REKLAMA
WAŻNE

Energia najlepsza pod słońcem [Podcast]

2020-09-12 08:00
publikacja
2020-09-12 08:00
Puls Biznesu

Fotowoltaika szturmem zdobywa dachy polskich domów i fabryk, a także parkiet warszawskiej giełdy. Mamy solarny boom.

Chociaż fotowoltaika rozwija się dynamicznie w Polsce od prawie dwóch lat, wydaje się, że to dopiero początek jej ekspansji. Wielki potencjał naszego rynku na razie wykorzystany jest w niedużym stopniu. Wystarczy powiedzieć, że do zagospodarowania są wciąż dachy aż 4,5 mln domów jednorodzinnych. Co powinni zrobić ich właściciele, zanim zdecydują się na tego typu inwestycję? O to pytamy ekspertów od badania efektywności energetycznej oraz instalacji paneli solarnych - Piotra Danielskiego, wiceprezesa firmy DB Energy oraz Roberta Rasińskiego, szefa spółki Green Mark.

O własnej elektrowni słonecznej myślą nie tylko Kowalscy i Nowakowie, ale również firmy, szczególnie te, które mocno stawiają na ekologię. Koncern Velux ma już doświadczenia w dziedzinie fotowoltaiki, kilka lat temu uruchomił farmę solarną w USA. Teraz myśli o podobnym projekcie w Polsce. Jacek Siwiński, prezes firmy Velux Polska mówi, że decyzję zapadną wkrótce.

Fotowoltaika to także okazja dla inwestorów – giełdowe kursy spółek specjalizujących się w tego typu energetyce rosną jak na drożdżach – i dla banków. O kredytach na pokrycie dachów solarnymi panelami opowiada Rafał Makowski, dyrektor zarządzający Pionu Sprzedaży Consumer Finance w Banku BNP Paribas.

Dynamiczny rozwój fotowoltaiki nie oznacza, że nie czyhają na nią żadne zagrożenia. Swoją diagnozę przedstawia Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (2)

dodaj komentarz
onlyv8engine
wszystko prawda i OK. ciekaw jestem jaki będzie hura optymizm kiedy te nadwyzki ludzie będą chcieli wykorzystywać ( jest na to rok) i wtedy np będą dni mało słoneczne czy wręcz bez słońca a prąd bedzie potrzebny. Obstawiam niebawem cenę 1kW 2-3 razy taką jak teraz . wszystko trzeba robić z głowa a nie na wariata, wszystko prawda i OK. ciekaw jestem jaki będzie hura optymizm kiedy te nadwyzki ludzie będą chcieli wykorzystywać ( jest na to rok) i wtedy np będą dni mało słoneczne czy wręcz bez słońca a prąd bedzie potrzebny. Obstawiam niebawem cenę 1kW 2-3 razy taką jak teraz . wszystko trzeba robić z głowa a nie na wariata, a z tą fotowoltaiką to trochę tak jest
anannke
1. Masz zbyt dużą instalację fotowoltaiczną.
2. Kupujesz hybrydę plug-in lub pełnego elektryka (hybryda tańsza).
3. Profit

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki