REKLAMA

Eurocash ocenia, że podatek od sklepów wielkopowierzchniowych dotknąłby też średnich sklepów

2015-10-26 16:03
publikacja
2015-10-26 16:03

Planowany przez PiS podatek od sklepów wielkopowierzchniowych dotknąć może ok. 15-20 proc. obrotu detalicznego w sklepach małoformatowych - uważa Jacek Owczarek, członek zarządu Grupy Eurocash. Spółka postuluje zwiększenie pułapu opodatkowania do 400 m kw. powierzchni handlowej sklepu.

/ fot. REUTERS/Maxim Zmeyev / FORUM

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że chce wprowadzić podatek od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego. Z przedstawionego niedawno projektu ustawy wynika, że opodatkowane miałyby być podmioty prowadzące działalność handlową w sklepach o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m kw.

Eurocash nie spodziewa się wpływu wprowadzanego podatku na działalność hurtową grupy.

"Nie spodziewamy się, aby wprowadzenie podatku miało znaczący bezpośredni wpływ na realizowaną przez nas sprzedaż hurtową - szczególnie w formacie cash&carry, który jest głównym źródłem zaopatrzenia najmniejszych sklepów - poniżej 100 m kw. Zgodnie z zapowiedziami, takie najmniejsze sklepy mogą skorzystać na tych projektach i poprawić swoją pozycję" - powiedział Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Eurocashu.

Wskazał jednak, że przyjęty w obecnych projektach pułap opodatkowania na poziomie 250 m kw. powierzchni sklepu obejmuje znaczną liczbę średnich sklepów detalicznych.

"Według naszych wstępnych szacunków, jeśli tak niski próg zostałby utrzymany, to podatek dotknąłby ok. 15-20 proc. łącznego obrotu detalicznego realizowanego w sklepach małoformatowych w Polsce" - powiedział Jacek Owczarek.

"W tym segmencie rynku efekt byłby zatem odwrotny od zamierzonego. Zamiast wspierać mniejsze sklepy w konkurencji z wielkimi sieciami handlowymi, część niezależnych polskich detalistów, którzy w ostatnich latach mocno pracowali w celu poprawy swojej konkurencyjności i inwestowali w swoje sklepy może zostać opodatkowana. Przykładem takich detalistów może być wiele sklepów spółdzielczych, czy też należących do sieci partnerskich lub franczyzowych jak Lewiatan, Społem czy Delikatesy Centrum. Może to skutkować wzrostem cen żywności i spadkiem ich konkurencyjności" - dodał.

Eurocash uważa, że słuszniej byłoby przyjąć pułap 400 m kw., który od lat określa powierzchnię supermarketów i handlu wielkopowierzchniowego, jest wykorzystywany w statystykach GUS, czy decyzjach UOKiK.

"W ten sposób opodatkowany byłby rzeczywiście handel wielkopowierzchniowy, a nie niezależni polscy przedsiębiorcy prowadzący tradycyjne sklepy detaliczne" - powiedział Owczarek.

Grupa Eurocash jest dystrybutorem produktów FMCG, koncentruje się na hurtowej dystrybucji produktów FMCG do tradycyjnych sklepów i placówek detalicznych. W skład grupy wchodzą sieci franczyzowe (sieć sklepów abc, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep, Groszek).(PAP)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~cuku
ważne że przepchnęli podatek od obrotów anie powierzchni, byleby tylko oszczędzili interesy małych rodzinnych przedsiębiorstw.
~molo
Ale sprzedaż detaliczną tez trzeba opodatkować!
~Nora
Czy potrzebujesz pilnie pożyczki? jesteś w długach? Czy potrzebujesz natychmiastowej pożyczki na finansowanie firmy ?, czy odmówiono przez bank, nie martw się więcej, nasze usługi są szybkie, łatwe i bezpieczne pożyczki obecnie w dowolnych okolicznościach. Pożyczyć do $ 2,000 - $ Dzisiaj 1,000.000! Informacji skontaktuj Czy potrzebujesz pilnie pożyczki? jesteś w długach? Czy potrzebujesz natychmiastowej pożyczki na finansowanie firmy ?, czy odmówiono przez bank, nie martw się więcej, nasze usługi są szybkie, łatwe i bezpieczne pożyczki obecnie w dowolnych okolicznościach. Pożyczyć do $ 2,000 - $ Dzisiaj 1,000.000! Informacji skontaktuj się z nami w tym pożyczki na adres: noramildred.loan@hotmail.com

Uwaga: Można się spodziewać wstępną odpowiedź i finansowania w ciągu 24 godzin

Pozdrawiam.
Pani Nora
~niko
najgorsze w tym podatku jest to, że choć miał uderzyć w zagraniczne firmy, tak na prawde w równym stopniu uderzy w polskie
~sklepikarz
Bardzo dobre rozwiązanie z tym podatkiem a jeszcze lepsze to podatek obrotowy 1%.
~andrea
Ten podatek w rezultacie dotknie wszystkie sklepy , tylko w innej proporcjonalnej wielkości ! Nie ważna będzie forma własności i jaki podmiot ja reprezentuje ! Takich okazji się nie przepuszcza !
~ztrzech
Ten pan wprowadza ludzi w błąd.Z tego co wiem podatek obrotowy dla sklepów wielkoprzemysłowych ma być wprowadzony po to aby wielkie sieci zaczęły płacić podatki w Polsce a nie transferować zyski za granicę.Małe polskie sklepy podatki cały czas płacą w kraju więc nie mają się czego obawiać.Czyż nie?
~stefan
Nie. Duże sieci będą płacić ten podatek, a małe oprócz tego co płaciły do tej pory będą miały jeszcze obrotowy, czyli prosta droga do monopolu duzych zachodnich sklepow.
~Krzysztof
Wszystko fajnie, ale jest jeden mały szczegół, mały lecz znaczący. Sklepy poniżej kwartalnego obrotu 2 000 000 (milionów) złotych zostaną zwolnione z podatku. Dlaczego nie zostało to ujęte w artykule? Dodatkowo podadek miałby charakter progresywny zaczynający się od 0,5% obrotu kwartalnego, a kończący się na 2%. Wszystko fajnie, ale jest jeden mały szczegół, mały lecz znaczący. Sklepy poniżej kwartalnego obrotu 2 000 000 (milionów) złotych zostaną zwolnione z podatku. Dlaczego nie zostało to ujęte w artykule? Dodatkowo podadek miałby charakter progresywny zaczynający się od 0,5% obrotu kwartalnego, a kończący się na 2%. Artykuł bardzo mało konkretny, wprowadza ludzi w błąd.
~Erik1243
Według ostatnich wypowiedzi Pana Henryka Kowalczyka będzie to 2% bez progresji lub drugi wariant od 0.5% do 2,5%. Obrót 2 mln na kwartał to około 700 tys. miesięcznie czyli wcale nie tak dużo.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki