Firma nie zaskarży decyzji o blokadzie konta na 72 godziny

2018-07-05 20:22
publikacja
2018-07-05 20:22

Zniesienie możliwości zaskarżenia decyzji o blokadzie konta firmy na 72 godziny, zakłada nowelizacja Ordynacji podatkowej oraz innych ustaw uchwalona w czwartek bez poprawek przez Sejm.

/ YAY Foto

W głosowaniu wzięło udział 421 posłów, za uchwaleniem nowelizacji opowiedziało się 227 posłów, przeciw było 192, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Jak tłumaczył wiceminister finansów Paweł Gruza przedstawiając zaproponowane przez rząd regulacje podczas pierwszego czytania, zmiany dotyczą trzech obszarów - przeciwdziałania wykorzystaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (tzw. ustawa o STIR, czyli systemie teleinformatycznym izby rozliczeniowej), mechanizmu podzielonej płatności oraz wykazu podmiotów niezarejestrowanych, wykreślonych z rejestru lub przywróconych do rejestru VAT.

Przypomniał, że wdrażany cały czas STIR jest jednym z elementów koniecznych do uszczelnienia systemu VAT-owskiego. "System zaczyna działać i po tym pierwszym okresie działania systemu wydaje się konieczne dokonanie pewnych zmian i korekt ulepszających ten zaprojektowany pierwotnie system" - tłumaczył Gruza.

Pierwsza zmiana, którą przewiduje projekt ustawy, polega na zniesieniu zaskarżalności blokad na okres 72 godzin. Ustawa o STIR pozwala szefowi Krajowej Administracji Skarbowej na zablokowanie konta, jeżeli z analizy ryzyka wynika, że dany podmiot może wykorzystywać system bankowy do celów związanych z wyłudzeniami skarbowymi lub do wyłudzenia podatku.

Podobne, a nawet dłuższe blokady przewidują przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Jak wyjaśniał wiceminister, w regulacjach AML blokady nie podlegają zaskarżeniu ze względu na ich krótkotrwały charakter i brak możliwości rozpatrzenia tego typu zażaleń w trakcie tych blokad.

"My, wzorując się właśnie na rozwiązaniach AML-owych, ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, posługujemy się tym samym modelem, czyli zachowujemy zaskarżalność decyzji o przedłużeniu blokady, natomiast najkrótsze blokady, liczone w kilkudziesięciu godzinach, nie będą podlegać zaskarżeniu" - informował wiceminister.

Według resortu finansów uzasadnienie postanowień o najkrótszych blokadach powodowałoby ujawnienie algorytmów, które wygenerowały informacje o symptomach nieprawidłowości. To z kolei umożliwiłoby takie konstruowanie transakcji, aby uniknąć wykrycia podejrzeń fiskusa.

Nowelizacja rozszerza zakres danych przesyłanych w trybie dziennym przez banki i SKOK-i w mechanizmie STIR o adresy IP, informacje o innych blokadach oraz zajęciach wierzytelności oraz o informacje o pełnomocnikach składających dyspozycję transakcji. Rozszerza definicję rachunku podmiotu kwalifikowanego o rachunek VAT i rachunek lokaty terminowej. Przewidziano także zmiany dotyczące zasad informowania klienta o tej blokadzie.

Zmiany dotyczące mechanizmu podzielonej płatności w VAT mówią o niemożliwości obciążenia rachunku w przypadku banku zagranicznego. Przewidziano także ułatwienia dla przedsiębiorstw sektora faktoringowego, które - jak tłumaczy MF - mają pozwolić w łatwiejsze skorzystanie z benefitów mechanizmu podzielonej płatności w transakcjach handlu wierzytelnościami.

Nowela przewiduje też zmiany dotyczące zakresu informacji ujawnianej w rejestrze podatników skreślonych. Dane te mają być rozszerzone, co ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.

Co do zasady ustawa ma wejść w życie upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, część przepisów zacznie jednak obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a niektóre 1 lipca 2019 r. (PAP)

autor: Marcin Musiał

edytor: Dorota Skrobisz

mmu/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
slc350
Przedsiębiorco (niewolniku) (dojna krowo) masz siedzieć grzecznie i zbierać na plusy+.... Przy urnach wam podziękujemy..

Do tego w ustawie o tej blokadzie jest tak nie jasno napisane kiedy se urzędas może zablokować Wam konto, że właściwie to kiedy mu się zachce... Co z pewnością będzie wykorzystywane przez
Przedsiębiorco (niewolniku) (dojna krowo) masz siedzieć grzecznie i zbierać na plusy+.... Przy urnach wam podziękujemy..

Do tego w ustawie o tej blokadzie jest tak nie jasno napisane kiedy se urzędas może zablokować Wam konto, że właściwie to kiedy mu się zachce... Co z pewnością będzie wykorzystywane przez konkurencje...

Jeszcze wczoraj czytałem jak to zatory płatnicze są szkodliwe, a tu proszę na drugi dzień już kolejne "rozwiązanie' "uproszczenie"
karbinadel
Niestety, przedsiębiorców jest przy urnach znacznie mniej niż beneficjentów "plusów". Jedyne, co może wkurzyć elektorat, to kolejne ograniczenia wolności, typu zakaz handlu w niedzielę

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki