REKLAMA

Emilewicz: Skończył się czas tarczy, nadciąga epoka miecza

2020-07-20 07:23, akt.2020-07-20 13:27
publikacja
2020-07-20 07:23
aktualizacja
2020-07-20 13:27
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Inwestycje, ustawa o inwestorze strategicznym i mikrotarcze dla najbardziej zagrożonych branż – tak będzie wyglądała kolejna odsłona polityki gospodarczej rządu w obliczu COVID-19 – mówi w poniedziałkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz zapytana, czy rząd będzie kontynuował dotychczasową strategię wspierania gospodarki w ramach tarcz antykryzysowych, powiedziała, że powszechne programy, jak postojowe, zawieszenie opłacania składek na ZUS przez mniejsze firmy, czy pomoc z Tarczy Finansowej PFR powoli się kończą. "Firmy będą wspierane nie bezpośrednio przez transfery, ale przez działania rozkręcające koniunkturę tak, by miały zlecenia i mogły normalnie pracować" - wyjaśniła.

Dodała, że jej resort przygotował "punktowe minitarcze" dla niektórych branż szczególnie dotkniętych przez COVID-19. Jak mówiła, minitarcze mogłyby objąć branżę przewozów autokarowych, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, agentów turystycznych, organizatorów targów, kongresów i wystaw.

"Przedsiębiorcy wierzą, że najgorszy okres pandemiczny minął"

Polscy przedsiębiorcy wierzą w to, że najgorszy, najtrudniejszy okres pandemiczny mają już za sobą – powiedziała w poniedziałek w Nałęczowie (Lubelskie) wicepremier Jadwiga Emilewicz, powołując się na dobre dane dotyczące gospodarki w czerwcu.

„Czerwiec to pierwszy miesiąc od 11 marca, czyli od dnia kiedy wprowadziliśmy narodową kwarantannę, bardzo dobrych danych dla polskiej gospodarki. W ubiegłym tygodniu Główny Urząd Statystyczny podał, że w czerwcu liczba ofert pracy była wyższa niż liczba pracowników zwolnionych. To ponad 16 tys. nowych miejsc pracy, które czekają dzisiaj na Polaków” – powiedziała Emilewicz.

Jak dodała, dobre dane dotyczą także indeksu PMI, obrazującego optymizm inwestycyjny. „Widzimy wyraźnie, że polscy przedsiębiorcy wierzą w to, że najgorszy, najtrudniejszy okres pandemiczny mają już za sobą” – podkreśliła wicepremier.

W skali makro najważniejsze - podkreśliła - będą inwestycje publiczne. "Opozycja może sobie robić żarty z CPK, ale największym wyzwaniem jest to, by te duże projekty realnie i szybko uruchomić" - zauważyła.

Jej zdaniem ważne jest też to, by nie spadło tempo inwestycji zagranicznych. "Pracujemy właśnie nad ustawowym rozwiązaniem inwestora strategicznego (...). Przedsiębiorca, który spełnia pewne warunki, będzie mógł liczyć na pozamaterialne wsparcie strategicznych projektów inwestycyjnych o dużym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Przyjmą one postać ułatwień proceduralnych, gwarantujących sprawne przeprowadzenie procesu inwestycyjnego" - poinformowała.

Szefowa MR podkreśliła również, że potrzebne jest wypracowanie politycznej zgody w sprawie transformacji energetycznej. "(...) w PiS nie ma wątpliwości co do kierunku działań. Jednak inaczej na sprawy patrzy nasz drugi koalicjant" - stwierdziła.

Na pytanie, czy w przypadku nawrotu epidemii jesienią rząd bierze pod uwagę kolejny lockdown państwa, odpowiedziała, że raczej będzie to powrót "do tych ograniczeń, które obywatele już znają, czyli: maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące, być może ograniczenia ilościowe".

kmz/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (42)

dodaj komentarz
znawca_inwestor
Ale zwróćcie uwagę, trolle są w stanie oszukać bankier i jego czytelników liczbą łapek, youtube'a nie dali radę oszukać - zobaczcie sami!
https://www.youtube.com/watch?v=I-u1oM0ekDU
specjalnie_zarejestrowany2
Jeszcze niedawno chciała dotacji na robowibratory, dobrze że zazna prawdziwego miecza.
jes
Tak się kiedyś mówiło - kto z Mieciem wojuje ten od Miecia ginie.

Zbyt "tengie" głowy nam pis zaserwował. Strach się bać.
pstrzezek
Nadciąga epoka sierpa
A Jadzia szykuje się na stołek Gowina
marszalek2020
Jestem za. Ona przynajmniej wie czego chce :)
jes odpowiada marszalek2020
Dokładnie. Chce większej premii dla siebie. Od tego uzależniała głosowanie. Gratuluję wzorców.
xiven
zaraz zaczną filmy kręcić jak zabijają wirusa tym mieczem i tarczą
_jasko
Co ta kobieta mówi o mieczach i dzidach a powinna się odnieść do zapaści w inwestycjach od 2016 roku, nie mówiąc już o prognozie NBP na najbliższe 2, 3 lata
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Skad-sie-wzial-pesymizm-NBP-i-czy-jest-uzasadniony-7928136.html
jes
Inwestują w kapitał ludzki czyli bezrobotnych i nierobów z miast i wsi.
karbinadel
W Dzienniku Gazecie Prawnej? To nie ma żadnego znaczenia. Liczy się tylko to, co Głucha Jadźka powie z ambony albo w Radyju

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki