REKLAMA

Enea wypowiedziała Bogdance umowę na dostawy węgla do Elektrowni Kozienice (opis)

2015-08-21 17:54
publikacja
2015-08-21 17:54

Enea Wytwarzanie wypowiedziała Bogdance umowę na dostawy węgla do Elektrowni Kozienice, z zachowaniem dwuletniego okresu wypowiedzenia. Umowa zostanie rozwiązana z początkiem 2018 roku - podała Enea w komunikacie.

Przedmiotem umowy były dostawy węgla energetycznego z Bogdanki do Enea Wytwarzanie od 4 marca 2010 roku do 31 grudnia 2025 roku.

Jak podano w komunikacie prasowym, Enea uznała, że lubelski węgiel jest dla niej zbyt drogi, a obecny kontrakt i brak elastyczności negocjacyjnej partnera nie dają szans na konieczne, uwzględniające realia rynkowe, obniżki.

"Nie stać nas na tak drogi węgiel, a warunki handlowe dotychczasowej umowy znacznie odbiegają od aktualnej sytuacji na rynku" - powiedział, cytowany w komunikacie, Paweł Orlof, wiceprezes Enei.

"Rozwiązanie umowy przyczyni się do długoterminowej poprawy konkurencyjności całej naszej grupy" - dodał.

Orlof przypomniał również, że Eneę nadal wiąże inna umowa z Bogdanką, dotycząca przyszłych dostaw węgla do powstającego bloku 1.075 MW, który ma rozpocząć pracę w 2017 roku.

W komunikacie Enei podano, że obecnie energetyczna grupa jest głównym odbiorcą produktów kopalni Bogdanki, a Bogdanka z kolei największym dostawcą paliwa dla koncernu.

W marcu Bogdanka podawała, że wartość całej umowy wieloletniej na dostawy do Elektrowni Kozienice wynosi ok. 10,6 mld zł netto. Szacowana wówczas wartość umowy na 2015 rok to 766 mln zł. Tymczasem w ubiegłym roku łączne przychody Bogdanki wyniosły 2,01 mld zł. (PAP)

kuc/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~antysystem
Tutaj trzeba wyraźnie dodać, że nawet jeśli kupią węgiel po 100PLN, to będzie to incydentalny zakup ze zwałów sprzedawanych w cenach dumpingowych na polityczne zlecenie PO właśnie po to, aby zaszkodzić Bogdance i żeby taki prezes Enei mógł podawać tai absurdalny argument w wypowiedzeniu. Zwały poza KW za chwilę Tutaj trzeba wyraźnie dodać, że nawet jeśli kupią węgiel po 100PLN, to będzie to incydentalny zakup ze zwałów sprzedawanych w cenach dumpingowych na polityczne zlecenie PO właśnie po to, aby zaszkodzić Bogdance i żeby taki prezes Enei mógł podawać tai absurdalny argument w wypowiedzeniu. Zwały poza KW za chwilę pewnie zacznie w cenie dumpingowej czekając na pomoc publiczną upłynniać też KHW, który na początku też sprzeciwiał się dumpinowi KW, ale potem coś przycichł - widocznie naciski polityczne i jakieś obiecanki zrobiły swoje.
Gdyby rzeczywiście ktoś był w stanie uwzględniając koszty wydobycia zaproponować Enei tańszy węgiel niż Bogdanka, to sprawa byłaby czysta, ale tutaj tak nie jest, bo sprawa jest polityczna i wymierzona w rentowny podmiot o najniższych kosztach wydobycia szantażowany bezprawną polityką dumpingową przez polskie władze, a ne jakieś szemrane towarzystwo z półświatka.
Ten ewentualny węgiel ze zwałów nawet za 100PLN w rzeczywistości będzie kosztował o wiele więcej, bo większa część ceny będzie ukryta najprawdopodobniej w niedozwolonej pomocy, do której zostaną zmuszeni prezesi energetyki dla śląskich kopalni.
~art
Black Monday NOT Black gold :-)
~RR
PO to najbardziej patologiczna władza w Polsce. Nikt nie łamał tak prawa jak oni i nie wykorzystywał nieczystych zagrań do realizowania swoich celów.
Żeby od pół roku robić wszystko, aby zaszkodzić spółkom z WIG20, to w cywilizowanym kraju niepojęte. Nawet antyrynkowy PIS nigdy nie podjął tak haniebnych i nagannych działań.
~asafr
poczekaj jeden rok i zobaczymy czy to samo będziesz móił
~tugpvy odpowiada ~asafr
To się robi nudne, straszycie i straszycie tym PiS-em, a prawda jest taka, że to "antyrynkowy" PiS obniżał obciążenia, a PO nic tylko podnosiła. No ale trzeba pisać to, co zadekretował w GWnianej ojciec Adam, albo za co płacą...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki