Fiskus jednak nie musi wiedzieć o każdym przelewie

Kto zapłaci kontrahentowi na konto, którego nie ma w wykazie szefa KAS, nie będzie musiał za każdym razem zgłaszać tego urzędowi skarbowemu - informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Kite_rin / Shutterstock)

Gazeta podaje, że korzystne dla podatników stanowisko przedstawił zastępca dyrektora departamentu VAT Zbigniew Makowski, podczas poniedziałkowego webinaru Ministerstwa Finansów. Powiedział: "Wystarczy złożyć jedno zawiadomienie na jeden rachunek danego kontrahenta. Czyli nie trzeba przy każdej płatności na rachunek nieujawniony na wykazie wysyłać zawiadomienia, tylko wystarczy złożyć jedno zawiadomienie na jeden rachunek. Później płatności na ten rachunek będą płatnościami bezpiecznymi".

Kolejnego dnia potwierdził to również resort finansów w odpowiedzi przesłanej do redakcji "DGP": "Wystarczy jedno zgłoszenie do jednego rachunku danego kontrahenta, a więc po tym, jak zostanie zgłoszone to zawiadomienie, kolejne płatności na ten rachunek mogą być dokonywane bez zawiadomienia".

"Podejście Ministerstwa Finansów jest bardzo dobre. Szkoda, że do takich wniosków resort nie doszedł na etapie tworzenia przepisów. Dziś bowiem może pojawić się wątpliwość, czy przepisy pozwalają na takie rozwiązanie – komentuje dla "DGP" Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP.

Tego samego zdania jest cytowany przez gazetę doradca podatkowy w Crido Maciej Dybaś. "W mojej ocenie stanowisko zaprezentowane podczas webinarium, jakkolwiek brzmi atrakcyjnie dla podatników, w żaden sposób nie wynika z regulacji, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r." – mówi ekspert.

"DGP" wyjaśnia, że chodzi o białą listę, czyli wykaz prowadzony przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Od 1 stycznia 2020 r., jeżeli płatność będzie przekraczała 15 tys. zł, podatnik musi przelać należność na konto wskazane na białej liście. Za przelew na rachunek, którego tam nie ma, grożą sankcje: nabywca nie będzie mógł wydatku zaliczyć do kosztów i będzie odpowiadał solidarnie ze sprzedawcą za VAT z tego tytułu.

kkr/ aj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 iluminat

piSSowskie tępe nieroby - złodzieje i przestępcy typu panasiowego . Każdego normalnego i uczciwego przedsiębiorcę traktują jak złodzieja. Od 1990 żadnych zmian dla Ludzi biznesu !.SWOŁOCZ 100 %

! Odpowiedz
0 44 awenturyn1

Słowem dalsza inwigilacja podatników. Chrońcie rozliczenia gotówkowe.

! Odpowiedz
0 32 carlito1

Jest to kolejne "ułatwienie"

! Odpowiedz
2 34 kryzysio

Jednym słowem syf, bagno i bajzel. Ch..., d... i kamieni kupa w wydaniu Matołusza i jego wiernego Banasia.

! Odpowiedz
1 44 marcin321

Słowa rzucone na wiatr, a później się wyprą albo zmienią osobę, która to powiedziała i będą kasować pieniążki

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.