REKLAMA

Estonia chce reparacji za radziecką okupację

2018-10-16 11:16
publikacja
2018-10-16 11:16

Estonia wyceniła straty spowodowane okupacją przez Związek Radziecki. Według wyliczeń specjalnej komisji ten nadbałtycki kraj stracił w czasie 50-letniej okupacji ponad miliard euro. Pod uwagę wzięto nie tylko finanse, lecz także straty w ludności.

fot. / / Bankier.pl

Kwestia reparacji wojennych to temat znany Polakom nie tylko z rodzimego podwórka. Niedawno nad żądaniami odszkodowań zaczęła zastanawiać się Grecja. Tym razem na dywanik została wywołana Rosja. Estonia nie wyklucza, że zażąda zadośćuczynienia za lata okupacji.

W powołanej przez estońskie Ministerstwo Sprawiedliwości komisji znaleźli się historycy i prawnicy, którzy badali problem przez dwa lata. Wyliczyli, że straty spowodowane zajęciem na 50 lat Estonii wyniosły blisko 89 miliardów rubli. Kolektywizacja rolnictwa wyrządziła szkody wyceniane na 3 mld rubli, a koszt zanieczyszczenia wód powierzchniowych i gruntowych – 80 mld rubli. 

Wyceniono także koszty społeczne. Za czasów radzieckiej okupacji 50 tys. Estończyków zostało poddanych represjom, 140 tys. musiało opuścić kraj, a ponad 24 tys. zginęło w czasie II wojny światowej. Z kolei 200 tys. Estończyków zmieniło przynależność państwową na skutek aneksji przez ZSRR Ziemi Peczorskiej i wschodniego brzegu Narwy. Podczas gdy w 1941 r. 89 proc. ludności Estonii stanowili rdzenni Estończycy, zaś w 1989 r., przed rozpadem ZSRR, odsetek ten wynosił 61 proc.

Jako dowód na to, że Estończycy ponieśli przez okupację duże straty kulturowe, eksperci porównują jakość życia swoich rodaków do Finów. Z zestawienia wynika, że mieszkańcy Estonii mają niższy standard życia niż ich północni sąsiedzi i żyją średnio o 3 lata krócej.

Toomas Hiio, szef komisji zajmującej się reparacjami, twierdzi, że Estonia powinna domagać się odszkodowania od Rosji. Dodaje, że jeśli jego państwo z zadośćuczynienia zrezygnuje, będzie to oznaczać, że Estonia z własnej woli przystąpiła do ZSRR.

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (5)

dodaj komentarz
mkx
Będzie jak zwykle: "Niemcy Was napadły a my Was uratowaliśmy przed faszyzmem. To nam się należy.."
karbinadel
Tyle, że ZSRR zajął Estonię zanim zaczęła się wojna z Niemcami. W sumie dobrze, że ktoś podnosi ten temat - nawet jeśli wiadomo, że nic nie dostanie
silvio_gesell
Przecież ustrój UE to korporacjonizm czyli ustrój Mussoliniego. Dopiero za sto lat ludzie to zrozumieją?
dobiik
??? To raczej glupota. Estonia wydala pewnie miliony na sporzadzenie takiego raportu. WIadomo, ze Rosja w ogole nie zamierza nawet zaczynac tematu roszczen itp. Jakby sie zdecydowali na oddanie takiej kwoty to zaraz w kolejce by byla Polsca i reszta republik radzieckich i krajow okupowanych.
Moim zdaniem szkoda czasu i pieniedzy.

Powiązane: II wojna światowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki