European Voice stanął w obronie Polski

Tygodnik "European Voice" stanął w obronie Polski. Po dokumencie w BBC, zarzucającym Polsce rasizm i ksenofobię i po krytycznym artykule w jednej z holenderskich gazet, tygodnik pisze o ignorancji Zachodu i niesprawiedliwym przypinaniu łatek.

Zachodnia Europa zbyt łatwo mówi o tym, jakby wizyta w Polsce była wciąż podróżą w nieznane - to tytuł artykułu w prestiżowym tygodniku "European Voice", wydawanym w Brukseli. Jego autor, Edward Lucas, publicysta The Economist pisze wprawdzie o przypadkach antysemickich zachowań na stadionach w Polsce, ale osławiony reportaż w BBC ocenia bardzo negatywnie i określa jako stronniczy i nierzetelny. Tak jakby twórcy filmu byli na innej planecie - pisze Lucas i podkreśla, że takie godne potępienia zachowania zdarzają się też w Anglii czy Holandii. Edward Lucas ironizuje również, że polska telewizja mogłaby pojechać do Wielkiej Brytanii, sfilmować chuliganów stadionowych, porozmawiać z Polakami, którzy zostali pobici na Wyspach i zakończyć reportaż apelem - "Polacy, nie jedźcie na Igrzyska Olimpijskie do Londynu".

Według autora artykułu, wiele osób na Zachodzie wciąż myśli schematami i szafuje określeniami z przeszłości, że post-komunistyczny, znaczy biedny i paskudny. Dla nich, pisze Edward Lucas, Wschodnia Europa to wyśmienite miejsce na robienie szokujących reportaży w przeświadczeniu, że skoro nikt nie zna angielskiego, to można mówić bezkarnie wszystko. Ale to się już skończyło - podkreśla publicysta "The Economist".

Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/Siekaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil