REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Finax myśli o giełdzie. Słowacki fintech warty prawie 100 mln euro

2026-01-16 08:56
publikacja
2026-01-16 08:56

Finax pozyskał 8,4 mln euro z pierwszej w swojej historii publicznej oferty akcji. Cena za sztukę wyniosła 108,85 euro, a wycena spółki (post-money) sięgnęła 93,4 mln euro - poinformował fintech specjalizujący się w inwestowaniu pasywnym.

Finax myśli o giełdzie. Słowacki fintech warty prawie 100 mln euro
Finax myśli o giełdzie. Słowacki fintech warty prawie 100 mln euro
fot. Blaszko / / Shutterstock

Środki pozyskane od inwestorów indywidualnych w ramach emisji na rynku słowackim, przeznaczone zostaną na dalszy rozwój spółki na rynkach europejskich, w tym w Polsce, gdzie Finax obecny jest od 2022 r.

"Zainteresowanie ofertą ze strony inwestorów indywidualnych przerosło nasze oczekiwania i pokazało, że model długoterminowego, pasywnego inwestowania budzi zaufanie nie tylko wśród oszczędzających i inwestujących, ale także jako projekt biznesowy. To dla nas największy krok rozwojowy od momentu powstania Finax i świadomy wybór finansowania kapitałowego zamiast kredytów bankowych, wciąż rzadki wśród firm z regionu CEE" - powiedział Juraj Hrbatý, CEO Finax.

Pozyskane środki spółka przeznaczy na rozwój na dotychczasowych rynkach m.in. w Polsce, na Słowacji i w Chorwacji, a także na dalszą ekspansję w krajach Europy Zachodniej, m.in. w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Włoszech i Francji.

"Chcemy być liczącym się europejskim graczem, liderem technologicznym i wiarygodnym partnerem w długoterminowym budowaniu majątku. Pozyskane 8,4 mln euro pozwolą nam znacząco przyspieszyć rozwój na rynkach UE, w tym w Polsce oraz konsekwentnie rozwijać paneuropejskie rozwiązania emerytalne" – powiedział Juraj Hrbatý.

Wakacje na giełdzie

Szef Finax dodaje, że spółka rozważa wejście na jedną z europejskich giełd w perspektywie 3–5 lat.

W jego ocenie rozwój finansowania kapitałowego w Europie będzie dodatkowo wspierany przez planowane regulacje tzw. 28. reżimu.

Są to przygotowywane na poziomie Unii Europejskiej ramy prawne, których celem jest rozwój rynków kapitałowych oraz uproszczenie inwestycji transgranicznych. Regulacje te mają ułatwić firmom – w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom – dostęp do kapitału, a inwestorom inwestowanie w innowacyjne spółki na terenie całej UE. W efekcie mają one zwiększyć konkurencyjność europejskiej gospodarki oraz ograniczyć bariery administracyjne po stronie firm i inwestorów.

Istotnym elementem strategii inwestycyjnego robodoradcy jest rozwój OIPE, czyli Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego (ang. Pan-European Pension Product) i budowa partnerstw w modelu „investment as a service” na poziomie całej Unii Europejskiej. (PAP Biznes)

pr/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Przeczytaj w Pulsie Biznesu
Inwestor Wojtek: Ta spółka w końcu wejdzie na wyższy poziom? Chyba się skuszę
Tematy
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Inwestowanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki