Fitch potwierdził rating Kernela na poziomie "B+"

2018-10-19 18:06
publikacja
2018-10-19 18:06
fot. Brendan McDermid /

Fitch Ratings potwierdził rating Kernela na poziomie "B+" z perspektywą stabilną - podała agencja w komunikacie.

W raporcie poinformowano, że ocena kredytowa Kernela uwzględnia dynamiczny wzrost zadłużenia spółki i oczekiwania słabych wyników operacyjnych w roku obrotowym zakończonym w czerwcu 2018. Analitycy Fitch oczekują jednak odbicia w zyskowności spółki i obniżenia jej zadłużenia z związku z planami rozwoju i wsparciem ze strony banków.

Dodali, że Kernel jest na zaawansowanym etapie pozyskiwania kolejnego finansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, które ma pokryć zapotrzebowanie na inwestycje kapitałowe spółki planowane na 2019 rok.

"Widzimy ograniczone ryzyko niezrealizowania planów rozwojowych Kernela" - napisano.

Autorzy raportu zwrócili uwagę na pogorszenie warunków prowadzenia biznesu przez producentów oleju słonecznikowego na Ukrainie, które wynikało ze wzrostu mocy produkcyjnych. Sytuacja ta negatywnie wpłynęła na marżę Kernela. Jednocześnie analitycy Fitch oczekują, że tegoroczne duże zbiory zbóż na Ukrainie pozwolą lepiej zbilansować podaż i popyt na lokalnym rynku oleju, co wesprze rentowność spółki.

Fitch prognozuje, że wysokie wydatki inwestycyjne oraz przejęcia dokonywane przez grupę w latach obrotowych 2018 i 2019 spowodują, że wolne przepływy pieniężne Kernela będą "mocno ujemne" w tych okresach i wyniosą odpowiednio minus 140 mln USD i minus 200 mln USD. Od 2020 roku przepływy spółki - według prognoz - mają stać się dodatnie, co ma pozwolić Kernelowi na zmniejszanie zadłużenia. W ocenie Fitcha, spółka osiągnie szczytowy poziom zadłużenia w relacji do przepływów operacyjnych w 2018 roku.

Analitycy Fitch prognozują, że EBITDA spółki w zakończonym w czerwcu roku obrotowym będzie o około 30 proc. niższa rok do roku i wyniesie poniżej 250 mln USD. Do 2022 roku oczekują wzrostu zysku do 460 mln USD.

Według szacunków autorów raportu, w średnim terminie spółka pokryje potrzeby finansowe - związane z inwestycjami oraz akwizycjami - długiem o co najmniej trzyletnim terminie zapadalności.

Fitch prognozuje, że nakłady inwestycyjne Kernela w latach obrotowych 2019-2022 wyniosą średnio 240 mln USD rocznie. Spółka planuje m.in budowę terminala portowego i tłoczni na zachodzie Ukrainy.

Analitycy założyli, że spółka będzie wypłacać inwestorom stabilne dywidendy w wysokości 20 mln USD rocznie. (PAP Biznes)

kuc/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki