REKLAMA

Jak do pracy, to do Polski. Najwięcej imigrantów spoza UE wybiera nasz kraj

Alan Bartman2021-10-11 15:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-10-11 15:00
Jak do pracy, to do Polski. Najwięcej imigrantów spoza UE wybiera nasz kraj
Jak do pracy, to do Polski. Najwięcej imigrantów spoza UE wybiera nasz kraj
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Co czwarty wniosek zezwalający na pobyt w Unii Europejskiej obywatelom krajów spoza Wspólnoty rozpatrywany był w Polsce – wynika z danych Eurostat za 2020 r. Spośród 598 tys. rozpatrzonych wniosków przez polskie służby 81,7 proc. dotyczyło zezwoleń na pobyt, o które wnioskowali Ukraińcy. Najwięcej wniosków o status uchodźcy złożyli z kolei Rosjanie.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, w 2020 r. spadła liczba złożonych wniosków o pobyt w krajach UE składanych przez obywateli spoza krajów UE. Raport dotyczy tymczasowych i stałych zezwoleń na pobyt wydawanych przez kraje Wspólnoty. Spośród wszystkich krajów członkowskich pozytywnie rozpatrzono 2,2 mln wniosków, a to oznacza, że zanotowano wynik niższy o 706 tys. (24 proc.) w stosunku do liczby wniosków za 2019 r. Jest to pierwszy spadek rok rocznie od 2013 r. Na wyniki na pewno miała wpływ pandemia COVID-19 oraz obostrzenia dotyczące zamknięcia granic przez władze krajów z UE.

Krajem, który w 2020 r. pozytywnie rozpatrzył największą liczbę wniosków, jest Polska. W tym roku przyznano 598 tys. wniosków o zezwolenie na pobyt obywatelom spoza krajów UE, czyli 26 proc. wszystkich wniosków w Unii. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy (313 tys., 14 proc.) oraz Hiszpania (312 tys., 14 proc.).

Jak do pracy, to do Polski

Statystykę podzielono na cztery powody, jakie wskazywały osoby ubiegające się o pobyt w krajach UE. Były to sprawy rodzinne, edukacja, praca oraz inne, w tym powody związane z ochroną międzynarodową.

Spośród wszystkich wniosków rozpatrzonych pozytywnie w Polsce 502 300 zezwoleń dotyczyło powodów związanych z zatrudnieniem, a stanowi to 87,5 proc. wszystkich wniosków w rozpatrzonych w naszym kraju w ubiegłym roku. Oznacza to, że co piąta osoba (22 proc.), która zdecydowała się na przyjazd do kraju Unii Europejskiej, motywowana była podjęciem pracy w Polsce.

Najwięcej wniosków motywowanych edukacją wydała Francja (72 700 zezwoleń, tj. 3 proc.) Natomiast liderem wśród krajów wydających zezwolenia ze względów rodzinnych są Niemcy (130 700 zezwoleń, tj. 6 proc.). Nasi zachodni sąsiedzi wydali też najwięcej zezwoleń z uwagi na inne powody, w tym ochronę międzynarodową (153 tys., tj. 7 proc.).

Głównie obywatele Ukrainy, niewielu uchodźców

Nacją, która najliczniej przyjechała do UE, są Ukraińcy. Spośród wszystkich wniosków to 601 200 należało do naszych wschodnich sąsiadów. Polska wydała przy tym 488 900 zezwoleń Ukraińcom, co stanowi 81,7 proc, ze wszystkich pozytywnie rozpatrzonych wniosków za ubiegły rok.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców w 2020 r., w stosunku do 2019 r. zmalała o 32 proc. liczba wniosków cudzoziemców, którzy ubiegali się o ochronę międzynarodową. W 2020 r. o status uchodźcy w Polsce ubiegało się 2,8 tys. osób., głównie Rosjanie (46,7 proc.), Białorusini (14,8 proc.) oraz Ukraińcy (11,5 proc.). Decyzje negatywne otrzymało 2,1 tys. osób. Nieco ponad tysiąc spraw zostało dodatkowo umorzonych, ponieważ wnioskodawcy wyjechali z Polski przed wydaniem decyzji.

Źródło:
Alan Bartman
Alan Bartman
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy. Tel: 539 733 979

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (58)

dodaj komentarz
po_co
Przecież Polska to jest kraj pozbawiony tolerancji, empatii, rasistowski, w zasadzie wrzód na pośladkach Europy który cały czas robi coś przeciwko wspólnym wartościom.

Te wspólne wartości budują getta we Francji, odbierają ludziom nieruchomości w Niemczech, blokują bankomaty w Grecji, podsycają wojnę domową w Hiszpanii, doprowadziły
Przecież Polska to jest kraj pozbawiony tolerancji, empatii, rasistowski, w zasadzie wrzód na pośladkach Europy który cały czas robi coś przeciwko wspólnym wartościom.

Te wspólne wartości budują getta we Francji, odbierają ludziom nieruchomości w Niemczech, blokują bankomaty w Grecji, podsycają wojnę domową w Hiszpanii, doprowadziły do skraju ubóstwa pracujących mieszkańców Portugalii itd...

Ale to Polska jest tym złym krajem który od wieków nie ma problemów z terroryzmem, w którym ludzie nie koczują na ulicach, gdzie dzieci wciąż uczą się czegoś więcej niż tylko obsługi długopisu.
Tak to my jesteśmy "Ci źli" - szkoda, że wszyscy którzy nam to wmawiają oraz ciemnota która w to wierzy nawet na moment nie spojrzeli na własne problemy.
lorelie
chciałabym się zapytać lewactwa z PO, a jaka to obecnie wojna jest w Iraku Nigerii czy Syrii że na antenie TVN nazywacie nielegalnych imigrantów ekonomicznych uchodźcami ? jaką trzeba być k**** żeby pracować w TVN?
300_pala
Kupić ci bilet??
Jaka była wojna w latach 1950 1989 że Polacy nielegalnie uciekali na zachód
lorelie odpowiada 300_pala
przygłupie dlatego pytam jaka obecnie jest wojna w Nigerii albo Syrii ?
300_pala odpowiada lorelie
Kupie ci bilet in sobie sprawdzisz sama
krokus12
Zapytaj się tych z TVP które dotujemy rocznie kilkoma miliardami .
lorelie
każdy kto nawołuje do otwarcia granic ( jak TVN) pod sąd ! wyrok tylko jeden...
300_pala
Po co sąd… nie wystarczy decyzja naczelnika ??
bt5
To nie emigracja bo lecz lokowanie za prowizję zresztą siły roboczej przez agencje. Coraz mniej ludzi z Ukrainy jest tym zainteresowane bo jak mówi sam szef ukraińskich związków zawodowych "To wszystko przez pośredników i prawie nigdy nie zgadza się z obiecankami".

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki