REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Emerytury mundurowe. Deklaracja opozycji ws. przywrócenia świadczenia

2022-12-19 15:48
publikacja
2022-12-19 15:48

W demokratycznym państwie nie może być odpowiedzialności zbiorowej, system emerytalny nie może być instrumentem wymierzania kary - głosi deklaracja ws. przywrócenia emerytur mundurowych podpisana w poniedziałek przez przedstawicieli prawie wszystkich ugrupowań opozycyjnych.

Emerytury mundurowe. Deklaracja opozycji ws. przywrócenia świadczenia
Emerytury mundurowe. Deklaracja opozycji ws. przywrócenia świadczenia
fot. Virrage Images / / Shutterstock

W poniedziałek w Senacie odbyła się konferencja "Czy prawa nabyte są naruszalne. Sytuacja mundurowych po latach walki o emeryturę", zorganizowana przez wicemarszałek Senatu Gabrielę Morawską-Stanecką (PPS), z udziałem były funkcjonariuszy służb PRL i III RP.

Panelistami byli m.in. były szef UOP i MSW Andrzej Milczanowski (zdalnie), a także były funkcjonariusz wywiadu PRL, a potem szef Zarządu Wywiadu UOP Henryk Jasik.

Wicemarszałek Morawska-Stanecka mówiła, że konferencja dotyczy osób, które dla Polski poświęciły "wiele, Polska im dużo zawdzięcza, a potem im podziękowała, odbierając emerytury".

"W państwie demokratycznym nie może być mowy o odpowiedzialności zbiorowej, a system emerytalny nie może służyć do wymierzania kary. W państwie demokratycznym świadczenia wypracowane przez lata służby muszą być święte" - mówił poseł PPS Andrzej Rozenek.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Dodał, że wyniku uchwalenia w grudniu 2016 roku tzw. ustawy represyjnej emeryci otrzymali od 864 zł do 1700 zł. "To był skandal i ten skandal trwa" - powiedział Rozenek.

"Podpisana deklaracja ma zapewnić emerytów mundurowych o tym, że w momencie, gdy opozycja przejmie władzę, zmienimy ten stan. Doprowadzimy do tego, żeby ci, którzy w wyniku wejścia w życie ustawy represyjnej zostali pokrzywdzeni otrzymali swoje pieniądze i zostali przeproszeni" - powiedział poseł PPS.

Deklaracja głosi m.in., że nie może być w demokratycznym państwie odpowiedzialności zbiorowej, każdy obywatel ma prawo do niezawisłego sądu, a także do świadczenia emerytalnego, które sobie wypracował. "System emerytalny nie może być instrumentem wymierzania kary. Biorąc powyższe pod uwagę deklarujemy, że zrobimy wszystko, by cofnąć skutki ustawy z 16 grudnia 2016 roku, odbierającej emerytom mundurowym należne im świadczenia" - czytamy.

Pod deklaracją podpisali się m.in. wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak, Hanna Gill-Piątek (Polska 2050), Krzysztof Śmiszek (Lewica), Katarzyna Piekarska i Witold Zembaczyński (KO), Jakub Stefaniak (PSL), Andrzej Rozenek (PPS).

W czasie konferencji poseł Śmiszek deklarował, że jego ugrupowanie nie wejdzie w przyszłości do żadnego rządu, tworzonego przez obecne ugrupowania opozycyjne, które nie będzie miało tego postulatu wśród swoich priorytetów.

Posłanka Piekarska, a także Stefaniak podkreślali, że nie należy ograniczać się do cofnięcia ustawy z 2016 r. , ale trzeba rozliczyć tych, którzy ją uchwalili, łamiąc prawa człowieka. "Jestem przekonana, że 16 grudnia 2016 roku będzie w przyszłości uważany za jeden z najczarniejszych dni w dziejach współczesnego parlamentaryzmu" - powiedziała Piekarska.

Były prezes Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych Zdzisław Czarnecki zaapelował do kolegów ze służb, żeby, jeśli taka będzie potrzeba, po ewentualnej zmianie władzy po wyborach nie uchylali się od powrotu do pracy i to niezależnie od wieku, żeby naprawić błędy obecnej władzy.

Tzw. ustawa dezubekizacyjna z 16 grudnia 2016 roku obniżyła od 1 października 2017 r. emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Emerytury byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS: emerytura - 2,1 tys. zł (brutto), renta - 1,5 tys., renta rodzinna - 1,7 tys. zł.

Ustawa dotyczy funkcjonariuszy m.in. Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej oraz ich rodzin.

autor: Piotr Śmiłowicz

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (49)

dodaj komentarz
qart
Czy PO, PSL, Pl2050 Hołowni i SLD policzyły koszt tych emerytur dla SB-eków? My podatnicy się mamy składać na te emerytury po 20.000 zł czasami? Może niech zrobią składkę wśród swoich działaczy i im ufundują?
nerwiczny
Przecież nikomu nie zabrano emerytury, a jedynie wyrównano jej wysokość do średniej.
salad77
Tusk ma dużą emeryturę którą "wypracował" w UE, można też zmniejszyć ilość radnych, można zmniejszyć "diety" europosłów opozycji a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze rozdać SB-kom
mesten
Kiedyś pilnowali władzy czerwonej a teraz pilnują małego nieinternowanego czy też im kiedyś za to zimniejszą emerytury? Ja widzę wiele podobieństw między wtedy i teraz chociażby propaganda TVP.
katzpodola
skoro nie widzisz propagandy TVN to zacznij się leczyć
podatnik-
W związku ze zbliżającymi się Świętami, podaję przepis na wolne media w PRLu bis. A więc bierzemy dwóch kapusi SB plus pieniądze niewiadomego pochodzenia plus podobno wolny PRL bis plus kapuśkę SB primo voto TW stokrotka na wizję i tak powstaje wolna TVN!
_xyz
Brak słów.

Ludziom, którzy pałowali innych i którzy aktywnie lub pasywnie wspierali tamten okrutny system przywracać jakieś wielkie emerytury…
vacarius
Sprawiedliwość musi być. Trzeba zabrać emerytury też PIS-bekom.
podatnik-
Intrygujące, jak prezes dwie wieże wytłumaczy bliskim, których pozostawili w żałobie po zamordowaniu górników w kopalni Wujek, że ich morderca członek WRON zostanie pochowany z honorami tylko z powodu, że miał zięcia i wnuczka w PiS?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki