REKLAMA

Fiskus zbroi się po zęby

2020-10-27 06:54
publikacja
2020-10-27 06:54
fot. Artisticco / Shutterstock

Funkcjonariusze skarbówki łatwo sprawdzą odciski palców i DNA podejrzanych o przestępstwa gospodarcze. W akcjach pomoże im… wojsko - informuje we wtorek "Puls Biznesu".

"Puls Biznesu" donosi, że ministerstwo finansów pracuje nad projektem ustawy znacznie zwiększającej uprawnienia organów skarbowych.

"Zajmowanie rzeczy ruchomych (samochody, maszyny i urządzenia, sprzęt elektroniczny itp.), zakupy kontrolowane, blokowanie kont bankowych na dłużej, większy i łatwiejszy dostęp do danych objętych tajemnicą bankową, formalne ściganie przestępstw skarbowych, dostęp do odcisków palców oraz DNA — to tylko niektóre z obszernego katalogu nowych możliwości szykowanych dla fiskusa w rządowym projekcie ustawy" - informuje gazeta.

W artykule przytoczono też fragment uzasadnienia projektu, według którego "propozycje mają na celu usprawnienie wykonywania zadań przez organy KAS w zakresie zwalczania szarej strefy, uszczelniania wpływów do budżetu państwa, zwalczania wyłudzeń skarbowych i oszustw karuzelowych".

MF stwierdza, że do szeregu dotychczasowych narzędzi uszczelniających system podatkowy (np. STIR, JPK VAT, split payment, pakiet paliwowy, kasy fiskalne online) trzeba dodać kolejne elementy systemu, "które będą go dopełniać i wzmacniać".

Jak wskazuje "Puls Biznesu", proponowanych zmian, zwiększających uprawnienia skarbówki wobec podatników, jest kilkaset. Część z pożądanych przez fiskusa kompetencji ma charakter stricte śledczy. Funkcjonariusze KAS zyskają podstawę prawną do formalnego prowadzenia śledztw w zakresie przestępstw gospodarczych, szczególnie wymierzonych w budżet państwa. Polska skarbówka stanie się de facto policją skarbową, z szerokimi uprawnieniami, jakie przysługują policjantom. Ma jej to pomóc w wykrywaniu i zwalczaniu przede wszystkim zorganizowanych grup przestępczych okradających budżet państwa, podrabiaczy dokumentów i faktur o wielkiej wartości.

Fiskus ma m.in. zyskać możliwość natychmiastowej identyfikacji podejrzanych (np. złapanych na gorącym uczynku) dzięki automatycznemu dostępowi do bazy danych odcisków palców i DNA.

Projekt zakłada również wsparcie fiskusa przez wojsko, a ściślej mówiąc: Żandarmerię Wojskową.

Projekt nie został jeszcze skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.(PAP)

reb/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
and00
Na protestach o jakąś śmieszną aborcje co dotyczy max 1000 osób rocznie, a w sumie jak ktoś mocno chce można zrobić za granicą tysiące wściekłych chamów pod znaku SS
Tu gdzie sprawy podatkowe dotyczą 10.000.000 ludzi, cichutko bo nawet lewacy, finansowani przecież przez Sorosa nie są przeciw większej kontroli,
Na protestach o jakąś śmieszną aborcje co dotyczy max 1000 osób rocznie, a w sumie jak ktoś mocno chce można zrobić za granicą tysiące wściekłych chamów pod znaku SS
Tu gdzie sprawy podatkowe dotyczą 10.000.000 ludzi, cichutko bo nawet lewacy, finansowani przecież przez Sorosa nie są przeciw większej kontroli, likwidacji gotówki...
Smutne
jes
Przecież to twój ukochany pis to wprowadza to siedź cicho, klęcz i klaszcz.
anty12
Zabiora Wam caly majatek, bo jarus nie zna nic innego niz SOCJALIZM. A kasa musi byc np na pracownikow PP, bo tam juz zwolnienia i to tylko pierwsza tura. Wielu pracownikow budeztowi tez juz ma dosyc nedze wiec z czegos trzea dla nich miec.
innowierca
Ale zmiany w prawie ida calkiem logicznie wraz z postepujacymi zmianami na swiecie. " Lockdalnujemy " sektory w gospodarce ktore realnie cos wytwarzaja i tylko z nich rzad i panstwo ma realny pieniadz. Kryzys sie poglebia podczas drugiej fali Covid o ktorej nie wiadomo kiedy sie skonczy, a rownoczesnie elity telewizyjne Ale zmiany w prawie ida calkiem logicznie wraz z postepujacymi zmianami na swiecie. " Lockdalnujemy " sektory w gospodarce ktore realnie cos wytwarzaja i tylko z nich rzad i panstwo ma realny pieniadz. Kryzys sie poglebia podczas drugiej fali Covid o ktorej nie wiadomo kiedy sie skonczy, a rownoczesnie elity telewizyjne informuja o 3 fali na ktora trzeba sie przygotowywac.Juz teraz wiadomo ze czesc przedsiebiorstw a szczegolnie malych firm sie nie podniesie a wydatki socjalne rosna.
innowierca
Tak wiec konfiskata pod pozorem nieprawidlowosci jest naturalna koleja rzeczy.
Dowod na poglebiajacy sie kryzys i postepujaca destabilizacje wszystkiego.
antek10
Robi sie jak u Kima w Korei Płn. Suweren wybrał. Suweren poczuje łahahahahaha
iandrew
Rok 2050 r. - partia rządząca wprowadza obowiązek chip'owania dzieci i rejestracji dla nich JPK od urodzenia. Oczywiście uzasadniając to walką z praniem brudnych pieniędzy.
I żeby ludzie nie pomyśleli, że są "człowiekami", a po prostu dojnymi podatnikami i niech znają swoje miejsce.
To nie jest pomysł
Rok 2050 r. - partia rządząca wprowadza obowiązek chip'owania dzieci i rejestracji dla nich JPK od urodzenia. Oczywiście uzasadniając to walką z praniem brudnych pieniędzy.
I żeby ludzie nie pomyśleli, że są "człowiekami", a po prostu dojnymi podatnikami i niech znają swoje miejsce.
To nie jest pomysł tylko PISu - te rozwiązania popiera PO, SLD, Razem i Wiosna ludów jak najbardziej. To kierunek w którym płynie Unia Europejska, PIS chętnie kroczy w tym samym kierunku.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
niedorzeczny
"ministerstwo finansów pracuje nad projektem ustawy" - a co się stało z trójpodziałem władzy, o którym uczyłem się w szkole? Poza szkołą jakoś nigdy go nie zaobserwowałem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki