REKLAMA

Fitch przyznał InPostowi rating "BB"

2021-06-21 19:40
publikacja
2021-06-21 19:40
Fitch przyznał InPostowi rating "BB"
Fitch przyznał InPostowi rating "BB"
fot. The_Pixel / / Shutterstock

Fitch rozpoczął wydawanie ratingu dla InPostu od oceny "BB" z perspektywą stabilną - podała agencja w komunikacie.

Przyznanie ratingu jest związane z planowaną emisją obligacji spółki o wartości 390 mln euro.

W raporcie podano, że ocena odzwierciedla silną pozycję firmy w Polsce, duże szanse na dalszy rozwój dzięki niskiej penetracji rynku oraz szybko rozwijającemu się rynkowi e-commerce. Rating oddaje również relatywnie niewielką skalę działalności firmy, słabą, ale poprawiającą się dywersyfikację geograficzną oraz niskie wyniki poza macierzystym rynkiem.

Słaba dywersyfikacja to główne obciążenie dla ratingu InPostu, podał Fitch. Zdaniem analityków agencji, w latach 2021-2024 ok. 85 proc. EBITDA spółki będzie wypracowywane w Polsce. Dodają, że słaba obecność na pozostałych rynkach daje jednak duży potencjał do wzrostu.

Autorzy raportu są zdania, że przejęcie firmy Mondial Relay oraz agresywny plan ekspansji międzynarodowej, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, dają InPostowi szanse na przyspieszenie wzrostu, ale jednocześnie zwiększają ryzyko i mogą osłabić zdolność do redukcji zadłużenia.

Fitch zakłada, że brytyjski biznes spółki osiągnie rentowność w 2023 roku.

Agencja spodziewa się, że spadek średniej wartości przesyłek umocni rynkową pozycję InPostu. Analitycy prognozują, że marża EBITDA spółki będzie wynosiła ok. 25 proc. - dużo więcej niż w przypadku innych podmiotów z branży, które notują rentowność na poziomie niskich pojedynczych proc., jak podano.

W raporcie oszacowano, że roczne nakłady inwestycyjne spółki w latach 2021-2024 będą wynosić ok. 900 mln zł. (PAP Biznes)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki