Emerytura w Polsce? „Ubóstwo, bieda, problemy zdrowotne”

analityk Bankier.pl

Polacy pytani o skojarzenia związane z emeryturą nie tryskają optymizmem. Spośród 12 nacji przepytanych w ramach „Badania gotowości emerytalnej Aegon 2013” najczęściej przywołują negatywne wizje – zły stan zdrowia, ubóstwo i brak bezpieczeństwa. Nie spodziewają się także, że długo będą cieszyć się wolnym czasem, gdyż oczekują, że na emeryturze spędzą tylko 14 lat. To wartość najniższa ze wszystkich ankietowanych w międzynarodowym sondażu.

Badanie przeprowadzono na próbie 12 tysięcy respondentów w dwunastu krajach. Polacy zdecydowanie są emerytalnymi pesymistami. Chociaż planowany wiek przejścia na emeryturę (65 lat) nie odróżnia nas np. od Hiszpanów, to rodacy nie wierzą, że długo będą się cieszyć jesienią życia. Szwedzi, Amerykanie i Kanadyjczycy spodziewają się spędzić na emeryturze 20 lat, a Chińczycy – aż 28 lat (po zakończeniu pracy w 55. roku życia).

Na emeryturze będzie biednie

Polacy wykazali się także sceptycyzmem (lub może raczej – realizmem) w ocenie swoich dochodów po zakończeniu aktywności zawodowej. Aż 55 proc. badanych zdecydowanie nie wierzy, że na emeryturze będzie w stanie utrzymać obecny poziom życia. Jeśli dodać do tego 30 proc. osób, które nieco słabiej wyrażają swoje powątpiewanie („nie są przekonane”), to okazuje się, że pod tym względem znajdujemy się na samym końcu zestawienia emerytalnych optymistów, gdzie przodują Chińczycy, Niemcy i Kanadyjczycy.

Źródło: „Badanie gotowości emerytalnej Aegon 2013”.

Mimo pesymistycznej oceny przyszłej sytuacji finansowej Polacy nie palą się do tworzenia dodatkowych oszczędności. Zaledwie 6 proc. ankietowanych ma spisany plan budowania rezerw emerytalnych, a 61 proc. wskazało, że nie ma żadnych planów.

Za planami nie idą realne oszczędności. Spośród pracujących respondentów, będących jeszcze w wieku przedemerytalnym, około jedna czwarta odkłada środki na jesień życia. 37 proc. deklaruje, że nigdy tego nie robiło, ale ma zamiar zacząć w przyszłości.

Przyszli emeryci będą mieli pod górkę

Przebadani przez Aegona Polacy spodziewają się, że kolejne pokolenia emerytów będą w gorszej sytuacji niż dzisiejsi seniorzy. Zdanie takie podziela 72 proc. respondentów. Długoterminowemu pesymizmowi towarzyszy ten dotyczący najbliższych 12 miesięcy. Aż 59 proc. oczekuje pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju, chociaż znacznie mniej (35 proc.) twierdzi, że znajdzie to odzwierciedlenie w ich osobistych finansach.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

m.kisiel@bankier.pl

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Polak

Polak będzie pracował 30 czy 40 lat jak dożyje emerytury i ZUS nie okradnie tych, co do żyją i będą mieli emerytury głodowe a prezes ZUSu powie, że miał zyski i rozda na nagrody, bo to fabryka trupów, którzy nie dożyli emerytury to podzielić między emerytów to mają dla siebie i zawsze będą emerytury głodowe tylko w rządzie mają obfite emerytury i do tego wysokie pensje rządowe i unijne i nie odpowiadają za błędy i złe decyzje a długi, które robią to nie są ich narodu inaczej zwane publiczne, z którego naród niema zysku. Ale może naród się zjednoczy i pani Rafalska razem z Gertruda Uścińska i innymi, co rządzą krajem i potrafią podzielić polaków. Jak się zjednoczą to może nie zdążą uciec z polski i majątki z kamienicami zostaną polakom? To jest tylko kwestia czasu i gorzej będzie jak w 1980 roku to niech Żyd uważa z tymi mądralami, co rządzą krajem. A co to za różnica umrzeć z głodu i chorób czy w walce o dobro narodu żeby nasze dzieci nie głodowały a mądrale nie długo się doczekają tego, co im się należy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~satyryk

Oszczędzac mozna jedynie na odmowie płacenia skadek na Zus i podatku od wynagrodzeń.Skoro młody oszczedza przez 45 lat to jego poziom zycia jest niski a obietnica lepszego zycia na starosc ,przy korkach na drodze i nieoznakowanych przejazdach na kolei ,to tylko manipulacja umysłowa durnych ekspertów.

! Odpowiedz
0 0 ~obs.

Tak jest w państwie policyjnym ....

! Odpowiedz
0 1 ~gornik biurowy

ja tam nie narzekam, i nigdzie stad nie wyjezdzam, moja zona jako wojskowa sekretarka juz jest na calkiem niezlej emeryturze... przed nami jakie 30 lat dobrego zycia na wysokim poziomie na koszt frajerow etatowcow z firm prywatnych

! Odpowiedz
0 0 ~dr Zaraza

jakie tylko 14 lat., bezprawnie UPRZYWILEJOWANI za pozwoleniem rzadow i politykow wysysaja z zus nasze skladki nawet po 55 lat i wiecej!

! Odpowiedz
0 1 ~mag07

Zwykła podpucha, małe trolowanko. Sekretarka wojskowa nie jest na etacie wojskowym, tylko cywilnym. W służbach nie ma etatów mundurowych sekretarek.

Co do emerytur mundurowych lub przywilejów sędziów.......
Każdy mógł się przyjąć do wojska, policji czy ABW. Każdy mógł zostać sędzią. Nie każdy? W przypadku sędzi potrzebne jest łeb na karku, ponadprzeciętna inteligencja, świetna pamięć, skończenie ciężkich studiów i aplikacja. Czyli nie każdy może być sędzią, ale każdy zazdrości.

W przypadku służb mundurowych trzeba się zgodzić na ciężką pracę bez płaconych nadgodzin, za dość przeciętną pensję (może poza ABW, nie wiem), tak wyśmiewaną przez złośliwych.. Emerytura co prawda po 15 latach, ale tylko 40% tej pensji. Pełna emerytura 70% dopiero po prawie 30 latach.

Górnicy? Proszę bardzo. Każdy może sobie popracować jako górnik. Nie ma chętnych? To po co te złośliwości? Zgadzam się, że przywilejów górniczych nie powinni mieć ci, którzy na dole nie pracują. Przywilej powinien być naliczany od realnej pracy pod ziemią. Ja bym się nie zdecydował na tę ciężka pracę, ale nie zazdroszczę przywilejów.

Problem nie tkwi w przywilejach. Nieudolny rząd odwraca uwagę od swoich zaniedbań gospodarczych, kierując niechęć poddanych wobec tych niby uprzywilejowanych. A najbardziej uprzywilejowani są zwolnieni od podatków oligarchowie (Kulczyki i reszta) oraz wszczyscy przyjaciele królika, w tym politycy, którzy doją państwo i oligarchów.

Ale najłatwiej ujadać na sędziów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~ppp4

Nie ciesz się tak bezczelnie, bo może jutro kopyta wyciągniesz.

! Odpowiedz
1 0 ~paweł

ile ma emerytury sędzia ??? ZERO !!!! Dlatego gdyż wypałacana jest mu pensja zamiast emerytury do końca życia!!! pracuje czy nie !!!!
a jaką ma pensję sędzia ??? min 8 tyś !!!! średnio 10 tyś i ogrom przywilejów !!!!!!!
najwyższy czas aby anal ityk zaczął pisać trochę prawdy a nie same banialuki !!!!!
komuna w posce jeszcze gorsza niż za ZSRR!!!!
przykład sędzi to tylko jeden przykład sprawdzony i trzymany wielkiej tajemnicy !!!
myślcie ludzie bo nie dłuho będzie za późno !!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Marek

jaki z tego wniosek? wyjechac czym predzej z tego tonacego statku, lepiej miec nie dajaca przezyc emeryture niemiecka, ktora i tak bedzie kilka razy wyzsza niz polska, a na emeryture pojechac do tanszego kraju :P

! Odpowiedz
1 0 ~Polak i katolik

Jest dobrze a będzie jeszcze lepiej trzeba tylko zakasać rękawy w pracy i myśleć optymistycznie o przyszłości. Trzeba tylko zgromadzić kapitał, nieruchomości i inne o równo wartości domy jednorodzinnego. Jak to zrobić ? to proste przestać słuchać i oglądać wypowiedzi polityków i zwolenników PIS-u a odzyskamy optymizm chęć do życia pracy i w konsekwancij poprawi nam się zdrowie. Ja dwa lata przed przejściem na emeryturę założyłem własną jednoosobową firmę z optymizmem (nie słucham i nie oglądam polityków PIS-u bo to trucizna) oraz zaangażowaniem pracowałem, i odłożyłem 500 000 zł
Przekazałem firmę synowi a on dołożył swoją kreatywność, optymizm, i pracę, dzisiaj zatrudnia kilku pracowników, żyje dostatnio choć ciężko pracuje. Jestem szczęśliwy i dumny z mojej rodziny i kraju w którym żyjemy. Wszystkim czytelnikom życzę optymizmu, zdrowia i szczęścia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl