REKLAMA

Fabryki z Polski urządziły Europejczykom mieszkania

Ignacy Morawski2021-01-26 08:48założyciel SpotData.pl
publikacja
2021-01-26 08:48
fot. T.W. van Urk / Shutterstock

Potężny wzrost produkcji przemysłowej w grudniu potwierdza zjawiska, które na podstawie różnych danych i informacji opisywałem w tym miejscu przez kilka tygodni. Ulokowane w Polsce fabryki korzystają na substytucji wydatków konsumpcyjnych z usług w stronę towarów i zaopatrują Europejczyków w meble, podłogi, sprzęt AGD czy części do samochodów. Efekt był tak silny, że uratował polską gospodarkę przed głębokim spadkiem PKB w okresie, kiedy kraj zmagał się z wysoką i śmiertelną falą epidemii.

W grudniu produkcja przemysłowa wzrosła w Polsce o 11,2 proc. rok do roku. Był to najlepszy wynik od trzech lat i jeden z najlepszych w ostatniej dekadzie. Na wysokie obroty przemysłu wskazywały już wcześniej indeksy koniunktury oraz nieoficjalne wypowiedzi przedstawicieli wielu firm.

Struktura produkcji wskazuje, że za zwiększoną produkcję odpowiadał przede wszystkim popyt na tzw. trwałe dobra konsumpcyjne. W grudniu wyprodukowano ich aż o 30,2 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej. Był to najwyższy wzrost w tej kategorii od czerwca 2010 r., kiedy światowa gospodarka wychodziła z ogromnej recesji po kryzysie finansowym.

Rozbicie sektorowe sugeruje, że w dużej mierze popyt dotyczy dóbr związanych z wyposażeniem mieszkania lub rozrywką domową.

Najwyższy wzrost, bo aż o 39,3 proc., odnotowano w sekcji „produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych”. W tym dużym worku znajdują się m.in. telewizory i części do komputerów, czyli sprzęt RTV. Na kolejnym miejscu (wzrost o 39,1 proc. r/r) znajduje się sekcja o nazwie „urządzenia elektryczne”, w której znajduje się m.in. sprzęt AGD, a także akumulatory do baterii do samochodów elektrycznych, na które popyt skokowo wzrósł w drugiej połowie 2020 r. Bardzo wysoką dynamikę produkcji odnotowano też w sekcji „wyroby z drewna” (22 proc. r/r), w której znajdują się m.in. panele podłogowe i drewniana stolarka budowlana, a także w sekcji „meble” (20,4 proc. r/r).

Z danych wynika, że Europejczycy, siedząc w domu w czasie lockdownu urządzają sobie mieszkania, a fabryki z Polski dostarczają im wszystkie niezbędne komponenty.

Nieoficjalne sygnały płynące z firm przemysłowych wskazują, że początek roku wciąż upływa pod znakiem wzrostu popytu. Choć raczej nie będzie to aż taki dobry miesiąc jak grudzień, bo minie część efektów przejściowych (m.in. budowanie zapasów przed nową umową handlową UE-Wielka Brytania).

/ Puls Biznesu


Warto zwrócić też uwagę, że solidny wzrost w grudniu zanotowała nie tylko produkcja dóbr konsumpcyjnych, ale również inwestycyjnych – 9,8 proc. r/r, największy od lipca 2019 r. To może potwierdzać wniosek, o którym pisałem wcześniej: popyt inwestycyjny zaczyna się odradzać, napędzany mocniejszym od oczekiwań popytem na konsumpcyjne dobra trwałe w Europie, a także przekonaniem o powrocie do normalności gospodarczej od wiosny-lata 2021 r. Teraz cała nadzieja w procesie szczepień – oby się nie wywrócił przez złą organizację lub mutacje wirusa.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
madarot
''Efekt był tak silny, że uratował polską gospodarkę przed głębokim spadkiem PKB w okresie, kiedy kraj zmagał się z wysoką i śmiertelną falą epidemii''.
A najlepsza jest druga część tago zbania ''kraj zmagał się z wysoką i śmiertelną falą epidemii''.
Gdyby tak nagle ktoś
''Efekt był tak silny, że uratował polską gospodarkę przed głębokim spadkiem PKB w okresie, kiedy kraj zmagał się z wysoką i śmiertelną falą epidemii''.
A najlepsza jest druga część tago zbania ''kraj zmagał się z wysoką i śmiertelną falą epidemii''.
Gdyby tak nagle ktoś po latach obudził się ze śpiączki i przeczytał to zdanie to spanikowałby na tyle, że chciałby spać dalej.
Ja mam tylko taką nadzieje, że jeszcze za mojego życia wyda się ten pandemiczny przekręt i winnych posadzą za kraty!
itso_promocja_pionka
haha słuszna uwaga :D

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki