REKLAMA

Energa sprzeda 50 proc. akcji Elektrowni Ostrołęka na rzecz Enei za ok. 101 mln zł

2016-11-30 16:52
publikacja
2016-11-30 16:52

Rady nadzorcze Enei i Energi wyraziły zgodę na zawarcie umowy inwestycyjnej między Energą, Eneą i Elektrownią Ostrołęka oraz zbycie przez Energę na rzecz Enei 50 proc. akcji w spółce Elektrownia Ostrołęka za ok. 101 mln zł - podały spółki w komunikatach. Tym samym energetyczne spółki dostały zgodę na współpracę przy projekcie Ostrołęka C.

fot. www.energa.pl / / materiały dla mediów

Spółki podały, że przebieg współpracy co do zasady będzie zorganizowany w ramach trzech etapów: etap rozwoju - do czasu wydania polecenia rozpoczęcia prac dla generalnego wykonawcy; etap budowy - do czasu oddania Ostrołęki C do komercyjnej eksploatacji oraz etap eksploatacji - komercyjna eksploatacja Ostrołęki C.

"Po zakończeniu etapu rozwoju, strony są zobowiązane do uczestnictwa w etapie budowy przy założeniu, że spełniony jest warunek rentowności projektu, a finansowanie projektu nie naruszy kowenantów stron" - napisano.

Szacowane łączne nakłady Enei do zakończenia etapu rozwoju projektu w Ostrołęce wyniosą ok. 128 mln zł, a Energi ok. 27 mln zł.

Do realizacji inwestycji Energa zbędzie akcje spółki Elektrownia Ostrołęka SA, stanowiące 50 proc. w jej kapitale zakładowym na rzecz Enei w kwocie ok. 101 mln zł.

Warunkiem zawieszającym wejście w życie umowy inwestycyjnej jest uzyskanie zgody prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji polegającej na nabyciu akcji spółki celowej do realizacji projektu.

"Elektrownia Ostrołęka SA przy realizacji określonych założeń (w tym przy odpowiednim udziale Energa, Enea oraz ewentualnych inwestorów finansowych) i zakładając wprowadzenie rynku mocy lub innych mechanizmów wsparcia, będzie w stanie podjąć się kompleksowej realizacji projektu" - napisano.

Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy inwestycyjnej przez Energę, Eneę i Elektrownię Ostrołęka.

Spółki planują ogłosić przetarg na wybór generalnego wykonawcy bloku energetycznego do końca 2016 roku i zakończyć inwestycję budowy bloku energetycznego opalanego węglem kamiennym klasy 1.000 MW w drugiej połowie 2023 r. (PAP)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~energeticpl
Bardzo dobrze że powstanie ta elektrownia!
~aa
Takie biznesy prowadzą polscy państwowe biznesmeni. Ener kupi 50 %, ale zainwestuje w blok 3 razy więcej niż Energa.
~hehe
I węgiel weźmie z PGG zamiast z wrogo przejętej Bogdanki.
Polactwo głupactwo w najgorszym wydaniu.
~sdsdsd
o ile mi enea podniesie cene pradu i dostawy ?
~proste
adekwatnie do ilości kupionych akcji w Ostrołęce, czyli o 50%
~Szarlej odpowiada ~proste
ceny energii reguluje uikok

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki