REKLAMA

Energa ma umowę kredytu o wartości 2 mld zł; środki mają być wykorzystane m.in. na OZE

2019-09-17 13:48
publikacja
2019-09-17 13:48

Energa zawarła z konsorcjum banków w składzie: Santander Bank Polska, Bank Gospodarstwa Krajowego, PKO BP, Caixabank, MUFG Bank umowę kredytu odnawialnego opartego o czynniki społeczno-środowiskowe (ESG-linked) o wartości 2 mld zł - podała Energa w komunikacie.

/ fot. Energa /

Jak podano, środki z kredytu mają być wykorzystane m.in. na rozwój mocy wytwórczych OZE i dalszą modernizację linii elektroenergetycznych, a także zostaną częściowo przeznaczone na spłatę wcześniejszych zadłużeń związanych z tymi celami.

"Warunkiem udzielenia kredytu jest wykorzystanie udzielonych środków na cele nie związane z energetyką węglową" - napisano w komunikacie.

Kredyt udzielony jest na okres 5 lat od dnia podpisania umowy z możliwością dwukrotnego przedłużenia o rok. Oprocentowanie kredytu zostało ustalone na warunkach rynkowych na podstawie stawki WIBOR powiększonej o marżę. Spółka zobowiązała się do uzyskiwania ratingu ESG (Environmental, Social, Governance), którego poziom może wpływać na wysokość marży. Kredyt jest niezabezpieczony.

Ocena wskaźników ESG będzie wykonywana raz do roku przez Vigeo Eiris (spółkę z grupy Moody’s), międzynarodową agencję ratingową wyspecjalizowaną w obszarze ESG.

Banki podały, że jest to pierwszy tego typu kredyt udzielony w Polsce.

"Po raz pierwszy w Polsce kredytu udzielono w specjalnej formule ESG-linked. Zależy nam na ochronie środowiska i jestem przekonany, że podobnych transakcji z udziałem banku będzie więcej" – powiedział PAP Biznes wiceprezes PKO BP Jakub Papierski.

Santander Bank Polska pełni w konsorcjum rolę koordynatora, agenta i agenta ESG.

"Finansowanie w formule ESG-linked jest instrumentem, który wprowadza dla kredytobiorcy wymierne zachęty, ale również realną odpowiedzialność za działania w kierunku poprawy profilu środowiskowego i społecznego" - powiedział cytowany w komunikacie Maciej Tarnawski, dyrektor zarządzający Departamentu Rynków Kredytowych w Pionie Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej Santander Bank Polska.

Santander podał, że formuła kredytów ESG-linked motywuje przedsiębiorstwa do inwestowania w zrównoważony rozwój poprzez premiowanie takiego zaangażowania korzystnymi warunkami finansowania kredytu, a z drugiej strony wyższymi marżami w przypadku, kiedy kredytobiorca nie spełni wytyczonych celów ESG.

Z danych Santandera wynika, że ESG-linked to nowy model finansowania, który rozwija się dynamicznie w ostatnich latach.

W 2018 roku globalna wartość tego rynku wyniosła 77,2 mld USD, co stanowiło 60 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego roku.

W pierwszym kwartale 2019 roku, Grupa Santander brała udział w ponad 70 proc. nowych transakcjach finansowania typu ESG-linked na całym świecie. (PAP Biznes)

pel/ seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
tasiek1119
o ho ho będzie na ciepłe posadki po nowym roku he he

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki