REKLAMA

Ergis może w tym roku poprawić EBITDA i wypłacić wyższą dywidendę

2016-11-15 13:30
publikacja
2016-11-15 13:30

Są szanse, że EBITDA Ergisu, producenta folii, w 2016 roku będzie wyższa niż przed rokiem. To oznacza, że spółka mogłaby wypłacić z zysku za bieżący rok nieco wyższą dywidendę na akcję niż rok wcześniej - wynika z wypowiedzi prezesa spółki Tadeusza Nowickiego.

"Są realne szanse, że EBITDA w 2016 roku będzie wyższa niż przed rokiem" - powiedział prezes na konferencji prasowej.

Polityka dywidendowa spółki zakłada przeznaczanie na dywidendę od 7,5 do 15 proc. wyniku EBITDA. W ostatnich latach na dywidendę trafiało ok. 11 proc. zysku EBITDA. Z zysku za 2014 rok spółka wypłaciła 0,15 zł dywidendy, a za 2015 rok 0,16 zł dywidendy.

"Cieszyłbym się, gdyby wyniki czwartego kwartału pozwoliły zarządowi postulować wypłatę 0,18 zł dywidendy na akcję" - poinformował Nowicki.

Ergis po trzech kwartałach tego roku zanotował wzrost zysku EBITDA o 5 proc., do 48,9 mln zł. Zysk operacyjny wzrósł o 6,2 proc., do 30,2 mln zł, a przychody zwiększyły się o 3,8 proc., do 530,8 mln zł. Zysk netto spadł natomiast o 3 proc., do 21,1 mln zł.

W samym trzecim kwartale zysk netto wzrósł do 7,1 mln zł z 2,1 mln zł przed rokiem, EBITDA do 15,5 mln zł z 10,6 mln zł, zysk operacyjny do 9,4 mln zł z 4,2 mln zł, a przychody do 180,4 mln zł ze 166 mln zł w III kw. 2015 r.

Prezes wyjaśnia, że duża poprawa wyników trzeciego kwartału to m.in. efekt zwiększonej sprzedaży folii nanoErgis. Sprzedaż tego produktu wzrosła o 30 proc. Nastąpił też wzrost sprzedaży folii miękkich PVC (o 13 proc.) i drukowanych (o 7 proc.).

Nowicki zwraca też uwagę, że wystąpił efekt niskiej bazy (rok temu rezultaty spółki były słabsze).

Ergis, zgodnie z zapowiedziami, rozpoczął budowę kolejnej linii do produkcji folii nanoErgis w zakładzie w Oławie. Koszt inwestycji to ok. 30 mln zł, z czego 17 mln zł zostanie wydane w tym roku, a pozostałe 13 mln zł w 2017 roku.

Jak informowała wcześniej spółka, produkcja ma ruszyć w drugiej połowie 2017 roku.

"Byłbym rozczarowany, gdyby nie było istotnej produkcji już w trzecim kwartale. Start linii planujemy na lipiec. Wtedy zobaczmy pierwsze folie z tej linii" - powiedział prezes.

Jej moce wyniosą ok. 18 tys. ton. Obecnie zdolności produkcyjne grupy to 45 tys. ton.

"Zakładamy, że na koniec trzeciego kwartału linia będzie wykorzystana w 100 proc., ale jednocześnie spadnie wykorzystanie pozostałych jednostek, z których część produkcji zostanie przesunięta na nową linię, wydajniejszą i efektywniejszą" - powiedział prezes.

Wyjaśnił, że niższe koszty produkcji pozwolą zapobiec spadkowi rentowności, który zazwyczaj towarzyszy lokowaniu na rynku dodatkowych mocy produkcyjnych. W miarę upływu czasu stopniowo zwiększane będzie obciążenie pozostałych linii.

Tegoroczny CAPEX firmy wynosi blisko 30 mln zł. Spółka wyda 17 mln zł na nową linię i 12 mln zł na inwestycje odtworzeniowe. W przyszłym roku kwota inwestycji może się zwiększyć. Sporo będzie zależało od wyników w końcówce roku.

"Jeśli wyniki czwartego kwartału będą dobre, chciałbym podnieść CAPEX do 33-35 mln zł rocznie, w tym inwestycje odtworzeniowe utrzymałyby się na poziomie 12 mln zł" - powiedział Nowicki.

Spółka rozpatruje dodatkowo, poza prowadzonym projektem, mniejszą inwestycję, która zakończyłaby się w I kw. 2018 roku, ewentualnie większą, która mogłaby potrwać do końca III kw. 2018 r. Te dwa rozpatrywane projekty nie dotyczą zwiększania mocy w zakresie folii nanoErgis.

Innym rozpatrywanym scenariuszem jest akwizycja podmiotu zewnętrznego.

Decyzja odnośnie konkretnej ścieżki inwestycyjnej powinna zapaść w marcu 2017 roku. (PAP)

morb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki