REKLAMA

Rynek leasingu w Europie skurczył się o blisko 25 proc.

2020-11-12 12:40
publikacja
2020-11-12 12:40
Rynek leasingu w Europie skurczył się o blisko 25 proc.
Rynek leasingu w Europie skurczył się o blisko 25 proc.
fot. pio3 / / Shutterstock

Polska notuje podobny spadek dynamiki na rynku leasingu jak średnia w Europie, na poziomie około 24 proc. r/r. Natomiast finansowanie nieruchomości zmniejszyło się o 35 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, podaje ZPL.

W pierwszej połowie tego roku dynamika na europejskim rynku leasingu spadła o 24,5 proc. (r/r). Wartość nowych umów wyniosła 121,9 mld euro, czyli blisko 550 mld zł (przeliczone po kursie obowiązującym na 12 listopada). W ubiegłym roku wartość rynku leasingowego wyniosła 415 mld euro. Polska niezmiennie (jak w zeszłym roku) zajęła 6. pozycję w Europie pod względem finansowania leasingiem, podaje Europejska federacja leasingowa Leaseurope.

– Dane Leaseurope pokazują też, że w pierwszej połowie 2020 r. dynamika finansowania pojazdów była niższa o 28,1 proc. r/r. Pozostałe ruchomości zanotowały wynik o 17,1 proc. niższy niż przed rokiem, podczas gdy finansowanie nieruchomości spadło o blisko 35 proc. r/r. – czytamy w komunikacie Związku Polskiego Leasingu.

Ujemna dynamika polskiego rynku leasingu

– Wpływ kryzysu związanego z pandemią COVID-19 na krajowe gospodarki był widoczny w wynikach większości europejskich rynków leasingu. Obok Polski, która w połowie roku zanotowała ujemną, 24 proc. dynamikę rynku leasingu, spadki odnotowały m.in. rynek brytyjski (-33,4 proc. r/r), niemiecki (-17,3 proc. r/r), włoski (-32,5 proc. r/r) czy rosyjski (-21,9 proc. r/r) – mówił Marcin Balicki, wiceprzewodniczący KW ZPL, który od początku listopada br. reprezentuje polską branżę leasingową w Radzie Dyrektorów Leaseurope.

"Leasing jest tym instrumentem, który finansuje inwestycje przedsiębiorstw. W tym okresie nie tylko spowolnieniu uległy inwestycje przedsiębiorców, ale również sama branża koncentrowała się na zapewnieniu wsparcia dla klientów, którzy na dużą skalę korzystali z tzw. wakacji kredytowych i zapewnieniu ciągłości operacyjnej. Wyniki europejskiego sektora leasingowego, uznawanego za barometr gospodarki pokazują, że także ten sektor rynku zmaga się z konsekwencjami pandemii COVID-19" - skomentował Marcin Balicki.

DF

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Leasing

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki