REKLAMA

Finlandia "kuleje" po sankcjach nałożonych na rosyjskie koncerny naftowe. Brakuje paliwa

2025-10-27 03:03, akt.2025-10-27 06:56
publikacja
2025-10-27 03:03
aktualizacja
2025-10-27 06:56

Teboil, jedna z głównych sieci paliwowych w Finlandii, ostrzegł przed problemami z dostawą paliw na stacje. Fińska rafineria Neste zawiesiła sprzedaż Teboilowi po tym jak USA objęły sankcjami rosyjskie koncerny naftowe, w tym Łukoil, obecnego właściciela Teboila - podała agencja STT.

Finlandia "kuleje" po sankcjach nałożonych na rosyjskie koncerny naftowe. Brakuje paliwa
Finlandia "kuleje" po sankcjach nałożonych na rosyjskie koncerny naftowe. Brakuje paliwa
fot. Karavanov_Lev / / Shutterstock

Bank Finlandii poinformował przy tym, że każdy podmiot, który współpracuje z Teboilem, naraża się na sankcje. Z powodu zaistniałej sytuacji firma uprzedziła klientów przed możliwymi opóźnieniami lub brakiem dostaw paliw na stacje, wyrażając jednocześnie "ubolewanie”.

Banki prawdopodobnie zamrożą w najbliższej przyszłości transakcje finansowe firmy, a Teboil nie będzie wówczas w stanie płacić za dostarczaną mu ropę.

Paliwo Teboilowi dostarcza rafineria Neste, której większościowym udziałowcem jest fińskie państwo. Według premiera Petteriego Orpo rząd nie interweniował w decyzje Neste, ale monitoruje sytuację, by dystrybucja paliw na terenie kraju była zapewniona.

Stowarzyszenie fińskiego transportu ciężkiego (Skal) zauważa jednak, że Teboil posiada stacje, nie tylko automatyczne, ale także rozwinięte punkty obsługi w słabo obsługiwanych obszarach, m.in. we wschodniej Finlandii, gdzie odległości są spore, a obecnie w regionie nie działają inni operatorzy.

Choć Neste oficjalnie dotąd nie ogłosiło zawieszenia współpracy z Teboilem, to wiele firm transportowych – jak przekazało radio Yle – już potwierdziło, że rafineria wstrzymała dostawy do Teboila

Teboil posiada ok. 400 stacji na terenie całej Finlandii i jest trzecim co do wielkości dystrybutorem w kraju. Historia Teboila sięga lat 30. ub. wieku, a rozpoznawalne logo stacji wpisuje się w krajobraz kraju. Tuż po zakończeniu II wojny światowej firmę przejął radziecki

Sojuzneftexport a paliwo zaczęło być głównie importowane ze wschodu.

Nazwa Teboil funkcjonuje od lat 60. ub. wieku. W 2005 roku rosyjski Łukoil wykupił przedsiębiorstwo. W 2022 r. po ataku Rosji na Ukrainę zainicjowano obywatelskie akcje bojkotujące korzystanie z usług Teboila. Jesienią 2024 r. firma obchodziła 90-lecie istnienia, a klientów z tej okazji częstowano kawą i ciastkami.

Fińska prasa donosi również, że we wrześniu tego roku prezes Teboila, Rosjanin Bułat Subajew, został odznaczony przez Władimira Putina Orderem Przyjaźni. (PAP)

pmo/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste w apce Moje ING i zgarnij do 600 zł w promocjach od ING
Załóż konto osobiste w apce Moje ING i zgarnij do 600 zł w promocjach od ING

Komentarze (4)

dodaj komentarz
klimaciarz
Finlandia kuleje? Czy to był strzał w stopę?
samsza
Ale się kamuflowali z tym pro ropa od Putina, teraz powoli wychodzą zza pleców Orbana, którego wysuwali na scenę i wszyscy paluchami to on, to on...
A oni tam po cichutku interesiki kręcili jak zawsze.
meridol
Przeczytałeś cały artykuł? to że akurat źle został zatytuowany to jedno ale w dzisiejszych czasach trzeba czytać całą treść a nie klickbaity, to nie Finlandia kuleje tylko rosyjska spółka która sprawdzała swoje paliwa z Rosji i dotyczy to około 400 ich stacji, a nie wszystkich stacji benzynowych w Finlandii, tytuł powinien brzmieć Przeczytałeś cały artykuł? to że akurat źle został zatytuowany to jedno ale w dzisiejszych czasach trzeba czytać całą treść a nie klickbaity, to nie Finlandia kuleje tylko rosyjska spółka która sprawdzała swoje paliwa z Rosji i dotyczy to około 400 ich stacji, a nie wszystkich stacji benzynowych w Finlandii, tytuł powinien brzmieć Rosyjska spółka paliwowa działająca w Finlandii kuleje po sankcjach nałożonych na rosyjskie koncerny naftowe
abcx
Trzeba było zajumać całą firmę na rzecz skarbu pastwa identycznie jak w Holandii zamiast niszczyć działającą firmę - takie nowe standardy UE, dowolną firmę w dowolnym momencie z dowolnego powodu przejmuje rząd :)

Powiązane: Finlandia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki