REKLAMA

Enea rozmawia z bankami nt. finansowania budowy bloków gazowych w Kozienicach

2021-09-17 14:56
publikacja
2021-09-17 14:56
Enea rozmawia z bankami nt. finansowania budowy bloków gazowych w Kozienicach
Enea rozmawia z bankami nt. finansowania budowy bloków gazowych w Kozienicach
/ Enea

Enea rozmawia z bankami w sprawie możliwości sfinansowania budowy bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 2,1-2,2 GW w Elektrowni Kozienice - poinformowali przedstawiciele spółki.

"Rozmawiamy wstępnie z bankami, sondujemy ich możliwości dotyczące finansowania, ale za wcześnie mówić, czy to będzie formuła - na bilans, czy np. SPV" - powiedział wiceprezes Rafał Mucha podczas konferencji prasowej.

Prezes Paweł Szczeszek poinformował, że rozmowy z instytucjami finansowymi są warunkowe.

"Przedstawiamy to w taki sposób, że nie będziemy już mieli węgla. (...) Zostaje nam wprawdzie ciepłownictwo zasilane węglem, ale przedstawimy plan transformacji tego sektora" - powiedział dziennikarzom prezes.

Jak wskazał, niemal z dnia na dzień widać "radykalizację podejścia banków", dlatego idea tworzenia NABE i przeniesienia tam wytwórczych aktywów węglowych jest słuszna.

"NABE ma powstać w drugim, trzecim kwartale 2022 r., a rozpoczęcie budowy planujemy 1 stycznia 2025 r., więc mamy bufor czasowy na uruchomienie finansowania" - powiedział prezes.

Jak poinformował Szczeszek, spółka rozważa obecnie dwa scenariusze: budowę trzech bloków o mocy 700 MW każdy albo dwóch bloków o mocy 1.100 MW każdy.

"Te bloki będą zgłaszanie sukcesywnie do aukcji rynku mocy, nie będziemy budować dwóch lub trzech bloków naraz" - powiedział prezes.

Enea zamierza wykorzystać do budowy istniejącą infrastrukturę, po planowanym odłączeniu bloków klasy 200 MW. Ma to dać oszczędności nawet rzędu 30 proc. względem inwestycji typu greenfield.

Szczeszek poinformował, że do NABE trafić ma cała Elektrownia Połaniec, łącznie z blokiem biomasowym. Niemożliwe jest rozdzielenie bloków z powodów technicznych. (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki