REKLAMA

Emerytury w górę. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

2022-11-24 10:39, akt.2022-11-24 11:39
publikacja
2022-11-24 10:39
aktualizacja
2022-11-24 11:39

Od marca 2023 roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 250 zł. Minimalne świadczenia wyniosą 1588,44 zł - przewiduje to nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Emerytury w górę. Prezydent podpisał nowelizację ustawy
Emerytury w górę. Prezydent podpisał nowelizację ustawy
/ Kancelaria Premiera RP

Nowelizacja zakłada, że w 2023 r. emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 proc. Obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Zagwarantowana zostanie także minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł.

Podwyższone zostaną najniższe świadczenia odpowiednio do 1588,44 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej i do 1191,33 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

W przypadku osób pobierających emeryturę częściową, kwota waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż 125 zł.

Emerytury osób, które nie mają gwarancji wysokości najniższej emerytury (nie mają co najmniej 20 lat pracy w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn), zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji.

Do 3046,29 zł podwyższona zostanie miesięczna kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego, zgodnie z ustawą o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Z kolei do 2157,80 zł podwyższony zostanie miesięczny próg wysokości otrzymywanych świadczeń, który uprawnia do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

BLACK WEEK na Pracuj.pl

Dodaj ogłoszenie

Waloryzacji będzie zastosowana również do emerytur i rent rolników indywidualnych, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych i rodzicielskich świadczeń uzupełniających.

Prezydent podpisał też nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która m.in. doprecyzowuje przepisy dotyczące dostarczania przez ZUS pism w postaci elektronicznej.

Nowela ma na celu uporządkowanie i doprecyzowanie przepisów tak, by proces wydawania elektronicznych decyzji, postanowień i innych pism z ZUS był szybszy i bardziej skuteczny.

Zawarte w nowelizacji zapisy obejmują m.in. kwestię doręczania pism w postaci elektronicznej, co ma na celu zapewnienie skutecznego doręczania korespondencji - zarówno wysyłanej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), jak i wysyłanej przez ZUS. Zmiany mają umożliwić m.in. doręczanie pism w postaci elektronicznej na profile PUE do podmiotów publicznych nieposiadających zarówno adresu do doręczeń elektronicznych, jak i elektronicznej skrzynki podawczej w ePUAP.

Ponadto nowelizacja zakłada, że wprowadzenie możliwości zastąpienie własnoręcznego podpisu decyzji, postanowień i innych pism Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nadrukiem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego upoważnionego pracownika.

Regulacja wprowadza też zmiany dotyczące świadczenia wypłacanego przez ZUS, tzw. renty uczniowskiej. Ze względu na podobny krąg uprawnionych do renty uczniowskiej i socjalnej oraz czas powstania niezdolności do pracy, osoby uprawnione do renty uczniowskiej będą mogły wystąpić do ZUS o zamianę otrzymywanej renty na rentę socjalną. Prawo do renty uczniowskiej wygaśnie z dniem przyznania prawa do renty socjalnej.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.(PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ mhr/

Ustawa wejdzie w życie 1 marca 2023 r., z wyjątkiem art. 10, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Wcześniejsze wejście w życie art. 10 wynika z konieczności ogłoszenia co najmniej na 7 dni roboczych przed najbliższym terminem waloryzacji komunikatu Prezesa ZUS.

Autorka: Agata Zbieg

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
bha
Dojenie społeczeństw, krajów latami udając jarząbka, dojenie latami zadłużając ich coraz mocniej i mocniej po uszy, Dojenie ludzi latami szczególnie na ich sumiennej, rzetelnej, fachowej wydajnej i dochodowej pracy wyzyskując i żerując na rynku, gospodarce, dojenie ludzi latami na ich wypracowanych emeryturach cóż.... ten coraz mocniej Dojenie społeczeństw, krajów latami udając jarząbka, dojenie latami zadłużając ich coraz mocniej i mocniej po uszy, Dojenie ludzi latami szczególnie na ich sumiennej, rzetelnej, fachowej wydajnej i dochodowej pracy wyzyskując i żerując na rynku, gospodarce, dojenie ludzi latami na ich wypracowanych emeryturach cóż.... ten coraz mocniej na świecie chory system mamonowy bez względu na jego prowadzoną wewnętrzną politykę prędzej czy pózniej niestety musi się zawalić!!!!.
aszkenazyjski
Ok, ale przestan z tymi jarzabkami.
zoomek
Przekaz dla tych rodziców z dziećmi - uciekajcie daleko bo przecież wasze dzieci za te emerytury będą płacić.
Przy dzietności 1,3 utrzymywanie dla kobiet (które nie urodziły minimum 2 dzieci) przywileju wcześniejszej niż mężczyźni emerytury uważam za samobójstwo narodu.
Robią to z premedytacją.
websterdxb
Czyli zaczyna sie ponownie kupowanie głosów emerytów - przecież wybory sie zbliżaja
bgiem
Emerytury w góre, złotówka w dół.
forfun
To nie jest powód do zadowolenia bo podwyżka jest tylko jakimś procentem wzrostu cen.
grab
Czyli po podwyżce i inflacji emeryt wyjdzie na 0. Brawo PiS!
maniek_as
No i o to Kolego chodzi!!! Żeby podnieść emerytury, nie podnosząć. A ciemy lud i tak to kupi. Przynajmniej do tej pory kupuje!
forfun
nie wyjdzie na zero, zawsze więcej się dopłaca niż dostaje. ta podwyżka to taka radość przez łzy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki