REKLAMA

Energa chce do końca '16 ogłosić przetarg na budowę bloku w Ostrołęce (opis)

2016-11-16 12:49
publikacja
2016-11-16 12:49

Energa zamierza w najbliższych tygodniach podpisać umowy z Eneą i PGG w sprawie projektu Ostrołęka C. Do końca roku chce ogłosić przetarg na budowę bloku. Liczy na ewentualny udział w projekcie funduszy - poinformowali przedstawiciele grupy na środowej konferencji.

"Chcemy osiągnąć odpowiedni zwrot z kapitału, chcemy, by ta inwestycja była rentowna. Wierzymy mocno, że rynek mocy w kształcie, o który zabiegamy, się pojawi i nam na to pozwoli" - powiedział wiceprezes grupy Przemysław Piesiewicz.

"Jesteśmy przekonani, że już w tym roku będziemy w stanie ogłosić przetarg na budowę bloku" - powiedział.

Poinformował, że jeszcze nie wszystkie decyzje korporacyjne w sprawie nowego bloku zostały podjęte. Projekt będzie musiała zatwierdzić rada nadzorcza. Wcześniej spółka zamierza jednak podpisać umowę z Eneą i długoletnią umowę na dostawy węgla z PGG.

"Następne posiedzenie rady nadzorczej zaplanowane jest na za dwa tygodnie. Do tego czasu chcemy mieć umowy z Eneą i PGG" - powiedział dziennikarzom prezes Dariusz Kaśków.

Energa informowała we wtorek, że zakłada w scenariuszu bazowym, iż będzie mieć z Eneą po połowie udziałów w Ostrołęce C. Na dalszym etapie, np. po pierwszej aukcji mocowej, do projektu dołączyć może partner finansowy.

"Będziemy realizować ten projekt z Eneą. (...) Mamy jednak możliwość doproszenia funduszy. Jestem przekonany, że do biznesu regulowanego każdy fundusz chętnie przystąpi" - powiedział wiceprezes Piesiewicz.

Prezes Kaśków nie wykluczył, że chęć udziału w finansowaniu inwestycji może zgłosić wykonawca bloku.

"Chcemy zachować kontrolę nad projektem bez względu na to, ilu będzie partnerów" - powiedział prezes.

Wskaźnik EBITDA/CAPEX dla projektu ma wynieść 5,5 proc. przez pierwsze pięć lat eksploatacji nowego bloku.

Energa zakłada w nowej strategii na lata 2016-2025 r. stan gotowości do realizacji inwestycji budowy bloku Ostrołęka C do 2018 r.

Nowy blok klasy 1000 MWe i o rocznej produkcji 5-7 TWh netto ma być oddany do eksploatacji w 2023 roku. Nakłady inwestycyjne szacowane są na 5,5-6 mln zł/MW. Szacowane zapotrzebowanie na węgiel kamienny to ok. 2,0-2,8 mln ton rocznie.

Według wcześniejszych zapowiedzi spółki, warunki współpracy z PGG w zakresie dostaw węgla kamiennego gwarantują stabilne dostawy w cenie optymalizującej koszty eksploatacji elektrowni.

W połowie września Energa podpisała z Eneą list intencyjny w sprawie współpracy przy przygotowaniu, realizacji i eksploatacji bloku.(PAP)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki