Fałszywe złoto ze stemplem kanadyjskiej mennicy

Jubiler z Ottawy odkrył, że sztabka ze stemplem królewskiej mennicy okazała się podróbką. Odkrycie wzbudziło obawy, że po rynku może krążyć więcej tego typu fałszywek.

Podrabianie złota tańszymi metalami jest tak stare jak historia ludzkiej cywilizacji. Ale współcześnie bardzo rzadko zdarza się, aby sztabka ze stemplem uznanej mennicy kupiona u renomowanego dilera okazała się nie zawierać złota. A taki właśnie przypadek przydarzył się kanadyjskiemu jubilerowi.

Fałszywa sztabka złota w opakowaniu sugerującym pochodzenie z Royal Canadian Mint.
Fałszywa sztabka złota w opakowaniu sugerującym pochodzenie z Royal Canadian Mint. (Stu Mills/CBC)

Jak donosi CBC News, jubiler Samuel Tang 18 października nabył jednouncjową sztabkę w opakowaniu Royal Canadian Mint w lokalnym oddziale Royal Bank of Canada. Mamy zatem sztabkę pewnego pochodzenia kupioną u pewnego dilera. Pan Tang był zatem w szoku, gdy pracownik jego zakładu odkrył, że zakupiona sztabka w ogóle nie zawiera złota.

Royal Canadian Mint oświadczyła, że jest w trakcie przeprowadzania własnych testów feralnej sztabki, ale już na pierwszy rzut oka widać, że produkt ten nie pochodzi z królewskiej mennicy. Skąd zatem podrobiona sztabka znalazła się w sprzedaży w dużym kanadyjskim banku?

Afera może nie ograniczać się do jednej sztabki. Fałszerz raczej nie podrobił tylko jednego egzemplarza i zapewne po rynku krąży więcej tego typu podróbek. Nie wiadomo też, ilu inwestorów zdążyło zakupić fałszywe sztabki i trzyma je sądząc, że posiada prawdziwe złoto.

W poniedziałek wieczorem uncja złota była wyceniana na 1275,88 USD, co stanowiło równowartość 4651,74 złotych.

KK

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 64 slc350

Nie zdziwił bym się jak by, w sztabach (większych) znajdowały się wolframowe pręty elegancko zalane i spolerowane. Wagowo niemal nie do odróżnienia.....

! Odpowiedz
2 18 specjalnie_zarejstrowany1

Wcale nie "niemal". Zupelnie nie do odroznienia. Jak ktos to dobrze zrobi to mozna to jedynie wykryc laboratoryjnie albo gdy sie juz przetapia sztabke. Wolfram ma na tyle podobna gestosc ze nie sprawdzisz tego "domowymi sposobami".

! Odpowiedz
18 17 numizmatyka

Przeciwnicy bitcoina uważają złoto za ideał - wielu podobnie myślących chcąc spieniężyć swoje inwestycje kiedyś sie przejedzie.
Jezeli chodzi o złoto i o postęp techniki ktory jest na prawde ogromny bedzie prowadził do coraz to bardziej profesjonalnych podróbek. Działam w branży numizmatychej od 3 lat i możecie wierzyć lub nie ale wiele osob starszych mysli ze jak magnes nie przyciąga to jest oryginał.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 22 karbinadel

Od trzech lat? W numizmatyce to jest nic...

! Odpowiedz
16 4 niepelnosprawny_org

moze to i też te niedawne spadki cen złota były odzwierciedleniem tego oszustwa...

! Odpowiedz
10 38 ajwaj

To "male piwo" :)
Niemcom zwrócono CZESC zlota z USA, ale w innych, przetopionych sztabach (po co topili?)
Czy to prawda ze to co lezy, jesli lezy, w skarbcu Fort Knox to gold ???
Czy ze wstydu z przkretu dach tam sie zapalil (fakt, ze sie palil) ?

! Odpowiedz
22 23 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 41 open_mind

Dziękuję bankier.pl że czytacie moje wpisy! I kreujecie odpowiednie artykuły odnośnie. Tylko przykrójcie tego moderka co mnie wycina. Bo napisałem też pod innym artykułem o tym że na portalu alibaba.com są legalnie w sprzedaży hurtowej podrabiane złote Eagles w celu ostrzeżenia ludzi.. Pozdrawiam

! Odpowiedz
7 39 open_mind

Tak poza nawiasem jak to jak to jest prawda to ktoś się nałykał fałszywek i to oczywiście nie jest jedna fałszywka ale wiadomo cała seria czekamy na następne rewelacje, istnieje też możliwość że Kanadyjska mennica będzie chciała ukryć tą sprawę, tak jak to zwykle banki robią jak im hackerzy konta nadwerężą. Albo: Cóż następny poziom banksterów po udanych dodrukach w ramach desperacji idą na całość! Wiadomość jako pierwsza podała CBS USA

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,23% 1 469,25
2019-12-10 10:51:00
MIEDŹ 0,20% 6 092,75
2019-12-10 10:51:00
ROPA 0,02% 64,06
2019-12-10 10:51:00
SREBRO 0,30% 16,71
2019-12-10 10:50:00
PLATYNA 0,83% 904,25
2019-12-10 10:50:00

Znajdź profil