REKLAMA

"Fachowe" spadki, czyli powtórka z PBG

2017-08-21 13:39
publikacja
2017-08-21 13:39
YAY Foto

PBG nie jest jedyną spółką, w przypadku której wprowadzenie starych akcji do obrotu wywołało w ostatnim czasie gwałtowne przeceny. Podobna sytuacja ma miejsce na NewConnect, gdzie dna szukają notowania spółki Fachowcy.pl Ventures.

Do obrotu zostało dziś wprowadzone łącznie blisko 75 mln akcji FAV. Łącznie kapitał spółki dzieli się na 141 mln akcji, wprowadzane dziś akcje stanowią więc ponad połowę tej sumy. I to właśnie o wspomnianą połowę teoretycznie spada dziś wycena spółki. Teoretycznie, bo wciąż nie puszczono handlu. Teoretyczny kurs otwarcia pokazuje jednak cenę 39 groszy za papier - dokładnie 50 proc. niższą niż na piątkowym zamknięciu.

Dziś TKO wynosi 39 groszy / Bankier.pl

Procent ten nie oddaje jednak w pełni skali spadków kursu Fachowców. Informację o dacie wprowadzenia akcji do obrotu przekazano na rynek po sesji 11 sierpnia. Wówczas za jedną akcję płacono 1,08 zł. Dwa dni wcześniej kurs dobił nawet do poziomu 1,15 zł. Skala wyprzedaży jest więc gigantyczna.

U Fachowców, podobnie jak w przypadku PBG, nowe akcje zostały emitowane dużo wcześniej - w 2016, a niektóre nawet w 2015 roku / Bankier.pl

Warto jednak zwrócić uwagę, że w międzyczasie na rynek trafiła także informacja od dwóch dużych akcjonariuszy, którzy zamierzają sprzedać poprzez przyspieszoną księgę popytu 14 mln akcji. Miało to miejsce po sesji 16 sierpnia, sesję 17 sierpnia spółka otworzyła spadkiem o przeszło 10 proc. Zapewne był więc to czynnik, który dodatkowo napędził wyprzedaż w ostatnim czasie. Głównym powodem spadków, pozostają jednak najprawdopodobniej "nowe" akcje.

Cała sytuacja z wprowadzeniem akcji do obrotu i nerwową reakcją rynku bardzo przypomina sytuację z PBG, gdzie również nagły dopływ dużej liczby akcji wywołał gwałtowne spadki cen. U Fachowców, podobnie jak w przypadku PBG, nowe akcje zostały emitowane dużo wcześniej - w 2016 r., a niektóre nawet w 2015 roku - i nie było to tajemnicą. Mimo to, informacja o ich wprowadzeniu do obrotu wywołała gwałtowne spadki giełdowej wyceny.

Wydaje się więc, że przez blisko rok spółka była notowana nienaturalnie wysoko w stosunku do rzeczywistej wartości, jaką przypisywali jej inwestorzy. Tym bardziej, że wcześniejsze wzrosty kursu wydawały się oderwane od fundamentów. Ostatni zysk Fachowcy osiągnęli w 2013 roku. Przychody z lat 2014-2016 łącznie były niższe niż te zanotowane we wspomnianym 2013 r. Gwałtownie spadła też wartość aktywów (13,3 mln zł w 2016 r. vs 23,7 mln zł w 2013), a w 2015 r. spółka zanotowała ujemne (!) kapitały własne, które powróciły też w ostatnim raporcie (II kwartał 2017). Licząc po wczorajszej cenie, spółka jest notowana przy C/WK na poziomie 67 i C/Z równym 119.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
feniks2000
Nie nastąpi!!!
Bo w chwili, kiedy by to zrobili, automatycznie musieliby zwolnić 99% osób zajmujących się okradaniem inwestorów z pieniędzy. bądź jak kto woli, osób z branży inwestycyjnej. A tego nie zrobią. Więc zasady kradzieży są takie jakie są i się nie zmienią, bo tworzą one koryto dla
Nie nastąpi!!!
Bo w chwili, kiedy by to zrobili, automatycznie musieliby zwolnić 99% osób zajmujących się okradaniem inwestorów z pieniędzy. bądź jak kto woli, osób z branży inwestycyjnej. A tego nie zrobią. Więc zasady kradzieży są takie jakie są i się nie zmienią, bo tworzą one koryto dla banksterki.
kkk1111
po prostu akcjonariusze w ten sposób pokazują ze maja juz dość okradani poprzez rozdrabnianie akcji a tym bardziej przyznawania ich za darmo
bialy_kruk
Powinien byc calkowity zakaz emisji nowych akcji.Tak samo powinno sie zabronic skupu akcji po cenie nizszej niz byla emisja.Mam nadzieje ze kiedys to nastapi!
emeryt_giełdowy
W przypadku skupu akcji własnych wystarczyłoby zastosować prostą zmianę art. 358 i następne KSH dopisując jedno zdanie.
"Skup akcji własnych spółek publicznych odbywa się wyłacznie na podstawie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi."
oraz
wprowdzenie obowiązku wezwania na kupno akcji spółki
W przypadku skupu akcji własnych wystarczyłoby zastosować prostą zmianę art. 358 i następne KSH dopisując jedno zdanie.
"Skup akcji własnych spółek publicznych odbywa się wyłacznie na podstawie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi."
oraz
wprowdzenie obowiązku wezwania na kupno akcji spółki publicznej po przekroczeniu progu 33%, 50% oraz 66%. W takiej sytuacji nie mielibyśmy do czynienia z zaniżaniem kursu akcji i prsejmowaniem spółek publicznych przez ZL, RK, MP, i innych inwestorów, którzy przejmują spółki publiczne za pieniądze tych spółek i kosztem akcjonariuszy mniejszościowych.
A tak to mamy wykorzystywanie obowiązującego systemu podatkowego (podatek Belki) do 5-cio letniego okresu skupowania akcji.

Co do całkowitego zakazu emisji nowych akcji to raczej poszedł bym w kierunku całkowitego eliminowania z grona spółek publicznych tych podmiotów, które przez np. 5 lat od daty wejścia na GPW nie prowadzą działalności operacyjnej, nie wypłacają dywidend, uchwalają emisje z prawem poboru lub bez aby później robić skup akcji własnych.
philo128 odpowiada emeryt_giełdowy
wszystko fajnie ale to zapisy prawne dla uczciwego rynku a nie takiego bagna jak ma miejsce u nas... GPW nie jest dla drobnych inwestorów tylko wielkoskalowych oszustów

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki