REKLAMA

Emilewicz: Uruchamiamy program dla białoruskich firm

2020-09-08 14:02, akt.2020-09-08 15:11
publikacja
2020-09-08 14:02
aktualizacja
2020-09-08 15:11
fot. Aleksiej Witwicki / FORUM

Uruchamiamy program adresowany do firm, freelancerów, start-upów, które dziś czują bardzo dużą niepewność polityczną na Białorusi i szukają bezpiecznego miejsca - poinformowała we wtorek w Karpaczu wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Program oferuje m.in. szybką ścieżkę wizową.

Wicepremier na briefingu prasowym zwołanym podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, mówiła, że w ciągu najbliższych dni w tym miejscu uczestnicy forum będą się zastanawiać nad perspektywami rozwoju gospodarczego w niepewnym czasie z powodu kryzysu wywołanego przez koronawirusa.

"Będziemy zastanawiać się nad tym, jak budować mechanizmy odporności dla polskiej gospodarki. Ale nie tylko, ponieważ wyjątkowymi gośćmi tegorocznej konferencji są przedstawiciele, nasi przyjaciele, liderzy opozycji białoruskiej,. Dlatego chciałabym dziś zapowiedzieć jeden ważny program, który uruchomiamy od jutra" - zapowiedziała Emilewicz.

Jak dodała, premier Mateusz Morawiecki zobowiązał do tego, "by przygotować program, który sprawi, że młode spółki technologiczne, firmy, które dzisiaj są aktywne i działają na rynku białoruskim znalazły swoją bezpieczną zatokę, swój bezpieczny port, w Polsce". Jak wskazała, dlatego resort uruchamia program "Poland. Business Harbour".

"To jest program adresowany dla firm, zarówno dla freelancerów, start-upów, małych i średnich, ale i dużych firm, które dziś, czując bardzo dużą niepewność polityczną dla Białorusi, szukają bezpiecznego miejsca. Tym bezpiecznym miejscem z całą pewnością może być - i chcemy - aby była dla nich Polska. Mamy doświadczenie konsekwentnego budowania sukcesu gospodarczego w ciągu minionych 30 lat" - powiedziała Emilewicz.

Podkreśliła, że nasz kraj ma doświadczenie również dlatego, bo polska rzeczywistość gospodarcza opiera się na małych i średnich firmach. "Także coraz więcej dużych podmiotów gospodarczych i tych polskich, ale także bezpośrednich inwestorów zagranicznych poszukuje współpracy z tymi, którzy tworzą dziś nowoczesne rozwiązania. I dla nich jesteśmy otwarci" - mówiła.

Emilewicz przekazała, że program "Poland. Business Harbour" to kompleksowy pakiet, ułatwiający freelancerom, start-upom, MŚP, jak i dużym firmom, bezproblemową realokację na terytorium Polski. Koordynatorami programu są Ministerstwo Rozwoju oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu, we współpracy z GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i fundacją Startup Hub Poland.

"Proponujemy szybką ścieżkę wizową dla zarówno samych przedsiębiorców oraz ich rodzin, aby mogli bezpiecznie i szybko do Polski przyjechać. Także szybką ścieżkę w zakresie obsługi związanej ze wszystkimi wymaganiami, jakie dziś wiążą się z ograniczeniami pandemicznymi" - tłumaczyła Emilewicz.

Jak mówiła, dzięki pakietowi usług, będzie można dowiedzieć się m.in. tego, jak szybko i sprawnie rozpocząć działalność na terenie Polski, uzyskać wsparcie przy realokacji pracowników i ich rodzin, czy otrzymać prawną i wizową pomoc w formule "business concierge". Poza tym osoby fizyczne i firmy z Białorusi mogą liczyć na ułatwienia w kontakcie z samorządami, czy Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi, które aktywnie włączyły się w przygotowanie oferty dla realokowanych pracowników i ich rodzin, tworząc tymczasową przestrzeń biurową i mieszkaniową.

Szefowa resortu rozwoju przekazała, że partnerem w realizacji tego przedsięwzięcia jest organizacja pozarządowa, która zajmuje się wspieraniem, wyławianiem talentów w różnych miejscach na świecie od kilku lat - to fundacja Startup Poland. "To ich eksperci rosyjsko-białorusko i angielskojęzyczni będą tymi, którzy będą wspierać przedsiębiorców białoruskich w przyjeździe i ulokowaniu się w Polsce" - powiedziała. Dodała, że do współpracy w programie zgłosiły się także mniejsze i większe firmy z szerokorozumianej branży IT.

Emilewicz przekazała, że od środy na potrzeby programu, zostanie uruchomiana specjalna strona internetowa oraz infolinia. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
artureg
Bardzo dobra decyzja. Szkoda tylko, że polskie MISP są traktowane jak dojne krowy.
teken
trzeba było 20-30 lat temu zakładac firmy na Białorusi!
knife
Pięknie!!!!
Oczywiście środki na rozdawnictwo z energetyki będą wyssane.
P. Sasin już znowu coś wymyśli, następne przejęcia i znów miliardy w skarbie państwa.
niepejsiaty_polak
To jakaś żenada jest... Może zajmij się pani polskimi firmami, bezdusznie gnojonymi i obkladanymi wszelkiego rodzaju daninami. Albo lepiej idź zrobić mężowi i dzieciom obiad albo zaparz kawę swoim szefom, zamiast się kompromitować. Białoruś sobie da radę bez was, a że chcecie z niej zrobić kolejną niemiecką kolonię To jakaś żenada jest... Może zajmij się pani polskimi firmami, bezdusznie gnojonymi i obkladanymi wszelkiego rodzaju daninami. Albo lepiej idź zrobić mężowi i dzieciom obiad albo zaparz kawę swoim szefom, zamiast się kompromitować. Białoruś sobie da radę bez was, a że chcecie z niej zrobić kolejną niemiecką kolonię i rynek zbytu, na wzór Polinu - to powiedzcie od razu, a nie sciemniacie w mediach.
anty12
Jadziu, zrob cos dla polskich firm, dobrze. Kazdy ma juz dosyc tego pisowskiego, pseudopolskiego rozczulaniem sie nad innymi. Dla obcych same rarytasy, dl aPolakow same podatki. DAjcie im jescze ze 4 mld tak jak daliscie Ukrainie na wieczne oddanie. Nie wiem jakie oni maja pasztporty, ale podejrzewam ze nie polskie.
meryt
anty12 " zrob cos dla polskich firm"

Przybędą konsumenci/klienci/partnerzy/pracownicy firm.
meryt
anty12 "Kazdy ma juz dosyc... rozczulaniem sie nad innymi. "

Ale ty nie masz.

anty12 "Wiem, ze... myslicie ze... jest taki dobrobyt jak w de"
anty12 odpowiada meryt
W odbie kryzysu na pewno przybedzie, ale bezrobocie. Skad Wy to mozecie wiedziec resortowe dzieci.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki