Erdogan i Putin zainaugurowali gazociąg Turecki Potok

2020-01-08 14:34
publikacja
2020-01-08 14:34

Przywódcy Turcji i Rosji, Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin zainaugurowali w środę gazociąg Turecki Potok, biegnący z Rosji do europejskiej części Turcji po dnie Morza Czarnego. W uroczystości uczestniczyli też: premier Bułgarii Bojko Borisow i prezydent Serbii Aleksandr Vuczić.

/ fot. UMIT BEKTAS / Reuters

Putin nazwał uruchomienie gazociągu ważnym wydarzeniem nie tylko dla Rosji i Turcji, ale i dla państw Europy Południowej i dla całego kontynentu europejskiego. "Udana realizacja wielkiego wspólnego projektu budowy gazociągu przez Morze Czarne (...) demonstruje naocznie, że strategiczne partnerstwo rosyjsko-tureckie przynosi znaczące i namacalne wyniki" - oświadczył. Zapewnił, że niektórzy "gracze międzynarodowi" próbują przeszkodzić rozszerzaniu tej dwustronnej współpracy, ale mimo to "prace idą swoim torem".

Rosyjski prezydent nazwał Turecki Potok "unikalnym i bezprecedensowym" systemem przesyłu gazu. Zapewnił, że przy budowie tej magistrali zastosowano nowoczesne technologie gwarantujące bezpieczeństwo, w tym ekologiczne.

Dostawy gazu poprzez Turecki Potok będą nie tylko mieć znaczenie dla gospodarki tureckiej, ale też wpłyną pozytywnie na rozwój krajów południowej Europy i będą sprzyjać podwyższeniu bezpieczeństwa energetycznego w Europie - oświadczył Putin w wystąpieniu podczas ceremonii. Zapowiedział, że drugą nitką Tureckiego Potoku gaz dostarczany będzie tranzytem przez Turcję na Bałkany, w tym do Bułgarii, Serbii i Grecji.

Występując w stolicy Turcji Putin podkreślił, że w tym regionie widoczne są "poważne tendencje do zaostrzenia sytuacji", ale Moskwa i Ankara demonstrują "całkiem odmienne przykłady" wzajemnej współpracy z korzyścią dla obu stron. Poinformował, że w 2019 roku Rosja dostarczyła Turcji 24 mld metrów sześć. gazu. Wyraził przekonanie, że oba kraje zrealizują w przyszłości kolejne dwustronne projekty energetyczne.

Erdogan ze swej strony zapewnił, że Turcja szczególnie ostro odczuwa krytyczne napięcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Iranem. Ankara ma zamiar działać na rzecz obniżenia tych napięć - zapowiedział. "Nie chcielibyśmy, by Syria, Liban, Irak czy Zatoka Perska stały się areną działań bojowych. Turcja jest bardzo wrażliwa na to, co się teraz dzieje" - podkreślił.

Turecki prezydent zapewnił także, że jego kraj będzie kontynuować współpracę energetyczną z Rosją. Wskazał, że Rosja jest głównym dostawcą gazu do Turcji.

W oficjalnej inauguracji gazociągu - symbolicznym odkręceniu podczas uroczystości kurka z gazem - brali też udział Borisow i Vuczić.

Przed uroczystością Putin i Erdogan przeprowadzili rozmowy dwustronne; dziennik "Kommiersant" podał, że miały one charakter zamknięty. Kreml wcześniej informował, że przywódcy omówią m.in. sytuację w Syrii i Libii.

Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
talmud
bravo niezależne państwa ...."sankcje" maja w .....xxx LOL
samsza
Teraz Węgrzy będą czekać aż Bułgaria wybuduje 150 km gazociągu, żeby mogli tą drogą otrzymać ruski gaz.
fakty
Ciekawe czy wyborcy PIS są naprawdę tak tępi i kierują się tymi minusami przy postach. Więcej plusów - prawda, więcej minusów - kłamstwo, nawet jak jest to najprawdziwszy fakt, jak w tym przypadku. To by tłumaczyło to minusowanie, które u inteligentnych budzą politowanie.
fakty odpowiada fakty
Jednak jesteście tępakami :)))))))))))))))))))))))))))))))))
znawca_inwestor odpowiada fakty
100% racji
ajwaj odpowiada znawca_inwestor
Sekcie PISy pozostaje klepanie minuisków- czy plusików+. Fundacja tlusciocha PISy z medalem bandery na garbie i portalem jelenia za 7 mln. zl nigdy wiecej nie bedzie istniec.
Finito-Ende. Przy ich IQ < 69 WIKI nie znajda roboty nawet przy sprzataniu DIXI (z szacunkiem dla czyscicieli)
ajwaj
PIS-PL kupi ten gaz od Wegrów, Slowaków, Niemców itd.
+ 30% prowizji

Chyba, ze 30 lat masakry Magdalenki POPIS&co. sie skonczy,
czas na KONFEDERACJE
ajwaj
Nieco w cieniu jest el. atomowa AKKUYE
( cztery bloki energetyczne z rosyjskimi reaktorami VVER-1200 generacji 3+, które spełniają najwyższe, tak zwane standardy bezpieczeństwa „po Fukushimie”. Koszt projektu to około 20 miliardów dolarów), bez kasy robi ROSATOM za 2-3 lata beda sie tureccy przyjaciele grzac lub chlodzic,
Nieco w cieniu jest el. atomowa AKKUYE
( cztery bloki energetyczne z rosyjskimi reaktorami VVER-1200 generacji 3+, które spełniają najwyższe, tak zwane standardy bezpieczeństwa „po Fukushimie”. Koszt projektu to około 20 miliardów dolarów), bez kasy robi ROSATOM za 2-3 lata beda sie tureccy przyjaciele grzac lub chlodzic, tanio, cicho i czysto

Magdalenka POPISy ma tez atomowa dyrekcje. Spia zam tluste koty od lat. Moga byc wykorzystane jako PISo hejty do klepania minusów na forach :)

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki