REKLAMA

Emerytury stażowe coraz bliżej? Piotr Duda: Deklaracja PiS jest dla nas ważna

2023-09-12 21:20
publikacja
2023-09-12 21:20

Deklaracja PiS w sprawie emerytur stażowych jest dla nas bardzo ważna. Ja jestem sceptyczny wobec polityków, ale prezes PiS Jarosław Kaczyński jest wiarygodny - powiedział we wtorek w TVP Info przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Emerytury stażowe coraz bliżej? Piotr Duda: Deklaracja PiS jest dla nas ważna
Emerytury stażowe coraz bliżej? Piotr Duda: Deklaracja PiS jest dla nas ważna
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

W sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie emerytur stażowych - 38 lat pracy dla kobiet i 43 dla mężczyzn. To jeden z "ośmiu konkretów" przedstawionych ostatnio przez partię.

"Te gdańskie postulaty sprzed 43 lat, które mówią o emeryturach stażowych są dla nas tak samo ważne teraz jak były 43 lata temu. Dlatego ta polityczna deklaracja ze strony PiS jest dla nas bardzo ważna" - wskazał Duda. "Nie tylko dla członków Solidarności, ale wielu pracowników w naszym kraju, którzy chcą skorzystać z tej formy przejścia na emeryturę" - dodał szef "S".

Przypomniał, że w Sejmie czeka projekt obywatelski Solidarności o emeryturach stażowych "On jest w Komisji Rodziny i mam nadzieję, że z tego naszego projektu, a także z projektu prezydenckiego wspólnie skorzystamy i przygotujemy bardzo dobry projekt" - wskazał.

Zastrzegł, że szczegóły nie są jeszcze pewne i poznamy je po wyborach. "Czy to będzie 43 lat dla mężczyzn okresu składkowego, 38 dla kobiet, czy to będzie minimalny kapitał na poziomie minimalnej emerytury, czy to będzie 120 proc. minimalnej emerytury - to są szczegóły. Najważniejsze, że mamy otwartą tę drogę, bo jeszcze nie tak dawno wydawało się, że będzie to niemożliwe" - podkreślił przewodniczący Solidarności.

"Ci, którzy mówią, że trzeba dopłacać do emerytur stażowych mijają się z prawdą" - powiedział. "Mamy system kapitałowy zdefiniowanej składki, nikt nie przejdzie na emeryturę stażową, jeżeli nie ma okresu składkowego i uzbieranej sumy na minimalny kapitał. Gdyby te pieniądze leżały na naszych kontach w ZUS, nie wirtualnie tylko fizycznie, to każdy by sobie z nich skorzystał" - zaznaczył Piotr Duda.

Zapewnił, że każdy kto przepracuje odpowiednią ilość lat i będzie opłacał składki na pewno nie będzie miał "emerytury głodowej". "Polak ma swój rozum i jeżeli będzie widział, że powinien dalej pracować, bo ta emerytura jest za niska i nie będzie mógł się z niej utrzymać to jeżeli mu zdrowie pozwoli będzie pracował, ale dajmy możliwość i wybór" - zaapelował Duda.

Autorka: Delfina Al Shehabi

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (22)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
Obiecać można wszystko. Kasa pusta. Wydane wszystko na 20 lat do przodu
arzab
Te obiecanki wyciągane były przed wyborami 8 i 4 lata temu ale pisowi dobrze szło to temat olewalli podobnie jak wyborców, którzy z tego powodu na nich głosowali ! Teraz jak im się pali pod ogonem odgrzewają stary już kotlet licząc, że złowią sklerotyków, którzy nie pamiętają tamtych obietnic !
rozsadkunamtrzeba
To będą głodowe emerytury

Ile może wynosić świadczenia, gdy ktoś płaci 35 lat kilkaset złotych miesięcznie składki, a potem ma to wystarczyć na 30 lat pobierania emerytury?

A Fundusz Rezerwy Demograficznej został już rozgrabiony na 13 i 14 emerytury
tomitomi
płacisz 43 lata , a pobierasz niecałe 9 lat - statystyczny okres dożycia dla mężczyzn w poLSCE !

ale , ale ,ale z tabeli wiekowej policzą Ci ,że dożyjesz jeszcze 205 miesięcy !!!! według zusu - absurd !
========================

zus , to absolutne zło ! - wzorzec zła w poLSCE ! - nic gorszego nie ma ! ! !
lipsk
Jeżeli stać nas na emerytury po 15 latach pracy (mundurowe,sedziowe,prokuratorowe) , to dlaczego nie ma pieniędzy dla tych co powinni iść na emeryture po 43 latach pracy. Dodac nalezy ze ci co po 15 latach pracy ida na emerytury to zadnych składek emerytalnych nie płacą! A przy okazji to 40 % męzczyzn w PL nie dożywa do emerytury Jeżeli stać nas na emerytury po 15 latach pracy (mundurowe,sedziowe,prokuratorowe) , to dlaczego nie ma pieniędzy dla tych co powinni iść na emeryture po 43 latach pracy. Dodac nalezy ze ci co po 15 latach pracy ida na emerytury to zadnych składek emerytalnych nie płacą! A przy okazji to 40 % męzczyzn w PL nie dożywa do emerytury a składki ktore płacili przepadaja na rzaecz ZUS.
blesso
Emeytury mundurowe nie są płacone z ZUS.
tomitomi
no , Dudały ! - do płota , koza czeka !!!
po_co
Rozumiem, że do tej pory niższy wiek emerytalny dla kobiet miał zachęcić panie do aktywizacji zawodowej i zmiany modelu rodziny z takiego w którym to kobieta opiekuje się dziećmi i dba o dom na model związku partnerskiego.
Nie rozumiem dlaczego dzisiaj wciąż stosuje się takie standardy skoro na placach zabaw widać obecnie głównie
Rozumiem, że do tej pory niższy wiek emerytalny dla kobiet miał zachęcić panie do aktywizacji zawodowej i zmiany modelu rodziny z takiego w którym to kobieta opiekuje się dziećmi i dba o dom na model związku partnerskiego.
Nie rozumiem dlaczego dzisiaj wciąż stosuje się takie standardy skoro na placach zabaw widać obecnie głównie panów, w sklepach na zakupach widać głównie panów, a w mediach społecznościowych coraz częściej wypiekami i dbaniem o dom chwalą się panowie.

Kobiety żyją dłużej od mężczyzn, co więcej dłużej zachowują zdolność do pracy ponieważ wykonują zdecydowanie lżejszą i mniej niebezpieczną pracę.
Wiąże się również z tym fakt, że kobiety generują mniej PKB niż mężczyźni, każdy z tych argumentów przemawia za wydłużeniem okresu świadczenia pracy dla kobiet.

Kobiety nie są winne temu, że żyją dłużej od mężczyzn więc nie uważam aby miały dłużej od nas pracować ale skoro na każdym kroku słyszymy o zrównaniu praw kobiet i mężczyzn to ja zdecydowanie oczekuję zrównania wieku emerytalnego albo co najmniej przemyślanej polityki emerytalnej.
Bo zastanówmy się wszyscy czy oczekujemy aby nasze dzieci uczyła 65 letnia pani z Polskiego, która bardzo często ma już problemy naturalnie wynikające z jej wieku, a z drugiej strony czy naprawdę chcemy mieszkać w domach budowanych przez 65 letnich panów którym naturalnie może się już nie chcieć dbać o szczegóły.

Jest wiele zawodów które można wykonywać aż do śmierci ale jeszcze więcej takich które powinny być wykonywane przede wszystkim przez ludzi młodych, mających siłę i energię do sprawnej pracy.
blesso
Efektywny wiek emerytalny jest w Polsce niemal jak ustawowy to oznacza.że średni wiek mężczyzny, któremu ZUS przyznał emeryturę, w 2022 r. wyniósł 65,2 lat a dla kobiety – 60,6 lat. Ponad dwie trzecie Polaków wstępuje w momrncie uzyskaniu wieku emerytalnego.
men24a
Problem jest inny, ile ta osoba pracowała za życia i niestety tutaj ponury obraz się wyłania. Polak pracuje rok dłużej jak Grek a 7 lat krócej jak Niemiec. Tak my zachodu nigdy nie dogonimy.

Powiązane: Finanse seniorów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki