REKLAMA

Emerytury dla artystów zawodowych i dopłaty do składek ZUS. Projekt ustawy w Sejmie

2023-11-27 13:09
publikacja
2023-11-27 13:09

Do Sejmu w poniedziałek wpłynął projekt ustawy o artystach zawodowych, który skierował premier Mateusz Morawiecki. Do prezentowania stanowiska rządu w tej sprawie w toku prac parlamentarnych został upoważniony Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zaznaczył premier.

Emerytury dla artystów zawodowych i dopłaty do składek ZUS. Projekt ustawy w Sejmie
Emerytury dla artystów zawodowych i dopłaty do składek ZUS. Projekt ustawy w Sejmie
/ Sejm RP

W projekcie, przygotowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) podkreślono, że "chodzi o włączenie artystów do powszechnego systemu ubezpieczeń emerytalnych, rentowych i zdrowotnych z jednoczesnym zapewnieniem im mechanizmu wsparcia przy opłacaniu składek".

Wskazano, że nowe przepisy definiują kategorię artystów zawodowych i ich działalność. "Artyście zawodowemu zostaną przyznane uprawnienia bez względu na to, czy w świetle prawa autorskiego danej osobie przynależą prawa twórcy, czy prawa pokrewne do wykonywanego dzieła sztuki (utworu)" - napisano.

Projekt ustawy przewiduje się m.in. powołanie Polskiej Izby Artystów odpowiedzialnej w szczególności za rozpatrywanie spraw związanych z potwierdzaniem lub aktualizacją uprawnień artysty zawodowego, przyznawaniem artystom zawodowym dopłaty do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz wsparcie socjalne. W radzie izby zasiądzie czternastu przedstawicieli organizacji reprezentujących artystów, pięciu ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, jednego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego oraz jednego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Uregulowane zostały także procedury uzyskania, poświadczania i aktualizacji uprawnień artysty zawodowego na podstawie dorobku potwierdzonego przez organizacje reprezentatywne dla środowisk artystycznych, a także przychodów z działalności artystycznej.

Ponadto określone zostały zasady dostępu artystów do systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych dostosowane do funkcjonowania systemu ubezpieczeń. Każdy artysta, który nie ma tytułu z innego źródła, np. działalności gospodarczej czy stosunku pracy, będzie opłacał składki liczone od podstawy ich wymiaru nie wyższej niż płaca minimalna.

Z budżetu państwa finansowane będą dopłaty na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla najmniej zarabiających osób posiadających status artysty.

Projekt ustawy zakłada, że artystom zawodowym, opłacającym składki na ubezpieczenia emerytalne, chorobowe, rentowe i zdrowotne z tytułu posiadania aktualnych uprawnień artysty zawodowego, których przeciętny miesięczny dochód (ze wszystkich źródeł, nie tylko działalności artystycznej), był niższy niż 80 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym, będzie przyznawana na wniosek dopłata, która będzie wynosić od 20 proc. do 80 proc. obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, liczonych od podstawy ich wymiaru nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie.

Wprowadzona zostanie Karta Artysty Zawodowego (na wzór Karty Dużej Rodziny), która umożliwi tworzenie pakietów, udogodnień, ulg i ofert adresowanych do tej grupy społecznej.

Nowe przepisy przewidują, że każda działalność artystyczna ma charakter twórczy, bez względu na fakt, czy w świetle prawa autorskiego artyście przysługują prawa majątkowe ("twórcy") czy prawa pokrewne ("wykonawcy"). Konsekwencją tego będzie wprowadzenie 50 proc. kosztów uzyskania przychodu z działalności artystycznej dla wszystkich artystów zawodowych.

autorzy: Grzegorz Janikowski, Anna Kruszyńska

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (28)

dodaj komentarz
arzab
Teraz nagle rżnie dobrego wujka i chce wszystkim zrobić dobrze !
cyklonb
No to rzydoubecja z ZAiKS-u i pokrewnych organizacji potwierdzi swoje "prawa". W takim ZAiKS-ie nie ma ani jednego Polaka same rzydokacapy przywiezione po wojnie z ZSRR. Jestem twórcą ,kompozytorem, śpiewają moje piosenki za granicą ale do ZAIKS nie mam wstępu - jestem Polakiem. Tak na prawdę to w Polsce też śpiewają moje No to rzydoubecja z ZAiKS-u i pokrewnych organizacji potwierdzi swoje "prawa". W takim ZAiKS-ie nie ma ani jednego Polaka same rzydokacapy przywiezione po wojnie z ZSRR. Jestem twórcą ,kompozytorem, śpiewają moje piosenki za granicą ale do ZAIKS nie mam wstępu - jestem Polakiem. Tak na prawdę to w Polsce też śpiewają moje piosenki -skradzione mi i zarejstrowane w ZAiKS na swoich czerwonych rzyfów. Ponadto emeryturę dostaje Santor sobowtór-prawdziwa na i żyje od 1996 r, Jacek Cygan z ZAiKS- oryginalny nie żyje od 1996 r. dostanie Edyta Górniak 3 sobowtór aktualnie na scenie - prawdziwa Edyta została zamordowana w 1996 r. Związki twórcze potwierdza ich oryginalność na 100% także 100 innym sobowtórom artystów estrady ,pisarzy a nawet dziennikarzy -vide Prokop oryginał zamordowany w 2006 r.
cyklonb
Poprawka błędu przy Santor- nie żyje od 1986 r- zmarła w trakcie festiwalu w Sopocie po zejściu ze sceny w sytuacji gdy nie pozwolono jej zaśpiewać skradzionej mi piosenki " :Już nie ma dzikich plaż" Rolę Santor na polecenie Kydryńskiego odgrywa jedna z dziewczyn z zespołu Alibabki.
carlito1
Goły zad na insta to też artystka?
wizytator
Czekam na emerytury dla "artystów" z YT. No tych którym się nie udało mln subów.
barysza51
A co ten pajac robił przez 8 lat !!!!
slawekkry
Chyba zostanę artystą zawodowym ,

te dzieła wydziałem w muzeum sztuki współczesnej,

i doszedłem do wniosku że wszyscy jesteśmy artystami


przypomniał mi się film "Nie lubię poniedziałku"

taki gostek tam był co części zbierał od maszyn i później na sznurkach to powiesił , prawdziwa
Chyba zostanę artystą zawodowym ,

te dzieła wydziałem w muzeum sztuki współczesnej,

i doszedłem do wniosku że wszyscy jesteśmy artystami


przypomniał mi się film "Nie lubię poniedziałku"

taki gostek tam był co części zbierał od maszyn i później na sznurkach to powiesił , prawdziwa sztuka
fiat126p
" dopłaty do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne"
Znowu socjal.
Poza tym o ile składka emerytalna miała jakoś wpływać na wysokość emerytury o tyle "składka" zdrowotna jest zwykłym PODATKIEM. Obojętne ile płacisz (albo i nie, z rodziny ubezpieczonego) masz to samo.

Kiedyś uczono, że "dzieła
" dopłaty do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne"
Znowu socjal.
Poza tym o ile składka emerytalna miała jakoś wpływać na wysokość emerytury o tyle "składka" zdrowotna jest zwykłym PODATKIEM. Obojętne ile płacisz (albo i nie, z rodziny ubezpieczonego) masz to samo.

Kiedyś uczono, że "dzieła sztuki" są wtedy, gdy popełnił je osobnik z dyplomem jakiejś uczelni ze sztuką związanej. Ale również bazgroły na ścianach jaskiń i nieco późniejsze dzieła.
and00
Kiedyś widziałem w Londynie, Tate Modern gallery instalację, po prostu pokój po imprezie, puszki, butelki, pety na stole
Podobno ktoś to kupił za 2 bańki $ albo £, nie pamiętam
Doszliśmy wtedy z kumplem do wniosku że my kilka razy w miesiącu tworzymy wielkie dzieło sztuki
Niestety, bezpłatnie
and00 odpowiada and00
ps
Niestety, ludzie nie doceniają sztuki
Jak kiedyś stworzyliśmy takie dzieło u kumpla, to jak jego zona wróciła to nie dość że nie zrozumiała tej instalacji to jeszcze kazała ją zniszczyć
znaczy posprzątać

Powiązane: Finanse seniorów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki