REKLAMA

Emigracja w (powolnym) odwrocie. Spadkowe dane drugi rok z rzędu

Malwina Wrotniak2020-11-19 11:03redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2020-11-19 11:03
Shutterstock

W 2019 roku zmalała liczba Polaków przebywających na emigracji, wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. W statystykach widać przede wszystkim powroty z Wielkiej Brytanii – w ciągu dwóch lat aż o 14,5 proc.

Kumulacja danych z urzędów statystycznych różnych krajów pozwoliła zaraportować liczbę 2,415 mln rodaków przebywających w 2019 roku poza granicami Polski przez okres co najmniej trzech miesięcy. To nieznacznie mniej niż w roku 2018 (2,415 mln wobec 2,455 mln).

Począwszy od wstąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej, skala polskiej emigracji konsekwentnie rosła – aż do 2017 roku. Pierwszy punkt zwrotny – spadek z 2,54 do 2,455 mln - odnotowano w podsumowaniu roku 2018. Najnowsze dane wzmacniają odwrócenie trendu.

Jak podkreślają statystycy GUS-u, odnotowany tym razem ubytek (1,6 proc.) był ponad dwukrotnie mniejszy niż poprzednio – skala emigracji zmniejszyła się tym razem o 40 tys., poprzednio o 85 tys. w ciągu 12 miesięcy.

Najbardziej wyraźny spadek odnotowano w przypadku mieszkańców Wielkiej Brytanii – liczba emigrantów zmniejszyła się tam w ciągu roku o 2 proc., nominalnie o 17 tysięcy. Za to porównując najnowsze dane do rekordowego stanu z 2017 roku, widać spadek liczby emigrantów w Wielkiej Brytanii aż o 115 tysięcy, czyli o 14,5 proc. w ciągu dwóch lat.

Dane dotyczące pozostałych krajów nie wskazują na żaden nowy, silny trend – spadek na poziomie powyżej 2 proc. rocznie widać także we Włoszech (nominalnie 2 tys.), niespełna 2-procentowy – w Belgii (-1,85 proc., 1 tys.). W przypadku dwóch krajów – Holandii i Norwegii – odnotowano niewielki wzrost emigrantów z Polski; w każdym z przypadków oznaczał on nominalną zmianę o ok. 2 tys. osób.

Nadal zdecydowana większość emigrantów z Polski, ponad 88 proc., zamieszkuje kraje Europy, w tym przede wszystkim państwa należące do Unii Europejskiej (ponad 83 proc. całej emigracji). Od kiedy dwa lata temu tendencja się odwróciła, według danych GUS-u największa reprezentacja Polaków mieszka w Niemczech (ponad 704 tys.), wyprzedzając zdetronizowaną Wielką Brytanię (678 tys.), Holandię (125 tys.) i Irlandię (112 tys.).

GUS, jak zawsze przy okazji publikacji tych danych, zastrzega, że nie są wolne od ułomności, co wynika zarówno z rozbieżności w statystycznej praktyce różnych krajów, jak i braku śladów po wyjazdach części obywateli w oficjalnych systemach rejestrowych.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (34)

dodaj komentarz
macierz
Propaganda jak u Kima
Emigracja w odwrocie, hm, uwaga!! w powolnym
Wirus w odwrocie, krzywa się prostuje, a może spada
Inflacja w odwrocie, aż strach patrzeć w przyszłość
itd..
Brakuje jeszcze jednego odwrotu!!
Pis w odwrocie!!!
I mamy pełnie szczęścia.
lorelie
Masowa emigracja byla za rządów platformy. Dbali w ten sposób o gospodarkę Niemiec zapewniając im tanią siłę roboczą. Jak można głosować na takich ludzi?
dlaczego_nie
Jasne.. szkoda ze dane przeczą.... Za IV rp wyjechało najwiecej l....
santoriusz odpowiada dlaczego_nie
podaj te dane skoro temu przeczą
lorelie
Wszyscy wyjada do raju - USA, po zniesieniu wiz :) tak mowili posłowie PO. Potem Tokarczuk Janda Holland i LGBT krzyczeli że tu się nie da żyć :) potem wszyscy lekarze mieli wyjechać do uk i niemiec.... Ale jakoś Słowianom nie tesknoodo afrykańskich gett na zachodzie, do setek palonych samochodów i napadów, nawet kasa Wszyscy wyjada do raju - USA, po zniesieniu wiz :) tak mowili posłowie PO. Potem Tokarczuk Janda Holland i LGBT krzyczeli że tu się nie da żyć :) potem wszyscy lekarze mieli wyjechać do uk i niemiec.... Ale jakoś Słowianom nie tesknoodo afrykańskich gett na zachodzie, do setek palonych samochodów i napadów, nawet kasa nie jest warta utraty bezpieczeństwa. Amerykanie jak przyjeżdżają do Polski to sa zdziwieni ze wieczorem można bez problemu chodzić po ulicach w każdej dzielnicy miasta!!!
33karol33
Jak to? Przecież Grażyny twierdzą ludzie masowo pakują walizki i uciekają od JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO!
qonradx
Polacy juz wkrótce zaczną wracać z emigracji bo praca tutaj będzie się opłacać - Donald Tusk 2007r. XDDDDD No co obiecał to zrobił. RUDY NIE KŁAMAŁ! Polacy zaczeli w końcu wracać z emigracji jak mówił! OBIETNICA SPEŁNIONA! XDDDD
topcat
Te statystyki to takie bzdury, ze as ciezko sie to czyta. W samych USA mieszka kilka milionow Polakow a oniowia od 20 lat o 2 mln Polakow przebywajacych za granica. W samej Europie mieszka pewnie z 4 miliony poza Polska. W USA wg Wikipedia niecale 9 mln Polakow i Amerykanow polskiego pochodzenia. Niech nawet bedzie tylko 3-4 miliony Te statystyki to takie bzdury, ze as ciezko sie to czyta. W samych USA mieszka kilka milionow Polakow a oniowia od 20 lat o 2 mln Polakow przebywajacych za granica. W samej Europie mieszka pewnie z 4 miliony poza Polska. W USA wg Wikipedia niecale 9 mln Polakow i Amerykanow polskiego pochodzenia. Niech nawet bedzie tylko 3-4 miliony Polakow czystego pochodzenia w USA to gdzie Tu statystyka o 2 mln za granica? Absurd
wtomek
"Emigracja powolnym odwrocie".- Nie ma żadnego odwrotu, mniej wyjeżdża, cały czas rosnąca ilość być nie może, bo w końcu zostałoby tylko trochę starców. Mniej przybywa też ludzi na rynek pracy , na uczelnie itd. No do licha skąd ma przybywać na emigrację ?". Ludzie zacznijcie myśleć zanim coś "Emigracja powolnym odwrocie".- Nie ma żadnego odwrotu, mniej wyjeżdża, cały czas rosnąca ilość być nie może, bo w końcu zostałoby tylko trochę starców. Mniej przybywa też ludzi na rynek pracy , na uczelnie itd. No do licha skąd ma przybywać na emigrację ?". Ludzie zacznijcie myśleć zanim coś wypocicie na tym portalu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki