REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Fitch potwierdził rating PGE na poziomie "BBB+", perspektywa stabilna

2023-01-24 13:34, akt.2023-01-24 14:32
publikacja
2023-01-24 13:34
aktualizacja
2023-01-24 14:32

Agencja Fitch potwierdziła długoterminowe ratingi IDR w walucie obcej i lokalnej grupy PGE na poziomie "BBB+" z perspektywą stabilną - podała agencja w komunikacie.

Fitch potwierdził rating PGE na poziomie "BBB+", perspektywa stabilna
Fitch potwierdził rating PGE na poziomie "BBB+", perspektywa stabilna
fot. Fotokon / / Shutterstock

Jak podała agencja, ratingi odzwierciedlają profil biznesowy PGE jako największego polskiego zintegrowanego przedsiębiorstwa elektroenergetycznego, z wysokim udziałem regulowanych i quasi-regulowanych przychodów odpowiednio z dystrybucji i opłat mocowych.

Kluczowym czynnikiem, według agencji, jest duży udział spółki w wytwarzaniu energii elektrycznej z węgla brunatnego i węgla kamiennego, co skutkuje wysokim śladem węglowym floty wytwórczej PGE i naraża spółkę na wysokie koszty emisji CO2.

Fitch prognozuje, że plan inwestycyjny zwiększy dźwignię netto PGE w latach 2023-2026.

Według agencji, wydzielenie wytwórczych aktywów opartych na węglu do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego wspierałoby profil kredytowy PGE. Fitch ocenia też, że pozytywna dla profilu kredytowego spółki jest planowana emisja akcji, ale nie uwzględnia tego jeszcze w prognozach.

Jako potencjalne ryzyka agencja wymienia pogorszenie wskaźników kredytowych, w tym dźwigni finansowej netto FFO powyżej 3x i pokrycia odsetek FFO poniżej 6x.

Fitch zakłada, że w 2023 roku dźwignia netto funduszy z działalności operacyjnej (FFO) wzrośnie do 2,3x z szacowanego ujemnego zadłużenia netto w 2022 r. Odzwierciedla to niewielką poprawę EBITDA w 2023 r., złagodzoną przez niedawno wprowadzone limity wytwarzania i podaży przez polski rząd, w połączeniu ze znacznym wzrostem nakładów inwestycyjnych, a także ceny nabycia PKP Energetyka.

Stanowisko prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego dot. utrzymania ratingu Fitch dla PGE na poziomie „BBB+” z perspektywą stabilną

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski: Utrzymanie wysokiego ratingu agencji Fitch oraz jego stabilnej perspektywy to podkreślenie pozycji PGE jako lidera transformacji energetycznej w Polsce. Niedawno podobne potwierdzenie zostało dokonane przez agencję Moody’s. Niezależne oceny kierunku strategicznego w jakim zmierza PGE umacniają nas w budowaniu silnej finansowo grupy i realizacji naszego ambitnego planu inwestycyjnego, dzięki któremu Polacy będą mieli tanią i czystą energię.

(PAP Biznes)

mcb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki