REKLAMA

Fiskus już wie więcej o naszych podatkach. Notariusze nie są zadowoleni

2023-03-08 06:50
publikacja
2023-03-08 06:50

Od kilku dni notariusze muszą przesyłać skarbówce wypisy aktów notarialnych związanych nie tylko z PCC oraz podatkiem od spadków i darowizn, lecz także z innymi podatkami, takimi jak dochodowy i VAT - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Fiskus już wie więcej o naszych podatkach. Notariusze nie są zadowoleni
Fiskus już wie więcej o naszych podatkach. Notariusze nie są zadowoleni
fot. Orso / / Shutterstock

Jak wskazuje gazeta, od 1 marca 2023 r. notariusze muszą przesyłać elektronicznie wypisy sporządzonych przez siebie aktów notarialnych do Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN). Mają na to siedem dni. Dotychczas przesyłali te dokumenty do urzędów skarbowych w formie papierowej.

"Rozszerzył się także zakres transakcji, o których notariusz musi poinformować Krajową Administrację Skarbową" – powiedział "DGP" Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej. Wyjaśnił, że są to nie tylko czynności podlegające podatkowi od spadków i darowizn oraz podatkowi od czynności cywilnoprawnych (których notariusz jest płatnikiem), lecz także inne czynności, które mogą spowodować powstanie zobowiązania podatkowego.

Według dziennika notariusze zapowiadają na forach internetowych, że w takim razie będą przesyłać do CREWAN wypisy wszystkich aktów notarialnych. Nie zamierzają analizować, czy dana transakcja ma wpływ na zobowiązania podatkowe, czy nie ma. Nie chcą też ponosić odpowiedzialności za ewentualny błąd.

Ministerstwo Finansów zapewniło dziennik, że nie potrzebuje wypisów wszystkich aktów notarialnych, bo wiele z tych informacji ma już w swoich bazach. Robert Michalski, zastępca dyrektora departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej w MF, zapowiedział w rozmowie z "DGP", że resort zamierza wraz z Krajową Radą Notarialną stworzyć listę aktów notarialnych, których wypisy będą trafiały do CREWAN. Michalski podkreślił, że notariusze będą wysyłać do KAS niewiele więcej wypisów aktów notarialnych niż dotychczas. Około 99 proc. będą to sprawy związane z PCC i podatkiem od spadków i darowizn – dodał.(PAP)

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

kmz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (14)

dodaj komentarz
chudy_january
co notariuszach sądzi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wskazał w wyroku z dnia
4 listopada 2021 r. do sygn . akt VI SA/Wa 1735/21
gdzie stwierdził, że:
członkowie Krajowej Rady Notarialnej
członkowie Rady Izby Notarialnej w Krakowie
RAŻĄCO ŁAMIĄ PRAWO .......
1as
"Dotychczas przesyłali te dokumenty do urzędów skarbowych w formie papierowej."
Płaczki piszące na zasiłku, nie lamentujcie tak, jak ktoś nie kręci, to nie ma się czego bać
mesten
Czerwona koalicja panoszy się coraz bardziej. Nawet słowo "prawicowa" w nazwie tego czegoś to kłamstwo. Dla mnie PIS to esencja wszystkich najgorszych polskich cech w jednym miejscu.
rejent
Jestem notariuszem. Michalski, kłamliwa szujo, nie kłam bezczelnie. Teraz podejmujecie prace wespół z KRN w sprawie ustalenia jakie aktu mają trafić ci na biurko, bo ty szujo nie potrafiłeś tego zrobić prawidłowo przed wejściem w zycie nowy przepisów a to co stworzyłeś ze swoimi nieukami w departamencie było wręcz absurdalne. Nie Jestem notariuszem. Michalski, kłamliwa szujo, nie kłam bezczelnie. Teraz podejmujecie prace wespół z KRN w sprawie ustalenia jakie aktu mają trafić ci na biurko, bo ty szujo nie potrafiłeś tego zrobić prawidłowo przed wejściem w zycie nowy przepisów a to co stworzyłeś ze swoimi nieukami w departamencie było wręcz absurdalne. Nie znacie podstaw prawa cywilnego nieuki, beztalencia. Podstawy prawa cywilnego leniu sobie najpierw opanuj a potem pełnij jakiekolwiek odpowiedzialne funkcje, kłamliwa szujo.
msp
No, No jeszcze jedna kadencja i każde oddanie stolca trzeba będzie zgłosić ! Kilka nowych małych podatków i w pytę nowych opłat pod płaszczykiem CO2 i HGW.
Czekam na te wybory jak nigdy . Wszystkie partie na P .. za burtę !
osiemgwiazd
Przypomina mi się '1984' Orwella. Ogłupiająca rozrywka w mediach, tromtadracka propaganda sukcesu, korupcja, kłamstwa, powszechna inwigilacja i wścibski, mściwy Wielki Brat.
zenonn
Wysyłać do KAS ale nie wszystko. Za wszystko kara
Skomplikować, by ścierwo funkcyjne mogło interpretować.
Karać, karać, karać. Niewolnik ma być wystraszony, elity grają w golfa.
Suka ze skarbowego, kundel wielorasowy, "wykryje" po latach błąd i weźmie premię
Polacy nic sie nie stało!
Kocham ludzi, szczególnie
Wysyłać do KAS ale nie wszystko. Za wszystko kara
Skomplikować, by ścierwo funkcyjne mogło interpretować.
Karać, karać, karać. Niewolnik ma być wystraszony, elity grają w golfa.
Suka ze skarbowego, kundel wielorasowy, "wykryje" po latach błąd i weźmie premię
Polacy nic sie nie stało!
Kocham ludzi, szczególnie Polaków.
Polak to brzmi dumnie czy durnie?
Głosujemy na PIS i ferajne.
Wybrańcy narodu zrobia dobre prawo dla elit.
Uchachany kraj i jego mieszańcy!
Fuj
janmieszak
Chwalą się obniżką podatku PIT, podwyżką kwoty wolnej od podatku itd. Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała Chwalą się obniżką podatku PIT, podwyżką kwoty wolnej od podatku itd. Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała ją składka zdrowotna 9%. Pensja niższa o kilka złotych. Dziekuję. Proszę rządzących, aby więcej nie obniżali mi podatków. Ceny wyższe, a pensje niższe. Mamy Polski bezład. Tu dali, tam zabrali i wyszło na zero lub na minus. W TVP mówi się tylko o tym, co dali. Tylko księgowi i urzednicy mają więcej roboty. Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, biura, samochody i mieszkania służbowe, darmowe loty, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
HardMetal
Halo halo ale oni to powiedzieli i mówili to też ludzie którzy się na tym znają. Problem polegał tylko na tym, że o obniżce PIT darli mordę a o tych podwyżkach to szeptali. Już dawno było wiadomo, że to pic na wodę fotomontaż. Ludzie, którym chciało się to sprawdzić wiedzieli, że praktycznej obniżki nie będzie a zaliczymy wzrost Halo halo ale oni to powiedzieli i mówili to też ludzie którzy się na tym znają. Problem polegał tylko na tym, że o obniżce PIT darli mordę a o tych podwyżkach to szeptali. Już dawno było wiadomo, że to pic na wodę fotomontaż. Ludzie, którym chciało się to sprawdzić wiedzieli, że praktycznej obniżki nie będzie a zaliczymy wzrost obciążeń. Dlatego wciąż mnie dziwi jak PIS ma to swoje poparcie na poziomie 30% skoro praktycznie we wszystkich sprawach kłamią.
osiemgwiazd
Przecież nikt z przeciętnym IQ skorumpowanym aparatczykom kurdupla nie wierzy. Ich celem jest zrujnowanie i likwidacja klasy średniej, bo tylko na niej opiera się od czasów rewolucji amerykańskiej demokracja, wolność słowa, świeckość państwa i liberalizm. A tego despotyczny kurdupel, jego ciemnoludowa szajka i ich czarownicy w kieckach Przecież nikt z przeciętnym IQ skorumpowanym aparatczykom kurdupla nie wierzy. Ich celem jest zrujnowanie i likwidacja klasy średniej, bo tylko na niej opiera się od czasów rewolucji amerykańskiej demokracja, wolność słowa, świeckość państwa i liberalizm. A tego despotyczny kurdupel, jego ciemnoludowa szajka i ich czarownicy w kieckach nie znoszą. Nie licz na cuda. Oni chcą cię po prostu wdeptać w glebę.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki