, pomimo zaangażowania renomowanego, niezależnego banku inwestycyjnego, który przeprowadził profesjonalny proces sprzedaży" - napisano w komunikacie.

28 grudnia 2018 r. Forteam powiadomił Mariusza Świtalskiego o konieczności przekazania środków pieniężnych należnych Forteam na podstawie umowy gwarancyjnej.

Jak podano, Świtalski i spółki od niego zależne nie uregulowały należności i zobowiązań wobec Forteam, co w konsekwencji spowodowało konieczność złożenia wniosku o zabezpieczenie i wstąpienia na drogę powództwa cywilnego.

"Mariusz Świtalski w pełni zdawał sobie sprawę z faktu, że udzielenie gwarancji było dla Forteam istotną zachętą do zakupu jego firmy. Świadomie i dobrowolnie wystawił gwarancję w celu otrzymania zapłaty liczącej setki milionów złotych. W związku z tym oczekujemy od niego zapłacenia kwot należnych z tytułu gwarancji” — powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Delta Capital, Christopher DeLise.

Forteam Investments Ltd. kupił w 2015 roku spółkę Małpka za 362,3 mln zł.(PAP Biznes)

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki