REKLAMA

Fed zaskoczył: nie ma redukcji QE3!

2013-09-18 20:28
publikacja
2013-09-18 20:28

Komitet Otwartego Rynku (FOMC) Rezerwy Federalnej postanowił utrzymać dotychczasową wartość programu skupu obligacji (QE3) na poziomie 85 mld USD miesięcznie. Stopę funduszy federalnych pozostawiono bez zmian w przedziale 0-0,25%.


Decyzja była zaskoczeniem, ponieważ większość analityków prognozowała redukcję QE3 o 10-15 mld USD miesięcznie. W reakcji na komunikat FOMC indeks S&P500 wzrósł o blisko 1% i ustanowił nowy rekord wszech czasów, wspinając się na wysokość 1.721 pkt. Kurs złota poszedł w górę o 1,9%, a ropa w Nowym Jorku podrożała o 2,25%.

„Wziąwszy pod uwagę stopień zaostrzenia federalnej polityki fiskalnej Komitet dostrzega poprawę aktywności gospodarczej i kondycji rynku pracy, odkąd rok temu rozpoczął program skupu aktywów (...) Jednakże Komitet zdecydował się poczekać na więcej dowodów, iż postęp ten będzie trwały, zanim dokona modyfikacji tempa skupu aktywów. W związku z tym Komitet postanowił kontynuować zakupy obligacji hipotecznych w tempie 40 mld USD miesięcznie oraz obligacji skarbowych w tempie 45 mld USD miesięcznie” - głosi kluczowy fragment wrześniowego komunikatu FOMC.

Wraz z wrześniowym komunikatem ukazały się też nowe prognozy makroekonomiczne członków Komitetu. Znaczącej redukcji uległy oczekiwania względem dynamiki PKB. Według wrześniowej projekcji w tym roku gospodarka USA będzie się rozwijać w tempie 2,0-2,3% wobec 2,3-2,6% w projekcji lipcowej. Przyszłoroczna prognoza dynamiki PKB została obniżona z 3,0-3,5% do 2,9-3,1%. W związku z tym dopiero w 2014 roku członkowie FOMC spodziewają się recukdji stopy bezrobocia do granicznego poziomu 6,5%, od osiągnięcuia którego Komitet uzależnił utrzymanie zerowej stawki funduszy federalnych.

Niewielkim zmianom uległy za to projekcje przyszłych stawek funduszy federalnych. Tylko trzech z 17 członków Komitetu (stałych i rotacyjnych) chciałoby podnieść stopy procentowe w 2014 roku. Zdecydowana większość (12 z 17) za optymalny termin dokonania pierwszej podwyżki uznaje rok 2015.

K.K.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~jesh
no to drukujemy dalej, a jak juz sie nadrukuje tony makulatury to jak leszcz nakupi za ta makulature papier to sie leszcza wytnie, ale to dopiero w 2014/15...
~Jed
Tak naprawdę nic się nie drukuje tylko dpisuje kolejne zero do rachunku.
~eryk
i co cwaniaczki nie do wiarki ci którzy klneli na złoto że gówno warte,jak teraz wyglądacie? złoto w ciągu chwili poszybowało o 60 USD po tej wiadomości !! a to nie koniec teraz to kwestia czasu i mamy z powrotem 1600 USD za oz. śmiać mi się chce z tych wypowiedzi że złoto po 800usd może tak ale wtedy za dolara kupi i co cwaniaczki nie do wiarki ci którzy klneli na złoto że gówno warte,jak teraz wyglądacie? złoto w ciągu chwili poszybowało o 60 USD po tej wiadomości !! a to nie koniec teraz to kwestia czasu i mamy z powrotem 1600 USD za oz. śmiać mi się chce z tych wypowiedzi że złoto po 800usd może tak ale wtedy za dolara kupi się galon benzyny.
~chris
Dnia 2013-09-19 o godz. 00:08 ~eryk napisał(a):
> i co cwaniaczki nie do wiarki ci którzy klneli na złoto że
> gówno warte,jak teraz wyglądacie? złoto w ciągu chwili
> poszybowało o 60 USD po tej wiadomości !! a to nie koniec
> teraz to kwestia czasu i mamy z powrotem 1600 USD za oz.
> śmiać
Dnia 2013-09-19 o godz. 00:08 ~eryk napisał(a):
> i co cwaniaczki nie do wiarki ci którzy klneli na złoto że
> gówno warte,jak teraz wyglądacie? złoto w ciągu chwili
> poszybowało o 60 USD po tej wiadomości !! a to nie koniec
> teraz to kwestia czasu i mamy z powrotem 1600 USD za oz.
> śmiać mi się chce z tych wypowiedzi że złoto po 800usd może
> tak ale wtedy za dolara kupi się galon benzyny.

I co z tego że poszło o 60 USD, a widziałeś kurs USD/PLN?
~decc
Czy ma szanse odbić się na 3,20, czy raczej 2,80 mierzycie? Osobiście myślę, że przez miesiąc będzie się staczał w dół, a potem to chyba loteria zostanie...
~inwestor od 1995
do pazdzierniak 2014 a pzoneij eurobanrut sie rozyspie jak domek z kart pod ciezrem dlugu,japonia peknie,a za nia usa chiny zakredytowne,i gospodraki pekna niczym nadmuchany balon przez ten nic nie warty piniedz!

a teraz hossa do polowy 2014!!!a moze i szybciej sie skonczy,ale bessa jaka nadjedzie na dobre 2 lata zmiecie wszystko
do pazdzierniak 2014 a pzoneij eurobanrut sie rozyspie jak domek z kart pod ciezrem dlugu,japonia peknie,a za nia usa chiny zakredytowne,i gospodraki pekna niczym nadmuchany balon przez ten nic nie warty piniedz!

a teraz hossa do polowy 2014!!!a moze i szybciej sie skonczy,ale bessa jaka nadjedzie na dobre 2 lata zmiecie wszystko a pzoneij klejne 2 lata to bedzie reanimacja,a za ok 4prawdziwa hossa bez drukowanego g..a!!!chyba ze beda jzu non stop drukowac,tracic kase i sie zalduzac pozniej takze,ale daje z 3-4lata katharsis od polowy 2014 do conajmniej 2017!!!a anwet 2018!

wspomnicie moje slowa jak w 2007!!!kiedy sprzedawlem wsyztsko jak leci i wychdozilemz rynku,wracaja dopiero w 2010 na 1 rok! wyzedlem i teraz jestem tez do konca 2013!
~j23
Nie dajcie się zwarjować. Wystarczy oddać głos Kaczyńskiego na jedynego rozsądnego polityka. On nam da trożkę dobrobytu. Nasz bank sprzeda ten nic nie warty kawałek metalu. Za te pieniądze Kaczyński dokończy plan, który ten ryrzy oszołom mu przerwał. Wybudujemy te 3 miliony mieszkań, rozruszamy bódowlankę. Trochę Nie dajcie się zwarjować. Wystarczy oddać głos Kaczyńskiego na jedynego rozsądnego polityka. On nam da trożkę dobrobytu. Nasz bank sprzeda ten nic nie warty kawałek metalu. Za te pieniądze Kaczyński dokończy plan, który ten ryrzy oszołom mu przerwał. Wybudujemy te 3 miliony mieszkań, rozruszamy bódowlankę. Trochę dolarów od tych banksterów i marketów i będzie w polsce dobże.
~Keks
Już PO 21 a J23 nadal w pracy. Czas spać.
~Szalom
Zaklinanie deszczu , kosztem gospodarki euro. Myślicie że ta gangrena dotyczy tylko USA to jestescie w wielkim błędzie. Europejska gospodarka ma się gorzej niż amerykańska i musi robić wszystko i za każdą cenę by zrewanżować się wielkiemu bratu za POmoc w II wojnie i PO niej. Dolar PO 1,6 i PO gospodarce EU by USA Zaklinanie deszczu , kosztem gospodarki euro. Myślicie że ta gangrena dotyczy tylko USA to jestescie w wielkim błędzie. Europejska gospodarka ma się gorzej niż amerykańska i musi robić wszystko i za każdą cenę by zrewanżować się wielkiemu bratu za POmoc w II wojnie i PO niej. Dolar PO 1,6 i PO gospodarce EU by USA przetrwało.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki