Erdogan i Putin zainaugurowali gazociąg Turecki Potok

Przywódcy Turcji i Rosji, Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin zainaugurowali w środę gazociąg Turecki Potok, biegnący z Rosji do europejskiej części Turcji po dnie Morza Czarnego. W uroczystości uczestniczyli też: premier Bułgarii Bojko Borisow i prezydent Serbii Aleksandr Vuczić.

(fot. UMIT BEKTAS / Reuters)

Putin nazwał uruchomienie gazociągu ważnym wydarzeniem nie tylko dla Rosji i Turcji, ale i dla państw Europy Południowej i dla całego kontynentu europejskiego. "Udana realizacja wielkiego wspólnego projektu budowy gazociągu przez Morze Czarne (...) demonstruje naocznie, że strategiczne partnerstwo rosyjsko-tureckie przynosi znaczące i namacalne wyniki" - oświadczył. Zapewnił, że niektórzy "gracze międzynarodowi" próbują przeszkodzić rozszerzaniu tej dwustronnej współpracy, ale mimo to "prace idą swoim torem".

Rosyjski prezydent nazwał Turecki Potok "unikalnym i bezprecedensowym" systemem przesyłu gazu. Zapewnił, że przy budowie tej magistrali zastosowano nowoczesne technologie gwarantujące bezpieczeństwo, w tym ekologiczne.

Dostawy gazu poprzez Turecki Potok będą nie tylko mieć znaczenie dla gospodarki tureckiej, ale też wpłyną pozytywnie na rozwój krajów południowej Europy i będą sprzyjać podwyższeniu bezpieczeństwa energetycznego w Europie - oświadczył Putin w wystąpieniu podczas ceremonii. Zapowiedział, że drugą nitką Tureckiego Potoku gaz dostarczany będzie tranzytem przez Turcję na Bałkany, w tym do Bułgarii, Serbii i Grecji.

Występując w stolicy Turcji Putin podkreślił, że w tym regionie widoczne są "poważne tendencje do zaostrzenia sytuacji", ale Moskwa i Ankara demonstrują "całkiem odmienne przykłady" wzajemnej współpracy z korzyścią dla obu stron. Poinformował, że w 2019 roku Rosja dostarczyła Turcji 24 mld metrów sześć. gazu. Wyraził przekonanie, że oba kraje zrealizują w przyszłości kolejne dwustronne projekty energetyczne.

Erdogan ze swej strony zapewnił, że Turcja szczególnie ostro odczuwa krytyczne napięcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Iranem. Ankara ma zamiar działać na rzecz obniżenia tych napięć - zapowiedział. "Nie chcielibyśmy, by Syria, Liban, Irak czy Zatoka Perska stały się areną działań bojowych. Turcja jest bardzo wrażliwa na to, co się teraz dzieje" - podkreślił.

Turecki prezydent zapewnił także, że jego kraj będzie kontynuować współpracę energetyczną z Rosją. Wskazał, że Rosja jest głównym dostawcą gazu do Turcji.

W oficjalnej inauguracji gazociągu - symbolicznym odkręceniu podczas uroczystości kurka z gazem - brali też udział Borisow i Vuczić.

Przed uroczystością Putin i Erdogan przeprowadzili rozmowy dwustronne; dziennik "Kommiersant" podał, że miały one charakter zamknięty. Kreml wcześniej informował, że przywódcy omówią m.in. sytuację w Syrii i Libii.

Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
39 16 talmud

bravo niezależne państwa ...."sankcje" maja w .....xxx LOL

! Odpowiedz
65 15 samsza

Teraz Węgrzy będą czekać aż Bułgaria wybuduje 150 km gazociągu, żeby mogli tą drogą otrzymać ruski gaz.

! Odpowiedz
63 14 fakty

Ciekawe czy wyborcy PIS są naprawdę tak tępi i kierują się tymi minusami przy postach. Więcej plusów - prawda, więcej minusów - kłamstwo, nawet jak jest to najprawdziwszy fakt, jak w tym przypadku. To by tłumaczyło to minusowanie, które u inteligentnych budzą politowanie.

! Odpowiedz
56 8 fakty odpowiada fakty

Jednak jesteście tępakami :)))))))))))))))))))))))))))))))))

! Odpowiedz
51 7 znawca_inwestor odpowiada fakty

100% racji

! Odpowiedz
48 8 ajwaj odpowiada znawca_inwestor

Sekcie PISy pozostaje klepanie minuisków- czy plusików+. Fundacja tlusciocha PISy z medalem bandery na garbie i portalem jelenia za 7 mln. zl nigdy wiecej nie bedzie istniec.
Finito-Ende. Przy ich IQ < 69 WIKI nie znajda roboty nawet przy sprzataniu DIXI (z szacunkiem dla czyscicieli)

! Odpowiedz
109 32 ajwaj

PIS-PL kupi ten gaz od Wegrów, Slowaków, Niemców itd.
+ 30% prowizji

Chyba, ze 30 lat masakry Magdalenki POPIS&co. sie skonczy,
czas na KONFEDERACJE

! Odpowiedz
98 19 ajwaj

Nieco w cieniu jest el. atomowa AKKUYE
( cztery bloki energetyczne z rosyjskimi reaktorami VVER-1200 generacji 3+, które spełniają najwyższe, tak zwane standardy bezpieczeństwa „po Fukushimie”. Koszt projektu to około 20 miliardów dolarów), bez kasy robi ROSATOM za 2-3 lata beda sie tureccy przyjaciele grzac lub chlodzic, tanio, cicho i czysto

Magdalenka POPISy ma tez atomowa dyrekcje. Spia zam tluste koty od lat. Moga byc wykorzystane jako PISo hejty do klepania minusów na forach :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,72% 1 648,75
2020-02-26 08:47:00
MIEDŹ -0,29% 5 662,75
2020-02-26 08:47:00
ROPA -0,79% 53,91
2020-02-26 08:47:00
SREBRO 0,61% 18,06
2020-02-26 08:47:00
PLATYNA 0,80% 935,60
2020-02-26 08:46:00

Znajdź profil