REKLAMA

FAM oczekuje wzrostu popytu na swoje usługi; myśli o akwizycji (wywiad)

2016-08-18 12:14
publikacja
2016-08-18 12:14

Grupa FAM ocenia, że popyt na cynkowanie ogniowe rośnie z roku na rok wraz z rynkiem konstrukcji stalowych i na razie nie widać zagrożenia dla tej tendencji - poinformował PAP Paweł Relidzyński, prezes spółki. Jak dodał, firma cały czas obserwuje rynek i nie wyklucza akwizycji kolejnej cynkowni.

„Każdego roku rynek konstrukcji cynkowanych rośnie, a my rośniemy zgodnie z rynkiem, więc z optymizmem patrzymy w przyszłość. Chcemy zwiększać udział w rynku, który, według naszych szacunków, wynosi obecnie około 12 proc." – powiedział Relidzyński.

"W najbliższych latach oczekujemy wzrostu popytu na nasze usługi, szczególnie klientów z branż: energetycznej, motoryzacyjnej, budowlanej i rolniczej. Widzimy także wzrost zainteresowania naszymi usługami ze strony klientów indywidualnych” - dodał.

Firma cały czas obserwuje rynek i nie wyklucza akwizycji kolejnej cynkowni.

"Skupiamy się na organicznym rozwoju naszego biznesu. Nie wykluczamy jednak akwizycji. Cały czas obserwujemy rynek pod kątem akwizycji. Gdy pojawi się atrakcyjne przejęcie lub inny projekt inwestycyjny związany z cynkowaniem ogniowym na pewno będziemy go rozważać. Wydaje się, że na horyzoncie nie ma projektów, których realizacja wymagałaby podwyższania kapitału spółki" - powiedział Relidzyński.

W lipcu 2015 roku FAM przejął za 25,3 mln zł 100 proc. udziałów Cynkowni Wieluń, która od tamtej pory jest konsolidowana w wynikach spółki.

Spółka nie planuje w najbliższym czasie dużych inwestycji. Gdy pojawi się okazja do atrakcyjnego przejęcia - firma rozważy pozyskanie dodatkowego finansowania.

"Posiadamy zmodernizowane cynkownie. Obecnie większość naszych nakładów inwestycyjnych pokrywają inwestycje odtworzeniowe, których z roku na rok jest coraz mniej. Dlatego też docelowo zakładamy CAPEX na niższym poziomie niż obecnie” - powiedział Relidzyński.

W pierwszych sześciu miesiącach 2016 roku spółka wypracowała 52,6 mln zł przychodów, czyli o 48 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu 2015 roku. EBITDA wyniosła 14,6 mln zł, co oznacza wzrost rdr o 147 proc.

Prezes wskazał, że za wzrost wyników rdr - oprócz zwiększenia wolumenu cynkowanej stali za sprawą nowego zakładu - odpowiada także w istotnym stopniu realizowany program optymalizacji procesów i kosztów.

"Na poprawę wyników rdr wpływ miała ścisła kontrola kosztów. Konkurujemy efektywnością podporządkowaną rachunkowi ekonomicznemu. Realizujemy ściśle określone cele, z okresu na okres poprawiamy rentowność. Wykorzystujemy również w jak największym stopniu efekty synergii pomiędzy naszymi cynkowniami" - powiedział prezes.

„W naszej działalności widoczny jest efekt sezonowości, który powoduje, że zazwyczaj drugie półrocze jest lepsze od pierwszego” – dodał.

FAM to notowana na GPW spółka, zajmująca się cynkowaniem ogniowym powierzchni stalowych. Spółka posiada w Polsce 4 zakłady - we Wrocławiu, Rawie Mazowieckiej, Obornikach i Wieluniu.

Sara Borys (PAP)

sar/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak zyskać kartę bez opłat i 300 zł?

Jak zyskać kartę bez opłat i 300 zł?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki